Presunúť na hlavný obsah

Koľko porcií ovocia a zeleniny si doprajete za deň vy?

Zábava

Na túto otázku má každá z nás vlastnú odpoveď. Odborníci na výživu však tvrdia, že by sme ich mali zjesť ideálne päť. Keď si predstavíte, že v ponuke Kauflandu je ich viac ako 300 druhov, môže to byť skutočne pestrý jedálny lístok, ktorý prospeje nášmu nášmu zdraviu, štíhlej línii, čistej pleti či lesklým vlasom.

Každej z nás chutí niečo iné. Platí to aj o ovocí a zelenine. Niektorá nemusí žlté melóny, ale zbožňuje nektarinky či ringloty, alebo neznáša brokolicu, no miluje ružičkový kel. Mnohé máme exotickejšie chúťky – na mango, avokádo, granátové jablko... Zo širokého sortimentu v sieti predajní Kaufland si vyberie naozaj každá. V ponuke je viac ako 100 druhov čerstvého ovocia a takmer 200 druhov čerstvej zeleniny. Takže dopriať si odporúčanú dávku 400 g ovocia a zeleniny pre dospelého človeka denne, podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), naozaj nie je problém.

Pestované ekologickejšie

„Našim zákazníkom ponúkame široký sortiment čerstvého ovocia a zeleniny, pričom veľká časť je od domácich, slovenských pestovateľov. A to nielen počas sezóny, ale aj mimo nej,“ hovorí Lucia Vargová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland Slovensko.

V súlade so stratégiou smerujúcou k trvalej udržateľnosti a ochrane biologickej rozmanitosti, sa reťazec zasadzuje za zavádzanie integrovanej produkcie a zmenu štandardov v poľnohospodárstve – platí to pri našich aj zahraničných dodávateľoch. Čo to znamená pre zákazníka? Odpoveď je jednoduchá: „Kupujúci nájde v sortimente ovocia a zeleniny stále viac plodov dopestovaných ekologickejším spôsobom a ohľaduplnejším k životnému prostrediu. Potvrdzujú to aj certifikáty GLOBALG.A.P, Rainforest Alliance či Fairtrade. Sortiment takto označených produktov tiež neustále rozširujeme,“ dodáva L. Vargová.

A keď už spomíname ochranu životného prostriedia, stojí za zmienku, že reťazec na ňu nezabúda ani pri obaloch ovocia a zeleniny. Uhorky vyzliekol z fólie už dávnejšie, pri Bio produktoch tam, kde to umožňuje logistika a udržanie kvality (mango, avokádo, granátové jablko, cuketa, baklažán....), používa namiesto plastového obalu nálepku alebo pásku. Aj paradajky sa postupne prehupnú z plastovej misky do papierovej všade tam, kde je to možné.

Svieže, chrumkavé, šťavnaté 

A ešte aj krásne farebné a voňavé – presne také ovocie a zeleninu zákazník očakáva v ponuke reťazca. Aby to tak bolo, kontrola funguje na každom kroku, od pestovateľa až po predajňu.

„Z logistického centra v Ilave rozvážame ovocie a zeleninu do jednotlivých predajní. Pri odberoch vzoriek v logistickom centre je celý sortiment ovocia a zeleniny podrobený náhodnej kontrole. Testy realizujú nezávislé akreditované laboratóriá,“ vysvetľuje L. Vargová. A aby boli ponúkané plody kvalitné a vyzerali lákavo po celý deň, kontrolujú ich aj v predajni, a to každú hodinu.

Čerstvé hlavičky pre deti 

Čerstvé ovocie a zelenina sa počas školského roka vďaka projektu Čerstvé hlavičky dostanú z predajní Kauflandu aj ku školákom základných škôl. Cieľom je motivovať deti, aby pravidelne a s chuťou jedli ovocie aj zeleninu. Ponuka reťazca je naozaj pestrá. V tomto školskom roku si pochutnali napríklad na banánoch, jablkách, mandarínkach, pomarančoch, hrozne, hruškách, kivi, reďkovkách, paradajkách, ale aj na sladkej karotke či šalátových uhorkách. A pretože dobré príklady priťahujú, mnohé deti spoločne so spolužiakmi ochutnali aj plody, nad ktorými by doma krútili nosom. V školskom roku 2021/2022 pravidelne raz týždenne odovzdajú ovocnú alebo zeleninovú desiatu približne 30-tisíc žiakom v 70 školách.

VIETE, ŽE...

  • v porovnaní s ovocím je väčšina zeleniny lepším zdrojom vápnika, železa a kyseliny listovej
  • ovocie obsahuje viac cukru a dodáva telu viac kalórií ako zelenina

- reklamná správa - 

- Najčítanejšie -