Presunúť na hlavný obsah

Vyspovedali sme víťazov Schwarzkopf Elite Model Look 2020: Čo od vysnívanej práce očakávajú?

Modeling

Sú mladí, sympatickí a pracovití. Len nedávno sme sa dozvedeli mená víťazov prestížnej súťaže Schwarzkopf Elite Model Look 2020 a my vám ich dnes predstavíme o čosi lepšie.

Adam Cmarko (19 rokov)

Mnoho chlapov potrebuje nabrať akúsi odvahu predtým, aby sa prihlásili na kasting. Čo dodalo tú odvahu vám?

Nikdy som nemal ambície byť modelom, neveril som, že by som mohol uspieť. Za podporu vďačím hlavne rodičom. Asi by som sa ani neprihlásil, ak by sa so mnou nestavila moja mamina. Vyšlo to, a ona stávku vyhrala. :)

Nemali ste mierny strach?

Strach ani nie, skôr som si neveril, ja a model a ešte k tomu slovenský víťaz? Tak to by mi v živote nenapadlo. 

Ste športovo založený človek. Napadlo vám niekedy, že by ste sa mohli venovať aj tomuto odvetviu? Predsa, je to celkom taký slušný protiklad, teda v prenesenom význame.

Ak by som tento rok na súťaži neuspel, plánoval som budúci rok štúdium na Fakulte telesnej výchovy a športu, chcel som byť učiteľom telesnej výchovy. Čo v budúcnosti nevylučujem, uvidím, ako budem úspešný v modelingu. 

Výhra v takejto súťaži vám nepochybne zamiešala karty v živote. Ako vidíte teraz vašu najbližšiu budúcnosť, čomu sa chcete venovať primárne?

Je to pre mňa veľká výzva, viem, že to nebude jednoduché (odlúčenie od rodiny a priateľky) na najbližšie roky. Ak budem úspešný, chcem sa primárne venovať modelingu. Keď som sa už dal na túto cestu, tak verím, že to zvládnem.

Na čo sa najviac tešíte?

Teším sa na cestovanie a spoznávanie nových kultúr, nových ľudí. Odmalička som sníval, že budem veľa cestovať. Zatiaľ nemám za sebou veľa modelingových skúseností, no vďaka foteniam som už mal možnosť zistiť, že ma to veľmi baví.

Prečítajte si: Schwarzkopf Elite Model Look 2020 pozná svojich víťazov: Predstavujeme vám nové tváre modelingu!

Zuzana Hodáková (19 rokov)

Zuzana, vy máte 19 rokov, čo síce nie je na modeling neskoro, no väčšina modeliek začína v skoršom veku. Prečo ste sa prihlásili až teraz, respektíve – čo vás k tomu motivovalo?

K prihláseniu ma motivovala moja mamina, ktorá mi ešte skôr hovorila, že na to určite mám, a že by som to mala skúsiť. Avšak ja som vôbec nemala odvahu prihlásiť sa, a vôbec som si neverila, že by sa mi podarilo uspieť, takže sme to nechali tak. Až neskôr v 17tich, som si povedala, že to aspoň iba tak zo srandy ešte skúsim. A podarilo sa. Na ten deň, kedy sa mi ozvali z agentúry nikdy nezabudnem.

Vo svojom veku máte, predpokladám, o trochu reálnejší a zároveň väčší prehľad než vaši mladší rovesníci. Čo od modelingu a celkovo od svojej modelingovej kariéry očakávate?

Popravde, som veľmi rada, že som s modelingom začala až takto neskôr. Teraz som oveľa rozumnejšia a oveľa skúsenejšia ako predtým. Osobne si seba neviem predstaviť, keby som začala robiť modeling už od 14tich,lebo vtedy som bola ešte strašne nevyspelá. Čo sa týka mojej modelingovej kariéry, chcela by som sa stať uznávanou modelkou nielen tu u nás na Slovensku, ale i v zahraničí. 

Vy máte ambíciu stať sa učiteľkou. Kedy však prišla tá druhá kombinácia, stať sa modelkou? Úprimne povedané, je to totiž dosť netradičná kombinácia...

