Presunúť na hlavný obsah

Vyhnite sa zavodneniu organizmu vďaka užitočným radám, ktoré vám prinášame

Zdravie

Zavodnenie organizmu je problém, ktorý síce nie je životu nebezpečný, no je naozaj nepríjemným problémom, s ktorým treba bojovať.

Pri pohľade do zrkadla sa vám niečo nezdá? Máte pocit, že vaše telo je čoraz väčšie a opuchnutejšie napriek tomu, že váš zdravotný štýl sa nevymyká kontrole a žijete prevažne zdravo? Problémom môže byť zavodnenie organizmu, ktorý síce nie je životu nebezpečný, no je naozaj nepríjemným nielen estetickým problémom, s ktorým treba bojovať. Pozrite sa na to, ako sa môžete tohto problému zbaviť. S našimi radami vám to pôjde ako po masle.

Zavodnenie organizmu - definícia problému

Aby ste sa problému dokázali zbaviť, je dobré vedieť v čom samotný proces zavodnenia spočíva. Množstvo vody v tele je závislé od viacerých rozmanitých faktorov, môže to byť pohlavie, vek, životná aktivita ale aj príjem a výdaj tekutín. Vzniká najmä u tej kategórie ľudí, ktoré majú sedavé zamestnanie, nízku aktivitu a nestravujú sa práve ukážkovo. Ďalšou príčinou môže byť hormonálna nerovnováha. Hoci nejde o závažný problém, z dlhodobého hľadiska však môže mať negatívny vplyv na srdce a obličky. Keď už viete, čo tento problém spôsobuje, mali by sme sa sústrediť na riešenie - odvodnenie organizmu.

Návod ako eliminovať problém so zavodnením

Po tom ako ste sa dozvedeli, čo zavodnenie spôsobuje, je vám asi jasné, že ak sa chcete tohto problému zbaviť, musíte vo svojom životnom štýle niečo zmeniť. Niekomu postačí len malá zmena, iní sa musia posnažiť viac. Určitej skupine ľudí, ktorých trápi tento problém, postačia len voľnopredajné lieky na odvodnenie organizmu či čaj na odvodenenie organizmu. Pre tých, ktorí s týmto problémom bojujú aj naďalej prinášame niekoľko užitočných rád, ktoré im pri boji s touto chorobou zaručene pomôžu.

  1. Zvýšte príjem tekutín

Možno sa vám táto rada bude zdať ironická a paradoxná, no naozaj vám dokáže pomôcť. Ak sa chcete zbaviť opuchu, musíte piť viac vody. Mnohí pri boji s týmto problémom spravia opak, no potom je telo dehydrované a začne si zásoby vody ukladať ešte intenzívnejšie. A to predsa nechcete.

  1. Vyvíjate aktivitu, pri ktorej sa zapotíte

Najväčšou problematickou jednotkou pri zavodnení je prebytok sodíka. Ak sa chcete zbaviť tejto látky, ktorá najintenzívnejšie spôsobuje zavodnenie organizmu, poďte sa. Pot vám pomáha pri termoregulácii tela a zároveň v ňom vylučujete sodné ióny. Je jedno či si zvolíte fyzickú aktivitu ako je fitko alebo beh, či si vyberiete tu relaxačnú ako je sauna. Dôležité je, aby ste sa potili.

  1. Soľ - nepriateľ pri zavodnení

Problém so soľou je asi najznámejší pri zavodnení. Denne by ste mali prijať maximálne 5g soli, ak toto množstvo prekročíte, vytvárate si nábeh na zavodnenie. Vyhýbajte sa presoleným jedlám, zemiakovým lupienkom či hranolkám.

  1. Nezabúdajte na vlákninu a draslík

Najčastejším zdrojom vlákniny je ovocie, zelenina, orechy či pohánka. Vláknina vám pomáha prečisťovať organizmus a jeho tráviaci trakt, vďaka dobrému tráveniu sa z vás pravidelne odstráni aj nadbytočná voda. Draslík zase udržiava rovnováhu tekutín v tele. Preto nezabudnite prijímať v rámci vašej stravy aj tieto dve dôležité látky. Vitamíny a výživové doplnky ako draslík, či vlákniny môžete prijímať aj vo forme ako voľnopredajné lieky na odvodňovanie organizmu, ktoré si bez problémov zakúpite v lekárni.

  1. Žite aktívnym životom

Majte dostatok pohybu a korigujte si stravu tak, aby obsahovala všetky potrebné živiny, ktoré vaše telo potrebuje. Ak sa budete dostatočne hýbať, vaše telo bude viac spaľovať a vylučovať, a tak sa zbavíte nadmerného množstva vody vo vašom organizme.

Ak vás trápi problém zavodnenia organizmu, neváhajte sa obrátiť i na vášho lekára. On najlepšie pozná váš zdravotný stav a ľahko vie odhaliť príčinu vzniku. Lekár vám môže predpísať lieky, ktoré vám hradí zdravotná poisťovňa. Napríklad zdravotná poisťovňa Union myslí na svojich poistencov, ktorí majú uzavreté zdravotné poistenie aj pri týchto nepríjemných problémoch.

- reklamná správa -

- Najčítanejšie -