Presunúť na hlavný obsah

Môžete nakúpiť výhodne a zároveň aj zodpovedne. Viete, ako na to?

Zdravie

Verte či nie, dá sa to a my vám poradíme ako. Neznamená to len pripraviť si zoznam potravín, aby sme nevložili do vozíka nič navyše. Nakoniec, prečo by sme si niekedy nemohli vybrať niečo len tak pre radosť? Ale to je už iná téma... Aby sme nakúpili výhodne a zároveň aj zodpovedne, o to sa stará Kaufland.

Patríte k milovníčkam Bio produktov? V ponuke obchodného reťazca ich aktuálne nájdete až 319 druhov. Dosť na to, aby ste si pripravili chutné, zdravé a pestré menu od raňajok až po večeru. Sú medzi nimi mliečne výrobky, trvanlivé potraviny, detský sortiment, nápoje, sezónne ovocie a zelenina, ale aj rôzne ďalšie produkty. Skrátka - vyberiete si v zime aj v lete, ak ste singel, s partnerom, alebo máte rodinu.

„Z ponuky našich dodávateľov vyberáme výrobky s označením Bio veľmi zodpovedne, aby sme kupujúcim ponúkli tú najlepšiu kvalitu. Sme presvedčení, že bioprodukty nemusia byť drahé. Preto je náš sortiment K-Bio nielen pestrý, ale aj cenovo výhodný, takže každý si môže vybrať,“ hovorí Lucia Vargová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland.

Prečo práve Bio?

Keď siahnete po výrobku s týmto označením, môžete si byť isté, že bol vypestovaný alebo vyrobený podľa pravidiel a predpisov o ekologických produktoch.

Čo to vlastne znamená? Základom ekologického poľnohospodárstva je biofarma, na ktorej farmár prirodzene strieda plodiny, pri pestovaní nepoužíva umelé hnojivá, proti burine a škodcom nebojuje pesticídmi. Aj zvieratá chová v čo možno najprirodzenejšom prostredí.

Výrobky, ktoré majú na obale pečať Bio, navyše neobsahujú žiadne farbivá, zvýrazňovače chuti či umelé arómy.

Máte v skrini tričko GOTS?  

Tentoraz nejde o trendový kúsok s nápisom obľúbenej hudobnej skupiny či novej módnej značky vo svete „haute couture“. Skratka GOTS znamená Globálny organický textilný štandard – je to medzinárodná norma pre spracovanie textílií vyrobených z prírodných vlákien organického pôvodu. Inými slovami ide o bio bavlnu, takže ak si obliekate tričko s certifikátom GOTS, máte istotu, že bolo vyrobené šetrne k životnému prostrediu, v spoločensky zodpovedných pracovných podmienkach a minimálne 75 % vlákien pochádza z kontrolovaného organického hospodárstva.

Ozaj, vedeli ste, že na výrobu jedného trička z bežnej bavlny je potrebných približne 4-tisíc litrov vody? To je dosť, však? Pri bio bavlne s certifikátom GOTS sa znižuje spotreba vody až o 71 % a neobsahuje žiadne látky, ktoré škodia ľuďom pracujúcim v bavlnárskom priemysle. Takmer všetky textilné výrobky privátnych značiek Kauflandu – Kuniboo pre najmenších, Hip & Hopps pre staršie deti, ako aj móda pre ženy Oyanda,  pre mužov Townland a domáce textílie značky Liv & Bo majú spomínaný certifikát.

Skratky, ktoré stojí zato poznať

Fairtrade, UTZ, FSC, MSC... Tušíte o čo ide? Máte pocit, že ste ich už niekde videli? Možno na výrobkoch v Kauflande, kde nakupujete. Sú to skratky, ktoré by ste mali poznať, ak okrem nákupu chcete podporiť niečo zmysluplné.

  • Ak si kúpite produkt s označením Fairtrade, podporíte férový obchod a spravodlivé pracovné podmienky v rozvojových krajinách.
  • Skratka UTZ na obale výrobku potvrdzuje, že kakao na jeho výrobu pochádza z trvalo udržateľného poľnohospodárstva.
  • Pečaťou MSC sa označujú ryby zo zodpovedného rybolovu.
  • A keď chcete spolu s reťazcom podporiť šetrnú ťažbu lesného dreva, vyberte si produkty privátnej značky K-Classic s pečaťou FSC® (Forest Stewardship Council® - medzinárodnej nezávislej organizácie na podporu zodpovedného hospodárenia s lesmi). Napríklad servítky, hygienické produkty ako toaletný papier a papierové vreckovky, ale aj drevené uhlie a obalové kartóny na nápoje.

Inšpirovali sme vás? Skvelé! Takže pri najbližšom nákupe si z Kauflandu okrem kvalitných produktov môžete odniesť domov aj dobrý pocit, že ste prispeli k ochrane životného prostredia, zvierat a pomohli ste ľuďom, ktorí to potrebujú. Pretože rozhodujú činy každého z nás. Aj pri nakupovaní.

- reklamná správa -

- Najčítanejšie -