Presunúť na hlavný obsah

3 jednoduché kroky, ako zatočiť s použitým kuchynským olejom

Zábava

Vďaka pandémii sa doma stravujeme aj varíme viac ako kedykoľvek predtým. A keďže olej je dôležitým pomocníkom pri príprave mäsa či nositeľom chuti v nakladaných pochúťkach, musíme sa po dobrom menu postarať aj o jeho likvidáciu. Ako to spraviť jednoducho a ekologicky?

Stačí ho vložiť vo vhodnej nádobe do zberného kontajnera pri ktorejkoľvek zo 70 predajní Kauflandu a z nebezpečného odpadu sa môže stať bionafta a z prefiltrovaných nečistôt bioplyn. Za celý minulý rok takto pri predajniach reťazca Slováci odovzdali  takmer 70 ton použitého kuchynského oleja. 

Vedú Zvolenčania

Zdá sa, že rady ekológov k použitému oleju si vzali najviac k srdcu obyvatelia menších miest a ich okolia. Priemerne sa teraz v januári pri jednej predajni Kauflandu vyzbieralo takmer 156 kg oleja, ale napríklad takí Zvolenčania odovzdali viac ako dvojnásobok. V Bratislave síce mali niektoré predajne plnšie zberné kontajnery, ale v priemere za celé mesto nedosiahli úspech Stredoslovákov.

Bez námahy a rýchlo

Separovať olej sa dá celkom jednoducho - po vyprážaní rezňov, z konzervovaných rybičiek či nakladaného syra nevylejte olej do výlevky alebo do bežného komunálneho odpadu, ale odovzdajte ho do zberného kontajnera pri Kauflande. Nečaká vás pri tom žiadna špinavá práca s prepáleným olejom.

  1. Olej nechajte vychladnúť.
  2. Vyberte z neho veľké nečistoty, ako sú kosti, kože, ale napríklad strúhanku alebo iné drobné nečistoty cediť nemusíte.
  3. Prelejte olej do plastovej uzatvárateľnej nádoby a keď je nádoba plná, môžete ju odovzdať.

Do jednej nádoby môžete dávať rastlinné oleje aj živočíšne tuky, po varení aj pečení, z nakladanej zeleniny, či syrov. Nádobu vyberajte podľa toho, koľko oleja takto doma dokážete vyzbierať. Veľké množstvo prítomného vzduchu totiž spôsobuje jeho rýchlejšiu biodegradáciu a to by bola škoda. Ale ešte väčšia škoda by nastala, keby ste ho vyliali do výlevky. Už 1 deci oleja totiž dokáže znečistiť tisíce litrov vody a zaniesť kanalizačný systém.

„Každá kvapka oleja, ktorá neskončí vo výlevke sa počíta. Preto aj v tomto roku budeme pokračovať v podpore zberu použitého kuchynského oleja komunikáciou s našimi zákazníkmi, ale aj verejnosťou celkovo. Veríme, že je to len otázka zvyku a Slováci sa naučia separovať olej rovnako, ako to robia pri plastových obaloch alebo papieri,“ hovorí Lucia Vargová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland.

- reklamná správa -

- Najčítanejšie -