Presunúť na hlavný obsah

Čo si dať namiesto maškŕt plných cukru? Tieto pochúťky si zamilujete aj vy

Fitness

Niekedy je ťažké odolať pokušeniu dať si niečo sladké. Stačí však spraviť niekoľko zmien a zamaškrtiť si môžete aj zdravo a bez množstva zbytočného cukru, ktorý telu neprospieva.

Sacharidy patria medzi základné makroživiny, bez ktorých by sme nedokázali prežiť. Sú pre nás zdrojom energie a pre nervové či mozgové bunky predstavujú „palivo“. Referenčná hodnota celkového cukru je pre dospelého človeka s priemernou fyzickou aktivitou stanovená na 90 gramov denne.

Ak sa v našom jedálničku objavuje priveľa sladkých jedál, príjem energie je vyšší ako výdaj a začíname priberať. Riešenie je pritom jednoduché – stačí pár jednoduchých zmien v jedálničku. Ktoré potraviny môžete vymeniť za zdravšiu verziu s nižším obsahom cukru? 

Namiesto pohára džúsu

Vedeli ste, že priemerný pomarančový džús obsahuje na 1 dl až približne 10 gramov cukru? Mnohí z nás teda pri jednom pohári neostanú a problémom nie je vypiť za deň ani liter tohto vychladeného nápoja. Zabudnite aj na sýtené limonády. Malý dvojdecový pohár koly má v sebe približne 5 kociek cukru. 

ČO ÁNO: Ak hľadáte „bezcukrovejšiu“ verziu, skvelými alternatívami sú čaje alebo voda s nakrájaným ovocím, ktoré jej dodá príjemnú príchuť a sviežosť. Čajov sa nemusíte vzdávať ani v lete, skvelou alternatívou je pripraviť si domáci ľadový čaj. Sami tak najlepšie viete, ako ste si ho dochutili a koľko cukru v ňom je. Príprava pritom zaberie len niekoľko minút!

Dajte zbohom presladeným keksíkom!

Najrýchlejšou desiatou sú pre mnohých ľudí tyčinky a keksíky. Jednoducho rozbalíte a o hlad je postarané. To však často nie je ideálnym riešením pre štíhlu líniu a zdravie. Jedna klasická oplátka plnená čokoládovou či inou náplňou obsahuje okolo 16 gramov cukru. 

ČO ÁNO: Existujú skvelé alternatívy, vďaka ktorým zaženiete hlad a zároveň načerpáte dostatok energie, doplníte bielkoviny a nepreženiete to s cukrom. Ideálnym príkladom takejto sladkosti je tyčinka Space Protein, ktorá obsahuje na 1 porciu len do 3 gramov cukru.​ Telu dodá potrebné makroživiny a zároveň sa zmestí do každej tašky či kabelky. Oproti iným proteínovým tyčinkám je mäkká, rozplýva sa na jazyku a neobsahuje pridané umelé farbivá. Ako snack si ju vychutnajte pri cestovaní, po športovom výkone alebo k poobednej káve. Navyše ide o tyčinku vyrábanú na Slovensku, máčanú v pravej mliečnej čokoláde s obsahom nízkokalorického sladidla maltitol. Aj preto je vhodnejšia ako klasická čokoláda. Mňam!

Pre maškrtníkov

Čokolády patria medzi najobľúbenejšie sladké maškrty na svete. Ako všetci dobre vieme, existuje niekoľko druhov tejto pochúťky a nie všetky obsahujú rovnaké množstvo cukru. Zo sto gramov bielej čokolády dostanete do tela až 59 gramov cukru, v prípade mliečnej čokolády ide o 50 gramov. 

ČO ÁNO: Horkú čokoládu! Tá predstavuje skvelú alternatívu, pretože poskytuje telu aj ďalšie benefity. Obsahuje napríklad kofeín či tryptofán, ktorý je prekurzorom sérotonínu – hormónu šťastia. Ďalším účinkom je zníženie krvného tlaku a je aj zdrojom antioxidantov. Nabudúce určite radšej siahnite po kocke kvalitnej horkej čokolády!

Zvoľte čerstvosť

Obľube sa teší aj sušené ovocie. Tušili ste však, že sušený banán môže obsahovať aj takmer trikrát toľko cukru než čerstvý? Navyše sušením prichádza ovocie o zdraviu prospešné látky.

ČO ÁNO: Alternatívu v tomto prípade môže tvoriť čerstvé ovocie. Hoci si ho nekúpite v plastovom obale, príprava čerstvého ovocného šalátu vám ráno zaberie len pár minút. Okrem nižšieho množstva cukru nájdete v ovocí aj vitamíny a minerály, ktoré by ste inak museli dopĺňať inými spôsobmi. Skúste si pripraviť napríklad mix čučoriedok a jahôd alebo jabĺk a melóna. V lete sa navyše takouto desiatou osviežite. 

Stavte na klasiku

Zvykli ste si na raňajky dopriať rôzne „cereálne“ guľôčky či lupienky? Pozor, často ide o veľmi kalorické riešenie s množstvom cukru. Kukuričné vločky napríklad obsahujú až 84 gramov cukru na 100 gramov výrobku. 

ČO ÁNO: Vráťte sa ku klasike. Ovsené vločky tvoria základ jedálnička u väčšiny športovcov, sú bohaté na vlákninu a ochutiť si ich môžete sami. Pripraviť sa dajú na množstvo spôsobov a postačí ich osladiť medom. Pridať môžete ovocie alebo proteín, vďaka čomu telu poskytnete dostatočnú dávku potrebných živín hneď ráno. Ak pred odchodom z domu nemáte veľa času, môžete si vločky pripraviť večer vopred a nechať ich v chladničke. 

Náš tip: Pochúťka, ktorá zasýti a uspokojí chuť na sladké

Hľadáte ideálnu sladkosť na túru, bicykel, ale aj pohodičku po práci? Proteínová tyčinka Space Protein sa v ústach priam rozplýva a ponúka množstvo príchutí, z ktorých si vyberie každý. Kokosový cheesecake, čokoláda, slaný karamel či višňa s makom  to sú len niektoré z nich. Obsahujú minimum cukru, nemajú žiadne pridané umelé farbivá, palmový tuk ani sukralózu. 

Zistite viac o SPACE PROTEIN s minimom cukru!

Advertoriál pripravený v spolupráci so Space Protein.

- Najčítanejšie -