Presunúť na hlavný obsah

Vyberáte si bazén do záhrady? Čo všetko potrebujete vedieť?

Wellness

Rozhodli ste sa rodinu potešiť novým záhradným bazénom? Nechcete s deťmi chodiť na verejné kúpalisko, ktoré je väčšinou preplnené? Poradíme vám, ako na to.

Ako si vybrať záhradný bazén?

Výber bazéna ovplyvňujú hlavne finančné a priestorové možnosti. Zamerať sa iba na vzhľad nie je správne. Načo vám bude vonkajší plášť s imitáciou dreva, keď sa vám bazén nakoniec nezmestí do záhrady?

Keď ste sa už pre nový záhradný bazén rozhodli, odpovedzte si na nasledujúce otázky:

  • Kam chcete bazén postaviť?
  • Koľko chcete do neho investovať?
  • Aká by mala byť kapacita bazéna?
  • Z akého materiálu by mal byť?

Aké sú vaše priestorové možnosti?

Prvá vec, ktorú treba pred zaobstaraním bazéna vyriešiť, je otázka umiestnenia. Kam chcete bazén postaviť? Do malej záhradky sa vám ťažko zmestí obrovský bazén. Keď máte vybrané miesto, môžete začať riešiť rozmery a tvar bazénu.

Náš tip: Pre malé záhradky sú ideálnou voľbou nadzemné bazény, ktoré sú finančne dostupné a pomerne nenáročné na údržbu. Máte priestor aj pre väčší bazén? Pozrite sa na bazény s pevnou kovovou konštrukciou. Ich veľkou výhodou je dlhá životnosť a maximálna odolnosť.

Máte obmedzený rozpočet alebo si môžete dovoliť väčšiu investíciu do bazéna?

Aj vaše financie rozhodujú o tom, aký bazén si zaobstaráte. Najmenej váš rodinný rozpočet zaťažia nafukovacie bazény, ktoré stoja pár eur a postavíte si ich svojpomocne. Ich výhodou je aj veľmi ľahká údržba a demontáž na zimu. Kúpite ich samostatne, alebo v sete s príslušenstvom a filtráciou.

Viete, že väčšina bazénov by sa mala na zimu rozobrať, zložiť a uskladniť vnútri? Vonku by v žiadnom prípade zostávať nemali.

Koľko ľudí sa bude v bazéne kúpať?

Ak vás priestorové možnosti nelimitujú, môžete pri výbere bazéna prihliadať aj na to, koľko ľudí bude bazén používať. Do maličkého bazéna sa ťažko zmestí celá rodina.

Od veci nie je zohľadniť ani to, kto sa v ňom bude kúpať najviac. Pre malé deti je vhodný plytší bazén, pre plavcov zase väčší a hlbší. Zamyslite sa aj nad účelom bazéna. Slúži len pre krátke osvieženie alebo v ňom chcete zvládnuť aj pár temp?

Ako vybrať materiál?

Ponuka na trhu je pomerne široká, ako sa v nej zorientovať? Je lepší nafukovací bazén, bazén s konštrukciou alebo ten plastový?

Viete, že materiál ovplyvňuje cenu bazéna? Finančne najdostupnejšie sú nafukovacie bazény, ktoré však majú kratšiu životnosť. Na druhú stranu, sú skvelé napríklad na chatu.

Nasledujú ich fóliové a plastové bazény, ktoré už niečo vydržia. Navyše, nestoja o veľa viac než tie s nafukovacím lemom. Samostatnú kapitolu tvoria bazény s kovovou konštrukciou a bazény zapustené do zeme. Tie sú už finančne náročnejšie.

- reklamná správa -