Presunúť na hlavný obsah

Arts & Nature Made in Slovakia - Glass Button Awards pre mladých módnych dizajnérov

Zábava

Slovensko-americká nadácia +421 Foundation v spolupráci s Ateliérom 71 predstavila druhý ročník medzinárodného gala večera s odovzdávaním ocenenia pre mladých módnych dizajnérov - Glass Button Award (Sklenený Gombik).

Gala večer sa mal  konať počas týždňa  módy vo Viedni, avšak v kontexte  pandémie sa podujatie pretavilo do virtuálnej podoby. Jej súčasťou bolo otvorenie jedinečnej výstavy slovenskej módnej tvorby pod názvom ARTS & NATURE Made in Slovakia vychádzajúcej z filozofii  udržateľnej slow-fashion,  inšpirovanej  prírodnými krásami Slovenska. 

Kurátorky výstavy, majiteľka módneho domu Atelier 71, výborná slovenská návrhárka Monika Laceková a stylistka   Olga Seregi z Lady’s Plus povedali: Prehliadka prináša tohtoročné módne trendy kladúce dôraz na jednoduchosť a čistotu línie obohatenú sviežosťou a kreativitou, ktorá má prinášať potešenie v tejto náročnej dobe.

Modelky, medzi nimi aj Miss Slovensko 2020 Leona Novoberdaliu, predviedli nositeľné umenie s nádhernými detailmi odrážajúcimi čaro prírody.

Fotografia prírody a jej pretavenie do modelu bolo aj zadaním súťaže pre mladých dizajnérov Glass Button – Sklenený gombík. Eva Staroň, zakladateľka nadácie Plus421 Foundation New York povedala: “Sklenený gombík symbolizuje spájanie a krehkosť - spájanie kultúr a umeleckých žánrov, krehkosť mladosti a jej spojenie s profesionalitou a kreativitou.“ Podpore slovenských umelcov nielen z oblasti módnej tvorby a ich prezentácii v zahraničí sa nadácia venuje  už vyše 15 rokov a je známa najmä svojim jedinečným projektom Slovak Fashion Night v New Yorku.

Prvú cenu tohtoročnej súťaže  Glass Button - Sklenený gombík získala talentovaná mladá návrhárka Eva Beňová, ktorej víťazný model znázorňuje vodu, skaly, čistotu a silu prírody. Predobrazom nádherných svadobných šiat boli Studenovodské vodopády vo Vysokých Tatrách.

Medzi finalistami bola aj študentka odevného dizajnu Nikoletta Ftáčková so svojím lyrickým modelom. Pri tvorbe sa inšpirovala západom slnka nad dedinkou Horný Tisovník, ako prísľubom zajtrajška a nového začiatku. Farebnosť a poetickosť okamihu prevtelila do básne na šatách.

Projekt Sklenený Gombík vznikol na podnet Moniky Lacekovej, zakladateľky značky MoLa Couture a remeselníckeho domu odevného dizajnu Ateliér 71, ktorý kladie veľký dôraz na ručnú prácu, prebieha v ňom príprava na profesiu módne návrhárstvo, krajčírstvo, umelecká výšivka, výroba klobúkov a doplnkov ako aj osveta o recyklácii textilu. Je to profesionálne miesto, ktoré ponúka prax študentom a podporu začínajúcim dizajnérom.

Instagram nadácie +421 Foundation: https://www.instagram.com/plus421foundation/

https://www.instagram.com/tv/

- reklamná správa - 

- Najčítanejšie -