Presunúť na hlavný obsah

Tipy na umývanie okien od profesionála

Bývanie

Verili by ste, že aj z nie príliš obľúbených domácich prác, medzi ktoré bezpochybne patrí aj umývanie okien, je možné spraviť zábavu? V dnešnom článku vám prinášame niekoľko tipov od profesionála, vďaka ktorým dokážete vaše okná umyť pohodlnejšie, rýchlejšie a najmä efektívnejšie.

Pozor na počasie

Hneď prvým pravidlom, ktoré je potrebné spomenúť, je počasie. Neumývajte okná ani pri veľkej vlhkosti či nebodaj daždi, ani za slnečného počasia. V prvom prípade je totiž viac než pravdepodobné, že sa vám nepodarí okno dostatočne vyleštiť, pretože ho jednoducho nebude možné vysušiť. Výsledkom budú šmuhy, ktoré vám na sklách odhalí slnko hneď ako sa opäť objaví na oblohe.

V druhom prípade zase hrozí, že rozhorúčené sklo spôsobené silnými slnečnými lúčmi vám bude vodu s čistiacim prípravkom okamžite odparovať. Ešte nepríjemnejší efekt budú mať slnečné lúče v prípade, že máte tvrdú vodu. Odstránenie takto získaných šmúh je podstatne náročnejšie. Rovnaký princíp platí aj pre umývanie auta, pričom najmarkantnejšie je to vidieť na tmavých metalízach. Na sklách aj kapote ostávajú uschnuté kvapky, vďaka ktorým môžete auto umývať znova.

Nepodceňujte postup

Je potrebné si uvedomiť, že na čistotu okna nevplýva len samotné sklo. Ak chcete docieliť skutočný efekt, pri umývaní okna je potrebné vyčistiť všetky jeho súčasti a tiež zariadenie nachádzajúce sa v jeho blízkosti.

Ešte pred umývaním okna zveste záclony a závesy a povysávajte miestnosť. Následne vyčistite žalúzie. Aj na žalúzie môžete použiť vysávače, pokiaľ súčasťou ich príslušenstva je vhodný nástavec. V prípade, že taký nemáte, použite prachovku s mikrovláknom alebo ešte ideálnejšie, utrite každú jednu lamelu vlhkou handričkou a následne suchou. Ak už máte bezprostredné okolie okien zbavené prachu a iných nečistôt, môžete pristúpiť k samotným oknám.

Aj tie najskôr zbavte hrubých nečistôt, povysávajte rámy okien. Pri umývaní okien začnite rámami, až nakoniec vyčistite a vyleštite sklá.

Akumulátorové čističe okien sú hitom

Vo väčšine našich domácností prebieha umývanie okien ešte stále klasickým spôsobom. Voda s čistiacim prípravkom na umytie a handrička, utierky s mikrovláknom či noviny na vyleštenie. Niektoré gazdinky si pomáhajú aj radami svojich mám a siahajú napríklad po octe, čpavku, citrónovej šťave či kukuričnom škrobe. To všetko môže fungovať, ale podstatne praktickejším a efektívnejším je umývanie okien modernými čističmi na batérie, ktoré objavuje stále viac domácností a ktoré je možné smelo označiť za hit medzi domácimi spotrebičmi. Medzí lídrov v produkcii čistiacich zariadení patrí nemecká spoločnosť Kärcher, v ktorej portfóliu nájdeme aj praktické a kvalitné čističe okien.

Hneď ich prvou výhodou je, že pri čistení okien sa nedostanete do kontaktu s vodou, špinou ani čistiacimi prostriedkami, vďaka čomu je umývanie maximálne hygienické.

Na čistenie okien sú ideálne akumulátorové čističe s odsávaním. S ich pomocou umyjete okná až 3-krát rýchlejšie ako pri bežnom spôsobe a vďaka odsávaniu neostanú na skle žiadne šmuhy či kvapky vody.

Ešte lepší efekt dosiahnete, ak si zakúpite rovno kombináciu akumulátorového čističa okien a vibrujúcej akumulátorovej stierky. Pomocou nej najskôr z čisteného povrchu uvoľníte špinu a následne ju spoločne so zvyšnou tekutinou pohodlne, bez kvapkania a bez šmúh, odsajete akumulátorovým čističom s odsávaním.

Ďalšou z rady výhod, ktoré určite oceníte, je ich univerzálnosť. Využijete ich tiež pri čistení zrkadiel, dlažby, sprchovacích kútov či sklenených varných dosiek.

Čistenie okien parnými čističmi

Na záver sme si nechali najekologickejšie čistenie, ktorým je čistenie parou. Parné čističe fungujú len na báze horúcej vody - pary, nepotrebujú žiadne chemikálie. Para dokáže efektívne vyčistiť v podstate každý povrch, sklá nevynímajúc. Podobne ako vyššie spomenuté batériové čističe s odsávaním, aj parné čističe sú mimoriadne multifunkčné. Odstránia mastnoty obkladačiek, vyčistia podlahy či koberce, s niektorými aj ožehlíte.

- reklamná správa - 

- Najčítanejšie -