Presunúť na hlavný obsah

Tepovanie sedačky nemusíte objednávať. Dokážete to aj sami

Bývanie

Ruku na srdce. Kedy ste naposledy tepovali vašu čalúnenú sedačku? A koľkokrát za rok túto činnosť v priemere vykonávate? Alebo by bolo lepšie sa spýtať, raz za koľko rokov ste sa odhodlali k tepovaniu? Žiaľ, vo väčšine domácností sa potreba hĺbkového čistenia sedačiek či kobercov zanedbáva. Pritom práve tie sú bezodným skladiskom prachu, roztočov, baktérií i alergénov.

Dôkladné vyčistenie sedačky by ste mali vykonávať niekoľkokrát ročne. Samozrejme platí, že čím častejšie, tým lepšie. Obzvlášť, ak máte doma alergikov, malé deti či štvornohých kamarátov. Ak si tepovanie objednávate, skúste sa nabudúce spýtať, čo všetko sa dokáže hlboko vo vláknach látky nachádzať. Skúsení tepovači by vám o tom vedeli rozprávať hodiny. Ak si chcete udržiavať domácnosť skutočne hygienicky čistú a plánujete tepovať tak, ako by bolo potrebné – niekoľkokrát za rok, zadovážte si svoj vlastný tepovač - extraktor. Alebo parný vysávač.

Tapovač-extraktor čistí hĺbkovo

Na úvod by bolo vhodné spomenúť, prečo sa odporúča tepovanie vykonávať niekoľkokrát v roku. Akosi automaticky vnímame, že je niečo čisté, ak je čisté vizuálne. V prípade čalúneného nábytku či kobercov to neplatí. Tá najhoršiu a najškodlivejšiu nečistotu nie je možné vidieť, nachádza sa totiž hlboko vo vláknach. A tú nevysajete bežným vysávačom, ani keď vysávate pravidelne a často. 

Tepovaním dokážete odstrániť:

  • povrchové znečistenie – fľaky po rozliatych nápojoch, po zvyškoch jedla či iných nečistotách
  • pachy – čalúnenie je výborným lapačom a zásobovačom všetkých možných pachov. Najhoršie je, že vy môžete byť na vaše domáce pachy „zvyknutí“ a tak ich nevnímate tak citlivo ako napríklad návšteva. Pachy z cigariet, z potu či z prítomnosti domácich miláčikov sa v sedačke dokážu udržať veľmi dlho a pri každom dotyku s jej povrchom sa uvoľňujú späť do miestnosti.
  • skryté nečistoty – práve nečistoty, ktoré voľným okom nevidíte, sú z hygienického hľadiska tie najnebezpečnejšie. Prach, roztoče, baktérie aj alergény sú ukryté hlboko vo vláknach čalúnenia a uvoľniť ich dokážete len dôkladným hĺbkovým čistením. Asi budete prekvapení, ako veľmi znečistená voda bude nasávaná do odpadovej nádoby tepovača z vašej sedačky. A to aj v prípade, ak ste netepovali len niekoľko mesiacov a napriek tomu, že pravidelne a často sedačku vysávate bežným vysávačom.   

Okrem tepovania aj klasické vysávanie tvrdých podláh

Podstata čistenia tepovačmi-extraktormi spočíva v kombinácii vysokého tlaku, vody s čistiacim roztokom a vysávania. Tepovač najskôr do látky nastrieka vodu s rozpusteným prípravkom. Vďaka vysokému tlaku sa tekutina dostane hlboko do vlákien, kde rozpustí usadené nečistoty a odstráni pachy. Následným vysávaním nasaje špinavú zmes do odpadovej nádrže. V tom momente pochopíte, prečo je tepovanie tak dôležité. Budete pravdepodobne prekvapení, ako silne znečistenú vodu budete z nádrže vylievať.

Výsledkom tepovania je hygienicky čistá domácnosť bez peľov, roztočov, alergénov, prachu či inej špiny, ktorá sa pred tepovaním dostávala do ovzdušia z matracov, čalúneného nábytku či kobercov. Tepovače-extraktory využijete tiež na efektívne vyčistenie autosedačiek.

Ak sa rozhodnete pre tepovač, ktorý je vhodný aj na klasické vysávanie, ako napríklad Kärcher SE 5.100 s bohatým príslušenstvom, získate skutočného univerzála. Okrem možnosti tepovať kedykoľvek sa vám zachce ho budete môcť používať aj pri bežnom suchom vysávaní tvrdých podláh. Žiadny iný vysávač tak vo vašej domácnosti nebudete potrebovať.  

Ekologické a hygienicky čisté vysávanie parným vysávačom 

Ďalším zariadením, ktoré môžeme odporučiť pre hygienicky čisté čistenie domácnosti, je parný vysávač. Kvalitný parný vysávač je vo všeobecnosti síce o niečo drahší ako tepovač-extraktor, čistenie parou sa však považuje za najekologickejšie čistenie vôbec. Bez akejkoľvek chémie je para schopná odstrániť až 99,99% baktérií. 

Parné vysávače sú vhodnými aj na čistenie čalúneného nábytku. Odporúčame siahnuť po zariadeniach, ktoré dokážu v jednom kroku naparovať, vysávať aj sušiť. Ak by ste ho plánovali využívať aj na čistenie drevených podláh, poraďte sa s predajcom, ktorý model to umožňuje. Z tohto hľadiska je dôležité, aby vysávač disponoval viacstupňovou reguláciou prietoku tlaku, ako napríklad parný vysávač SV 7 od spoločnosti Kärcher. Vďaka bohatému príslušenstvu ním okrem dôkladného vyčistenia sedačiek či povysávania podlahy efektívne vyčistíte tiež armatúry, kachličky, dlažbu, digestor, zrkadlá, okná, či umývadlá. Parný vysávač je tak právom považovaný za jedno z najuniverzálnejších zariadení v domácností. 

- reklamná správa -