Presunúť na hlavný obsah

Do kín prichádza „pravdivá“ komédia o materstve MATKY, ktorú napísali ženy pre ženy

Zábava

Už koncom júna bude mať v našich kinách premiéru očakávaná česko-slovenská komédia Matky o radostiach a strastiach materstva v 21. storočí. Podľa slov tvorcov sa v príbehu štyroch hlavných hrdiniek nájde každá žena.

Scenár k filmu napísali dve ženy a zároveň matky – Vanda Zaplatílková HutařováSandra Nováková.Obidve sú vo veku hlavných hrdiniek, obidve majú deti, obidve vedia, aké to je porodiť a nezblázniť sa z toho, obidve sú vtipné. Myslím, že v scenári toto všetko je, hovorí režisér Vojtěch Moravec, ktorý je sám otcom malého syna.

Pri písaní scenára autorky vychádzali z vlastných materských skúseností a zo skúseností svojich priateliek. Prvotným impulzom pre Vandu Zaplatílkovú Hutařovú bolo podľa jej vlastných slov narodenie dcéry Mie: Bol to taký silný zážitok, že sa mu asi nič na svete nevyrovná. A ja som o tom potrebovala napísať. Navyše som sa na začiatku materstva cítila úplne sama. Jediný, kto sa mi snažil pomôcť, bol môj muž, ale ani on nemal s rodičovstvom skúsenosti. Pri písaní scenára som myslela na novopečené matky, ktoré si stále dookola robia starosti s tými istými vecami. Málokto im totiž povie, že je v poriadku cítiť sa vyčerpaná, rovnako ako je v poriadku, že nie je upratané, nie sú vyžehlené plienky, nie je navarené alebo že je normále nevedieť si po pôrode rady so svojím telom.“

Autentickosť scenára potvrdzuje aj producentka Monika Schwarcz: Keď som si ten scenár čítala úplne prvýkrát, mali sme doma rok a pol starého chlapčeka. Úplne presne som vedela, čo Vanda prežíva. Naozaj sa jej podarilo, že dialógy v scenári sú verné realite.

Do hlavných úloh sa tvorcom podarilo získať skutočne hviezdne obsadenie. Hana Vagnerová sa vo filme objaví priamo na pôrodnej sále, Petra Hřebíčková ako žena medzi dvomi mužmi, Sandra Nováková zasa v úlohe ustráchanej samoživiteľky a Gabika Marcinková ako budúca mamička. Ale poďme po poriadku...

Komédia Matky rozpráva príbeh štyroch najlepších priateliek, ktoré sú sebavedomé, múdre, užívajú si život a preberajú medzi sebou chlapov, vzťahy a sex. Okrem toho však ale musia riešiť aj typické problémy dnešných matiek, ako sú tehotenské nevoľnosti, popôrodné kilá, nedostatok peňazí, vzdorovité ratolesti či neplatiči alimentov. Sára (Hana Vagnerová) má pekný zadok, tak ho začala fotiť a žiť vo svete sociálnych sietí. V dokonalom instagramovom svete si predstavuje ružovo aj svoj blížiaci sa pôrod, no čaká ju tvrdý stret s realitou. Hedvika (Petra Hřebíčková) žije ako v zlatej klietke, jej manžel vorkoholik (Jiří Langmajer) doma veľa času netrávi, a tak niet divu, že ju očarí mladý pouličný spevák David (Vladimír Polívka). Zuzana (Sandra Nováková) sa snaží zo všetkých síl sama uživiť svoje dve deti, ale bývalý muž (Václav Neužil) sa jej vracia do života ako bumerang. Aj so svojimi problémami… A čo Eliška (Gabriela Marcinková)? Tá má toho naj partnera pod slnkom (Štěpán Benoni), čaká s ním bábätko, ale práve toto sa nepáči jej despotickej matke (Zuzana Mauréry).

Matky je komédia zo života, ktorá šarmantným a vtipným spôsobom ukazuje, aké je to byť mamou vo svete digitálnych technológií a sociálnych sietí. Film sa nebojí ani ťažších tém a materstvo opisuje s dávkou sebairónie a nadhľadu, ktoré v kombinácii s jemne čiernym humorom vytvárajú príbeh s potenciálom zaujať široké spektrum divákov, no najmä diváčok. Matky zavítajú do slovenských kín už 24. 6. 2021.

- reklamná správa -

- Najčítanejšie -