Presunúť na hlavný obsah

Nový rok, nový začiatok!

Móda

Udržateľnosť, minimalizmus a pokoj, ktorý nachádzajú mnohí v tom, že sa zbavujú nepotrebných vecí sa stáva svetovým trendom číslo jedna. Chcete sa v novom roku pridať?

Lavínu „života v poriadku“ strhla útla Japonka Marie Kondo, ktorej 4 knihy o umení upratovania sa po celom svete predávajú v miliónoch. Len máloktorá fashionistka ešte nepočula o jej kapsulovom šatníku či o tom, že menej je, najmä vo svete módy, viac. A možno ste už narazili aj na severský variant veľkého upratovania – döstädning.

Minimalizmus krok po kroku

Ak patríte k tým, ktoré túžia do roka 2021 vstúpiť tiež o niečo ľahšie, dáme vám pár tipov, ako sa efektívne zbaviť nepotrebností a čo sa oplatí si ponechať.

1, Choďte na to pomaly. V prípade, že ste sa už k triedeniu odhodlali, vyhnite sa „frontálnemu útoku“ na celý šatník. Keby ste sa do „minimalizovania“ pustili príliš zhurta, môže sa vám stať, že vás prekvapia a znechutia haldy vecí, ktoré chcete vytriediť a s upratovaním skončíte skôr ako ste začali.

2, Sledujte trendy. Hovorí sa, že móda sa vracia. No skladovať desaťročie niečo, čo sa možno raz dočká svojej príležitosti je neefektívne. V prípade, že nehovoríme o dizajnérskom unikáte, preč s ním. Keď nemáte srdce na to, aby ste veci vyhodili – darujte ich. Môžu ešte niekoho potešiť a vás navyše zahreje pocit z dobrého skutku.

3, Začnite topánkami. Vylúčte páry, ktoré ste viac ako rok nemali na nohách. Vzdajte sa všetkých kúskov, ktoré javia výrazné známky opotrebenia a topánky, ktoré sa ukázali ako nepohodlné. Prehodnoťte aj to, aký ste typ a v prípade, že v teniskách chodíte iba do potravín, ich naozaj nepotrebujete 9 párov.

4, Na budúcnosť myslite už pri nakupovaní. Všetky to poznáme – zlý deň – idem si niečo kúpiť. Dobré tričko? Kúpim si ho hneď v troch farbách. Presne toto je cesta, ktorá vedie k následnému premýšľaniu o ďalšej kúpe - kúpe „nafukovacej skrine“, kam sa všetky úlovky pomestia. Vždy, keď vás niečo očarí, kúpte si maximálne jeden kus. Alebo na to choďte ako Soňa Skoncová, ambasádorka značky CCC, ktorá má vo svojom šatníku aj 7 – 8 ročné topánky: „Snažím sa kupovať topánky rozumne a využívať ich niekoľko rokov, neriadiť sa iba podľa trendov.“ Keď váhate, či danú vec potrebujete, doprajte si pár dní na rozmyslenie. Ak budete stále presvedčené o tom, že „tie topánky“ sú vám súdené, kúpte si ich. No garantujeme vám, že na väčšinu „to musím mať“ zabudnete zhruba do dvoch dní.

5, Stavte na kvalitu a kombinovateľnosť. Nemať v šatníku výstrelok je hriech. No mať tam výstrelkov toľko, že ich v konečnom dôsledku neviete ani skombinovať, ani nosiť, je, jemne povedané, problém. Podľa influencerky Aless by každá žena mala mať v šatníku tieto páry topánok: „Biele, čierne alebo béžové tenisky, sandáliky na vysokom podpätku a jeden pár lodičiek v čiernej farbe.“ Svoju predstavu o „must have“ topánkach pridáva aj Soňa Skoncová: „Jedny elegantné čierne alebo telové lodičky – nikdy neviete, kedy ich budete potrebovať. Určite nejakú kvalitnú športovú a pohodlnú obuv a ešte nejaké topánočky na každý deň.“ Keď je každý kus vo vašom šatníku „solitér“, je čas premýšľať o jednotnejšej línii alebo základných kúskoch, ktoré „divočinu“ ukotvia a spravia použiteľnou.

Čo si ponechať?

Jednotnosť a kombinovateľnosť, to sú prikázania, ktoré by ste mali dodržiavať v novom roku. Kvalitné a nadčasové kusy sú investíciou, ktorá sa z dlhodobého hľadiska niekoľkonásobne vráti – košeľa z poctivej bavlny, dobre padnúce džínsy v modrej a čiernej alebo sivej farbe, nohavice, predĺžený blejzer, vlnený kabát, kašmírový sveter, kožená bunda a koruna každého outfitu – kvalitné kožené topánky, v ktorých sa snúbi štýl a pohodlie.

Záruku širokého sortimentu a možnosť vybrať si kúsok, ktorý to s vami „potiahne“ pár sezón, máte vždy na www.ccc.eu/sk.

- reklamná správa - 

- Najčítanejšie -