Presunúť na hlavný obsah

Nie všetko sa točí iba o koronavíruse. Ak máte veľa sexuálnych partnerov, dajte si pozor aj na pohlavné choroby

Zdravie

Popri najčastejšej téme tohto roku, čiže téme koronavírusu, netreba zabúdať ani na iné ochorenia. V prípade sexuálneho života ide o pohlavne prenosné choroby.

Štatistiky ukazujú, že priemerná žena vystrieda počas života viac ako 5 sexuálnych partnerov, u mužov je toto číslo dvojnásobné. Trend sa navyše neustále mení a to tak, že počet partnerov sa postupne zvyšuje. To so sebou prináša vážne riziko pre sexuálne zdravie, hlavne ak ide o pohlavne prenosné ochorenia. Ktoré z nich sú najčastejšie?

Najobávanejšie: AIDS a syfilis

Zrejme najznámejšou pohlavne prenosnou chorobu je AIDS, ktoré je spôsobení HIV vírusom. Ide o ochorenie trvajúce aj desiatky rokov, ktoré prebieha do veľkej miery nebadane, najmä v prvých štádiách. Toto obdobie trvá niekedy aj 10 či 15 rokov. Následne sa ochorenie rozvinie do formy oslabenia imunity, čo už prináša aj dôsledky.

Rovnako nebezpečným ochorením týkajúcim sa pohlavnej sústavy, ale nielen tej, je syfilis. Ide o systémovú chorobu, ktorá sa prenáša síce pohlavným stykom, no ak sa nelieči, prejde aj do iných orgánov a vo výsledku môže byť dokonca až smrteľná.

Ochorenie sa môže preniesť nielen pohlavným, ale aj orálnym stykom a dokonca aj z matky na dieťa. Najskôr sa syfilis prejaví vredmi na genitáliách, potom už aj vyrážkou na koži na inej časti tela a v poslednej fáze môže napadnúť aj vnútorné orgány a mozog. Výskyt tohto ochorenia je čoraz častejší a to najmä u mladších ľudí.

Najbežnejšie: kvapavka a chlamýdie

Medzi najviac rozšírené pohlavne prenosné ochorenia patrí aj kvapavka. Prenos je pohlavným stykom, pričom u žien a mužov má mierne odlišné príznaky. Kým u mužov postihuje najmä močovú trubicu, u žien sa môže vyskytnúť aj na krčku maternice.

Medzi typické príznaky u mužov patria výtok z močovej trubice, pálenie pri močení a bolesť v semenníkoch, u žien sa objavujú výtok z pošvy, bolesť pri pohlavnom styku a bolesť v podbrušku. Liečba je antibiotická. Veľmi časté sú aj chlamýdie, ktoré sa vyskytujú najmä u žien, podľa štatistík nimi trpí skoro 15 % sexuálne aktívnych žien.

Pri chlamýdiach je problém aj v tom, že môžu spôsobovať závažné komplikácie. Patria k nim nepriechodnosť vajcovodov, chronická panvová bolesť, riziko neplodnosti alebo riziko mimomaternicového tehotenstva. Najčastejšie sa objavujú chlamýdie u mladšej časti žien, obvykle do 25 rokov. Aj v tomto prípade sa používajú antibiotiká.

Špeciálne u žien: HPV vírusy

Špecifickým pohlavne prenosným ochorením, ktoré sa dotýka predovšetkým žien, je infekcia spôsobená HPV vírusmi. Podľa odhadov sa s týmto vírusom stretne počas pohlavne aktívneho života až 80 % žien, u väčšiny do dvoch rokov ale infekcia ustane.

Najčastejšie sa HPV infekcia objavuje v skupine žien od 15 do 25 rokov, pričom ochorenie je problematické tým, že vo vyššom veku zvyšuje riziko rakoviny krčka maternice. Prenos nemusí byť iba čisto pohlavným stykom, ale aj priamym kontaktom pokožky o pokožku. Dobrou správou je, že proti HPV infekcii existuje očkovanie.

V mnohých prípadoch je infekcia bez akýchkoľvek viditeľnejších príznakov, nakoľko imunitný systém si s ňou poradí. Ak nie, navonok sa môžu objaviť genitálne bradavice. Vzhľadom na to, že prenos môže byť aj pri orálnom či análnom styku, je toto ochorenie rizikové a očkovanie je najlepšia prevencia.

Podporte svoje sexuálne zdravie prirodzene a komplexne

Prevencia voči sexuálnym chorobám spočíva v kombinácii praktizovania bezpečného sexu a dôslednejšieho výberu sexuálnych partnerov. Netreba ale zabúdať ani na ďalšie aspekty kvality sexuálneho života a to podpora libida, potencie, plodnosti a erekcie.

Týka sa to najmä mužov, ktorí majú v týchto oblastiach čoraz viac problémov. Riešením môže byť prirodzená a komplexná podpora sexuálneho zdravia celkovo a to napríklad s využitím špecializovaného prípravku pre mužov, tabliet eJoy®. Tie sú založené na dlhodobej podpore lepšej erekcie, libida, potencie a dokonca aj prostaty.

Ide o prípravok s komplexným zložením, ktoré pozostáva z rastlinných afrodiziak, aminokyselín, vitamínov a extraktov zlepšujúcich hladinu testosterónu aj prekrvenie genitálií. Ak by ste sa chceli o  prípravku dozvedieť niečo viac, vyskúšajte oficiálny web značky eJoy®. Nájdete tu aj skúsenosti z praxe a možnosť kúpy priamo cez internet.

- reklamná správa - 

- Najčítanejšie -