Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: Boris Hanečka a kolekcia Aurora Floralis jar/leto 2021: Túžobné očakávanie nového začiatku a hlad po farbách

Móda

V priestoroch rozkvitnutej záhrady a flóry v Lednickom zámku predstavil módny dizajnér Boris Hanečka svoju novú kolekciu na jar/leto 2021 Aurora Floralis.

Transformácia, vzkriesenie, obnova. Rovnako ako cibuľka vyklíči z tmy, aby po mesiacoch v čiernej zemi vykvitla v nádherný kvet, vznikla aj nová kolekcia Borisa Hanečku. Návrhár nám porozprával, ako kolekcia vznikala, kedy sa mu pracuje najlepšie o tom, ako sa zmenila lokálna móda po pandémii.

VIDEO: Módny návrhár Boris Hanečka predstavil kolekciu jar/leto 2021Aurora Floralis

 

AURORA FLORALIS

Video: Jakub Gulyás

Foto: Jakub Gulyás
Styling: Milan Štefan
Make-up: Katarína Kmecová/YSL Beauty
Vlasy: Mário Nguyen/ Sanctuary by Mario
Vizuálna spolupráca: Soňa Michaláková 
Produkcia: Rasťo Holubec
Modelky: Daniela, Barbora, Jesenija/ EXITMM
Topánky: Topankovo.sk

Kolekcia SS21 Aurora Floralis nafotená v krásnych priestoroch Lednického zámku vnáša do sveta akúsi nádej. Ako by si túto kolekciu charakterizoval?

Jediné slovo, ktoré ju vystihne najdokonalejšie je vzkriesenie. Túžobné očakávanie nového začiatku a hlad po farbách je momentálny stav módy a spoločnosti. Už od svojho začiatku jej koncept tulipánovej cibuľky pochovanej dlhé mesiace v tmavej zemi odrážal súčasné nálady a reflektoval nielen môj aktuálny stav. Toto zobrazenie prerodu bolo očakávaným zeitgeistom a zhodli sme sa na tomto koncepte jednohlasne s celým tímom.

Tvoj ateliér je takisto v obklopení prírody. Pomáha ti to pri tvorbe? Alebo čo pre svoju tvorbu potrebuješ, aby sa ti dobre pracovalo?

Pokoj. V ideálnom prípade Pokoj Svätý, tak aby tok energií, ktoré prúdia okolo mňa, stimuloval tvorbu a bol katalyzátorom, ktorý sa deja nezúčastňuje, ale ho podporuje. Takisto sa potrebujem obklopovať aj ľuďmi, ktorí mi rozumejú aj bez slov. Je to vlastne ešte len rok, čo som sa presídlil na bratislavské Palisády a stále niečo vybavujem, riešim, telefonujem. Teraz, keď som sa však zahniezdil vo veži na Porubského ulici u mojej spriaznenej duše, výtvarníčky Soni Michalákovej, stala sa dušou a srdcom ateliéru a zavládla harmónia, vďaka ktorej sa nám darí realizovať sny.

Aké boli použité materiály na túto kolekciu a ako vyzeral proces tvorby?

Tvorivý proces sa pri každej kolekcii, pri každom modeli a pri každej individuálnej klientke líši. Je to nezopakovateľný súhrn rôznych aspektov. Idea na začiatku určuje formu a neskôr aj obsah. Radikálnym posunom v tejto kolekcii boli farby. Ich následné komponovanie predurčilo aj výber materiálov, od tuhých matných neoprénov a vlny, cez jemné a padavé hodváby sme plynule prešli k transparentnej organze a gazaru, ktorý nechal vyznieť sofistikovanú anatómiu mikrosveta flóry.

VIDEO: Boris Hanečka a kolekcia jar/leto 2021 Aurora Floralis: Keď niečo zomiera, zároveň sa rodí aj niečo nové

Podpora lokálnej módy zažíva rozmach. Predsa len, zmenilo sa v niečom zoskupenie alebo prístup klientiek?

Veľmi radikálne. Dnes si klientky prichádzajú aj po veci na denné nosenie, tvorba od lokálneho dizajnéra už nieje určená len na plesovú sezónu. Kostým do práce, tričko alebo mikina, aj tie sa čoraž častejšie objavujú v našej ponuke. Samozrejme, vždy s pridanou hodnotou kúska vytvoreného na mieru.

Pre tých, ktorí by si radi zaobstarali niečo z tvojej kolekcie a sú nováčikovia – ako sa k tvojim modelom vedia dostať?

Veľmi jednoducho. Stačí napísať do môjho štúdia, zavolať, ozvať sa na Instagrame. Pre nových alebo ašpirujúcich klientov máme selekciu už hotových modelov, ale samozrejme s radosťou prijímame aj zákazky na mieru. Práve v nich vidím budúcnosť módy a módneho biznisu. Samozrejme, prijímame aj pánov. Takisto online platforma SOM store, ktorá ponúka najširší výber lokálneho dizajnu zastupuje selekciou moju tvorbu.

Udržateľnosť sa v móde skloňuje čoraz viac. Podporuješ túto filozofiu a ako? Čo napríklad robíš s modelmi, ktoré sa nepredajú alebo so zvyškami látok a pod.?

Často skloňovaná otázka sa mi však zdá ireleventná ak sa ju snažíme aplikovať na tvorbu lokálneho dizajnéra a porovnávať ho s módnymi gigantami, ktoré zastrešujú celú výrobnú sieť od produkcie materiálov, logistiku distribúcie a predaj státisicov rovnakých kusov. Ja vytváram napríklad každý model len v jednom kuse, ručne ho ušijú krajčírky, ktoré majú za svoju prácu riadne zaplatené a niekedy čaká na tú správnu klientku aj tri roky. Žiaden sale, nadprodukcia a sezónná expiračná doba v tvorbe lokálnych dizajnérnov nehrozí. Nepoužité zvyšky látok zase putujú do chránených dielní, kde sa premieňajú na užitočné produkty, ktorých predaj pomáha tým najzranitelnejším v našej spoločnosti.

Čítajte tiež: Spoznajte POP-UP STORE s lokálnou módou: Jedinečný dizajn od popredných slovenských a českých dizajnérov

Klišé otázka, ale je súčasťou našich životov. Ako ovplyvnila pandémia tvoju tvorbu a víziu do budúcnosti?

Vďakabohu za každú kataklizmu. Prijal som túto výzvu a odmietol strach. Pre hedonistu ako som ja to nebolo vôbec ľahké o to viac ma to však obohatilo. Na Slovensku je kultúra a kultúrnosť vyčlenená na vedľajšiu koľaj, podhodnotená, neocenená a vlastne považovaná za zbytočnú. Renesančný človek utrpel prehru. V antike sa počas moru ľudstvo spamätalo, po epidémií postavili Asklépiove nemocnice no zároveň Dionízové divadlá, ktoré kultivovali dušu. Bolo postarané o telo, ale aj o ducha. Tento aspekt rovnováhy nám bohužiaľ v dnešnej dobe trochu chýba.