Už na základnej škole som túžila byť učiteľkou a pracovať s deťmi. Nad modelingom som vôbec neuvažovala tuším až do 14tich, kým ma mamina nezačala prehovárať. Až odvtedy mi to začalo pomaly vŕtať hlavou. Začala som si prezerať rôzne módne časopisy, či svetoznáme modelky na Instagrame, a celkom ma to zaujalo. 

Teraz, keď ste vyhrali súťaž, predpokladám máte nejakú predstavu o tom, čo by ste raz v tomto odvetví chceli dosiahnuť. Prezradíte nám to? 

Mojím veľkým snom je predvádzať na Fashion Weekoch, a to hlavne v Londýne (keďže túto krajinu najviac zbožňujem) a taktiež i v New Yorku, Paríži či v Miláne. Myslím si, že by to bol neskutočný zážitok. A taktiež je mojím veľkým snom fotenie pre svetoznámy magazín Vogue.

Veľmi ma zaujal taktiež váš životný štýl – konkrétne to, že ste vegánkou. Kedy ste sa na túto cestu vybrali? Predpokladám, že to súvisí aj s ekológiou...

Na túto cestu som sa vybrala približne pred dvomi rokmi, keď som sa začala zaujímať viac o zdravé stravovanie a celkovo o ten zdravší životný štýl. Mäso mi popravde nikdy moc nechutilo, a keďže mi mliečne výrobky spôsobovali neskôr i nepríjemné kŕče, rozhodla som sa, že vyskúšam prejsť na vegánstvo. A musím povedať, že toto rozhodnutie vôbec neľutujem, lebo odkedy sa takto stravujem, tak mám oveľa viac energie ako predtým, a v zmýšľaní som oveľa viac optimistickejšia. Taktiež mám veľmi rada prírodu a aj zvieratá, a ten pocit, že im môžem aspoň trošku takto pomôcť, je na nezaplatenie.

NeprehliadniteSlovenská topmodelka, inžinierka a žena, ktorá miluje ekológiu. Rozhovor s Barborou Bruškovou

Victoria Carinne Lavers (16 rokov)

Victoria, vy hovoríte po taliansky, anglicky a nemecky. Ako je to vo vašom veku vôbec možné?

Po taliansky rozprávam preto, že časť môjej rodiny žije v Taliansku, konkrétne teta so strýkom, nevlastná babička a sesternica. Chodíme tam raz do roka a keď sa podarí, navštevujeme aj sesternicu v Miláne. Kým sa ale rozrozprávam, trochu to trvá. Anglický jazyk je súčasťou vyučovania v škole, no bohužiaľ mi to nestačí. Okrem toho ešte navštevujem kurzy anglického jazyka, ktoré mi pomáhajú zdokonaliť sa v tomto jazyku. Nemecky síce neviem plynule, no základy ovládam. Občas sa mi stáva, že do vety zapletiem všetky jazyky.

Prihlásili ste sa do súťaže Schwarzkopf Elite Model Look sama, alebo vám k tomu dopomohli vaši blízki?

Modelingu sa venujem od svojich 13-tich rokov. Začínala som v menšej modelingovej agentúre, ktorá ukončila činnosť, a tak som skúsila šťastie v Elite Prague.

Milujete cestovanie, čo je nepochybne neodmysliteľnou súčasťou povolania modelky. Predpokladám, že toto vás poriadne potešilo, na čo iné sa však tešíte, čo od kariéry modelky očakávate?

Určite zdokonalenie sa v jazykoch a taktiež, že spoznám množstvo inšpiratívnych ľudí. Tiež sa teším na to, že budem cestovať na exotické miesta, kde som ešte nebola.

Študujete na policajnej akadémii, čo je celkom zaujímavý kontrast – modelka, policajtka. Čomu sa chcete venovať viac a čo vás na práci policajtky, ale aj modelky láka?

Študujem na bezpečnostnej právnej akadémii a jedného dňa by som chcela byť forenznou psychologičkou. Alebo len psychologičkou - rada by som pomáhala ľuďom, ktorí sa necítia dobre. Chcela by som sa však určite venovať obom veciam, ako modelingu, tak tomu druhému.

