Presunúť na hlavný obsah

Čo robiť, keď máte prekyslené telo? Vyskúšajte 3 kroky k prírodnej očiste organizmu

Zdravie

Väčšina z nás sa pravdepodobne zhodne, že posledný rok bol naozaj vyčerpávajúci. Obmedzený pohyb a stres si na našom zdraví vybrali svoju daň v podobe tráviacich ťažkostí, priberania na váhe či neustáleho pocitu únavy. Ak sa aj vy cítite vo svojom tele “toxicky”, máme pre vás zopár užitočných tipov, ako na prírodný detox.

Stres dá telu zabrať

Aj vám sa zdá, že počas lockdownu sa zhoršil nielen váš psychický stav, ale aj vaša stravovacia morálka? Je vedecky dokázané, že ak sme dlhodobo vystavovaní stresujúcim podmienkam, metabolizmus nášho tela sa výrazne spomalí, čo má za následok nesprávne spaľovanie kalórií a priberanie na telesnej hmotnosti.

Stres vám však okrem nadbytočných kíl dokáže “podarovať” aj nespavosť alebo chronickú únavu. Viaceré štúdie potvrdili, že zvýšená úroveň pracovného stresu dokáže vyvolať nadmernú produkciu kortizolu - stresového hormónu, ktorý je zodpovedný za nepokojné pocity pred spaním. Mozog je tak udržiavaný v pohotovostnom režime, a nie je schopný správne relaxovať. Takýto nekvalitný spánok potom nedokáže nášmu organizmu zabezpečiť dostatočný oddych, čo spôsobí, že sme nasledujúci deň unavené, prípadne nás bolí hlava alebo brucho

Kedy sme “prekyslené”? 

Aby náš organizmus dokázal správne vstrebávať a využívať všetky dôležité živiny, musí byť jeho pH neutrálne (blízko hodnoty 7,4), prípadne viac zásadité ako kyslé. Čím viac sa hodnota pH znižuje, tým väčšie je prekyslenie organizmu. Následkom toho klesá aj efektivita rôznych enzýmov, takže naše telo nedokáže ani správne rozložiť, ani využiť všetky vitamíny a minerály prijaté v potrave.

Príznaky prekyslenia organizmu, takzvanej acidózy, sú:

  • únava, 
  • bolesti hlavy, 
  • priberanie, 
  • oslabená imunita, 
  • zápcha

Riešenie? Očista!

Správna detoxikácia organizmu je prvým krokom k lepšej imunite a k vášmu zdravšiemu ja. 

#1 Siahnite po antioxidantoch

Antioxidanty sú látky, ktoré chránia naše bunky pred toxínmi obsiahnutými v strave, čím posilňujú našu imunitu. Napríklad kombinácia vitamínov A, K a C obsiahnutá v zelenom jačmeni dokáže vďaka svojim silným protizápalovým účinkom podporiť detoxikáciu pečene, tlmiť zápaly a urýchľovať proces hojenia rán

#2 Imunita sídli v črevách

Vedeli ste? Takmer 70% našej imunity sa tvorí v črevách

Ak teda mávate často žalúdočné alebo tráviace problémy, môže to byť signál, že telo je prekyslené, a vaša obranyschopnosť nefunguje ako má. Príčiny zápchy a hnačky môžu byť rôzne, najčastejšie sa však jedná o nedostatok zdravej črevnej mikroflóry vo vašom tráviacom trakte. Najlepším spôsobom, ako obnoviť jej rovnováhu, je doplnením mikrobiálnych kultúr laktobacilov a bifidobaktérií, ktoré jej chýbajú. Kombinácia týchto mikroorganizmov dokáže pomôcť zmierniť prejavy spomínaných zažívacích problémov a eliminovať toxické zložky zo stravy

#3 Sila prírody

Silnými antioxidantmi sú aj niektoré liečivé bylinky. Ich správne spojenie dokáže podporiť prirodzenú funkciu čriev a pečene, čím prispieva k posilneniu imunity.  

Napríklad aloe vera sa vďaka svojim antivírusovým, protizápalovým a antibakteriálnym účinkom používala natelesnú “očistu” a liečbu tráviacich ťažkostí už v starovekej Číne.

Ďalším pomocníkom pri detoxikácii organizmu je aj “obyčajné” čierne korenie. Obsahuje totiž látku piperín, ktorá zároveň zvyšuje vstrebávanie a využitie účinných látok v organizme.

Tieto zložky spolu s ďalšími bylinkami nájdete v BIO výživovom doplnku Zerex Enzemax na podporu funkcie tráviaceho traktu a pečene.

- reklamná správa -

- Najčítanejšie -