Presunúť na hlavný obsah

Keď menopauza klope na dvere: Tu sú 4 užitočné kroky, ako ju zmiernite a oddialite

Zdravie

Pojem menopauza nie je cudzí žiadnej modernej žene v zrelšom veku. Ako spoznáte jej prvé príznaky a ako môžete spomaliť jej príchod?

Nástup menopauzy sprevádza viacero symptómov, ktoré je často ťažké identifikovať hneď na začiatku.

Ako rozpoznať prvé príznaky menopauzy?

Hlavným ukazovateľom toho, že naozaj ide o menopauzu, je spozorovanie viacerých príznakov súčasne, pričom takmer všetky súvisia priamo s kolísaním hormónov v tele. Konkrétne sa jedná o zníženie produkcie estrogénu a progesterónu.

Medzi najčastejšie príznaky príchodu menopauzy patria:

 • problémy so spánkom, únava
 • problémová a nepravidelná menštruácia,
 • pocity úzkosti a náhla podráždenosť,
 • pocit suchosti slizníc (v očiach, ústach aj vagíne),
 • samovoľné kolísanie váhy,
 • zníženie sexuálneho libida,
 • problémy s močením a inkontinencia,
 • návaly tepla, potenie a následná zimnica.

Ako oddialiť menopauzu?

Aj keď menopauza môže znieť strašidelne, je to prirodzený stav, a raz nastane v živote každej ženy. Jeho nástup je však možné oddialiť. Tu je našich 5 tipov, ako na to:

#1 Zmena životného štýlu a zdravá životospráva

Porozmýšľajte nad svojimi zlozvykmi v životospráve a skúste sa ich zbaviť. Je totiž vedecky dokázané, že životný štýl môže ovplyvniť vek nástupu prirodzenej menopauzy. Napríklad fajčenie urýchľuje menopauzu o 1,5 až 2 roky.

#2 Pestrá strava

Dbajte na to, aby bol váš jedálniček pestrý a vyvážený. Štúdia britských vedcov potvrdila, že zvýšený príjem zdravých potravín, ako sú ryby a čerstvé strukoviny (hrach, zelená fazuľa), je spojený s oddialením veku, kedy menopauza nastupuje.

#3 Rozhýbte sa!

Fyzická aktivita pomáha regulovať hormóny a udržiavať hladinu telesného tuku v norme. Okrem toho sa pri cvičení v tele uvoľňuje serotonín. Tento hormón šťastia potláča pocity úzkosti a podráždenosti súvisiace s príznakmi menopauzy.

#4 Doplňte, čo vášmu telu chýba

Najlepším spôsobom, ako zmierniť a oddialiť príznaky menopauzy či PMS sú doplnky stravy určené na potlačenie kolísania nálad, návalov tepla a podráždenosti.

Doplnok stravy Terezia Menopauza v sebe spája jedinečnú kombináciu prírodných extraktov na podporu hormonálnej rovnováhy ženy pred a počas menopauzy.

Výťažky zo šiestich liečivých bylín, akými sú napríklad aj:

 • rozchodnica ružová - pomáha organizmu prispôsobiť sa emočnému a fyzickému napätiu,
 • kotvičník zemný - podporuje upokojenie nervov a hormonálnu rovnováhu,
 • alchemilka obyčajná - prispieva k udržaniu komfortu pred a po menštruačnom cykle, v spojení s čínskou hubou maitake, ktorá upravuje trávenie a reguluje krvný tlak, dokážu efektívne pomôcť v boji proti príznakom menopauzy.

Ideálnym doplnkom stravy pri menopauze je aj maca. Štúdia publikovaná National Center for Biotechnology Information preukázala, že maca zmierňuje príznaky menopauzy , znižuje návaly horúčavy, nočné potenie a pocit suchosti vagíny. Ďalej pomáha navrátiť libido a zlepšuje sexuálne zdravie aj celkovú náladu. Maca môže dokonca podporiť energiu a zdvihnúť náladu, pričom znižuje pocity úzkosti vyvolané menopauzou.

Menopauzu síce nedokážete odvrátiť, ale jej prejavy viete účinne tlmiť s pomocou macy a produktov na zmiernenie menopauzy. O ich účinkoch sa môžete presvedčiť na vlastnej koži, teraz navyše so zľavou 10% na počesť MDŽ, ktorá platí do 9. marca 2021. Viac informácií nájdete na www.zerex.sk.

- reklamná správa - 

- Najčítanejšie -