Čo chcete v oblasti modelingu dosiahnuť? Máte aj nejaký tajný sen, alebo vás tento svet jednoducho láka vyskúšať?

Chcela by som fotiť pre prestížne módne tituly a pracovať pre Victoriu's Secret. Určite by som chcela byť úspešná, no ako to bude v budúcnosti, nechám na osud.

Tony Tieku (16 rokov)

Ste človek, ktorému nevadí byť vo svetlách reflektorov, práve naopak. Máte rád vystupovanie pred kamerou, ale aj za ňou, teraz ste vyhrali modelingovú súťaž. Predpokladám, že tak máte od modelingu vyššie očakávania než ostatní. Aké? 

Nemyslím, že by som mal vyššie očakávania než ostatní kvôlu tomu, že som točil niekoľko študentských filmov. Film a modeling sú kreatívne činnosti, ktoré zachycujú realitu, alebo ju tvorivým spôsobom dotvára a mení. Teším sa na inšpiráciu a pohľad profesionálov, ktorí chystajú scénu, rieši osvetlenie, styling.. v tom sa natáčania a modeling stretávajú.

Vrátila by som sa však ešte naspäť ku castingu.  Aké boli vaše dojmy, keď ste sa tam objavili? Cítili ste trému, alebo ste prišli na to, že toto je to pravé orechové? 

Keď som prišiel na kasting, ani mi nenapadlo, že by som mohol byť finalistom za svoju rodnú zem. Je skoro až kúzelné, že mi kamarátka v lete napísala, či nechcem skúsiť prvé kolo, ktoré sa bude konať v Brne a o pár mesiacov na to vidím svoje méno pri hashtagu "winner“. Pri rozhovore s tímom Elite som cítil trému, no vďaka ich optimistickému prístupu po pár sekundách zmizla a ja som si len prial, aby som s týmito ľuďmi mohol pracovať.

Ste zrejme jediným výhercom, ktorý má k modelingovému svetu pomerne blízko aj svojimi záľubami a odvetviu. Zaujíma ma, ako si predstavujete vašu najbližšiu budúcnosť? Viete si predstaviť, že by ste sa modelingu mali venovať dlhé roky? 

V modelingu som úplne nováčikom a stále je to pre mňa nepreskúmaný svet, ktorý ma veľmi fascinuje a dokážem si predstaviť žiť v ňom niekoľko ďalších rokov. Určite by som si prial dostať sa do zahraničia, zdokonaliť si jazyky v autentickom prostredí a spoznávať iné kultúry, rôzne prístupy k práci v modelingu.

Napadlo vám niekedy pred súťažou, že by ste sa vôbec mohli stať modelom? Tušíte, čo táto práca obnáša, alebo to len pomaly zisťujete?

Už od škôlky ľudia poukazovali na môj vzhľad, hlavne na blonďavé andielkovské kučery, ktoré som vtedy mal. Súhra lokálnych a cudzokrajných génov moje okolie zaujíma a snáď v mojom prípade nedopadla tak zle.

Na čo sa najviac tešíte?

Modeling mi umožní spojiť moju záľubu s reálnou prácou, viac si priať nemôžem. Teším sa na budúcnosť, teším sa, že začnem novú časť môjho života. 
 

Nela Braun (20 rokov)

Na začiatok - odkedy žijete v Prahe? Ako ste sa dostali ku kastingu?

Moja celá rodina žije v Prahe, presťahovali sme sa sem, keď som bola ešte malá. Momentálne študujem v Spojených štátoch na univerzite v Kalifornii, kde si momentálne dokončujem bakalársky titul v oblastí sociológie so zameraním na podnikanie a technológie. Síce končím až o šesť mesiacov, no kvôli koronavírusu študujem online z Prahy.

O súťaži Elite Model Look som počúvala a registrovala ju roky. Stále však pre mňa bolo prioritou vzdelanie, a tak som sa ako mladšia neprihlásila. Teraz, konečne po dlhých rokoch študovania, som sa teda rozhodla zapojiť.

Ako dlho sa zaujímate o modelingový svet?

Moja prvá spomienka na moment, kedy som sa zamilovala do tohto modelingového sveta, je asi z čias, keď som mala 12 rokov. Prezerala som si magazíny s tým, že som obdivovala fashion titulky, tie krásne strany. Keď som dospela, začala som si všímať aj iné veci, než nádherné modelky a oblečenie. Začala som obdivovať krásu a stelesnenie modeliek na fotografiách. Prirodzene som začala pozorovať, že si taktiež prajem byť jednou z nich - taktiež byť takto nafotená, cestovať, spoznávať zaujímavých ľudí. Dnes môžem povedať, že to bol vlastne môj dlhodobý sen.

Na čo sa najviac tešíte a čo očakávate?

Som veľmi nadšená a poctená tým, že sa mi dostalo tejto príležitosti zúčastniť sa svetového finále Elite Model Look, kde sa stretnem s uznávanými modelmi a porotcami. Dúfam, že sa počas tejto súťaže naučím všetko, čo k práci modelky patrí a ako dokážem predať samú seba v tomto prostredí aj inak, než vzhľadom. Taktiež dúfam, že sa naučím byť najlepšou verziou seba a budem profesionálkou.

Aké mate ciele, možno nejaké modelingové sny? Mnoho modeliek sníva práve o kampani Victorie Secret či svetoznámych prehliadkach...

Samozrejme, že snívam o kampani Victoria's Secret, byť na titulke Vogue a stať sa súčasťou Fashion Weekov v Miláne, Paríži, New Yorku či Londýne. Každopádne však dúfam, že sa tvrdou prácou stanem úspešnou modelkou v biznise celkovo.

Mojim osobitým cieľom v tomto odbore je však byť vzorom a umožňovať mladším generáciám, aby usilovne študovali, získali dobré vzdelanie a aby sa stali zaujímavým človekom s hodnotou prevyšujúcou ich vzhľad. Najmä ženy majú totiž tendenciu byť ľahko súdené podľa vzhľadu, pričom všetci môžeme ponúknuť oveľa viac - a to je to, začo by sme mali byť uznávaní. Snívam tiež o tom, že využijem vysokoškolského vzdelania, získam magisterský titul a začnem podnikať.

Anna Kutko (16 rokov)

Študujete umenie, a tak je pravdepodobne šanca, že chcete byť umelkyňou. Viete si predstaviť spojenie týchto dvoch svetov?

Je to presne môj zámer - prepojiť modeling spolu s umením a zdieľať príbehy s inými ľuďmi. Nemám zatiaľ presný plan, robím to, čo milujem a využívam príležitosti, ktoré mi život dáva.

Prečo ste sa rozhodli prihlásiť? 

Toto leto som strávila veľmi veľa času online a začala sa zaujímať o módu. Bola som očarená prehliadkou jarnej kolekcie na rok 2021 ''L'AMOUR'' by Jacquemus. V hlave mi hneď napadlo, aké skvelé by bolo byť súčasťou niečoho takého. Krátko po zhliadnutí šou som zbadala reklamu na kasting pre Elite Model Look. Povedala som si, že to je znamenie, ktoré nemôžem ignorovať.

Máte nejaké očakávania?

Verím, že získam dostatok znalostí ohľadom tohto priemyslu a stretnem mnoho zaujímavých ľudí. To je začiatok veľkej cesty, ktorá nepochybne kompletne zmení môj život.

Čo je vašou najväčšou výhodou, respektíve kvalitou? Prečo sa na túto pozíciu modelky podľa vás hodíte?

Som pracovitá. Dám si záležať na tom, aby som dosiahla, čo chcem. Som pripravená pracovať hodiny a zabúdať na všetko, čo sa deje okolo. Moja pracovitosť ma naučila nový jazyk za päť mesiacov, pripravila na výtvarné skúšky za deväť mesiacov namiesto obvyklých dvoch rokov a kvôli tejto vlastnosti sa taktiež zobúdzam každú nedeľu o tretej ráno - aby som cvičila s trénerom, ktorý žije v inom časovom pásme.

Na čo sa najviac tešíte?

Viem, že súťaž v Elite dáva modelkám akýsi náskok a veľmi sa teším, že spoznám skúsenosti  a získam rady iných supermodeliek.

 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe