Presunúť na hlavný obsah

Udržateľná móda: Záleží mi na nej, preto sa o ňu starám

Bývanie

Či už nakupujete oblečenie z druhej ruky, kladiete dôraz na lokálnosť, dizajnérsky prístup, ručnú prácu alebo prírodné materiály, zmysel udržateľnej módy je nielen v etickom nakupovaní, ale najmä v starostlivosti o kúsky v šatníku, ktoré vám tak vydržia naozaj dlho.

Kvalita a jednoduchosť víťazí

Keď sa pred 9 tisíckami rokov začali tkať látky, ich účelom bolo udržať členov rodiny v teple, ochrániť ich majetok a poskytnúť im pocit bezpečia. No dnes je všetko inak. Rýchla doba nás vtiahla do kolotoča nekonečných nákupov a hromadenia textilného odpadu. Móda zrazu nechráni človeka, ale znečisťuje životné prostredie. Produkuje viac skleníkových plynov ako letecká a lodná doprava dokopy, zotročuje pracovníkov textilných tovární, drancuje zdroje pitnej vody, kontaminuje pôdu a rapídne zvyšuje podiel mikroplastov v oceánoch. Výrobcovia sa usilujú nájsť spôsoby ako transformovať módny priemysel smerom k väčšej transparentnosti, udržateľnosti a etickosti. Veď ročne sa vyrobí 80 miliárd kusov oblečenia, pričom priemerný Slovák vyhodí za také isté obdobie až 28 kíl textílií! Hoci recept na predĺženie životnosti odevov je taký jednoduchý: kvalita, nadčasový dizajn a správna starostlivosť.

Rozložiteľné a šetrné k prírode

Každé vlákno má unikátne vlastnosti, vďaka čomu je každá tkanina vhodná na rôzne typy použitia. Okrem tradičnej bavlny sa pestovanie prírodných materiálov považuje za pomerne ekologické. 100% organické tkaniny sú biologicky rozložiteľné, ľahko recyklovateľné, nepotrebujú pri pestovaní veľa vody, chemikálie a sú priedušné. Vďaka antibakteriálnym účinkom a hypoalergénnym vlastnostiam sú ideálne pre ľudí s alergiami, ekzémom či precitlivenou pokožkou. Mnohé majú chladivý efekt, termoregulačné schopnosti a dokážu odvádzať pot spolu so zápachom z tela. Na rozdiel od polyesteru, nebudeme v príjemných ľanových šatách nikdy nepríjemne zapáchať. Aj starostlivosť o prírodné materiály je pomerne jednoduchá. Stačí ich vyprať na nízkej teplote a nechať voľne uschnúť na tmavom mieste. Slnečné lúče z nich totiž vyťahujú farbu a urýchľujú ich starnutie. Aby sa tak neničili, treba ich miešať s inými umelými materiálmi, čím  sa však komplikuje ich následná recyklácia.

Aj syntetické vlákna môžu byť udržateľné

Umelé vlákna sa na rozdiel od prírodných tak nekrčia, držia tvar a farby, rýchlo schnú a sú celkovo odolnejšie. Vznikajú pri chemických reakciách, hoci v niektorých by ste našli kus prírody. Populárny lyocelle sa získava z rýchlo rastúcich dubov, bukov a eukalyptov, podobne aj viskóza či modal. Polyester, polyamid a polyakryl sú čistá syntetika. Vyrábajú sa z rovnakého materiálu ako plastové fľaše. Keď ich perieme, do odpadových vôd putujú mikroplasty. More mikroplastov. Odhaduje sa, že jediný polyesterový odev uvoľní až 1 900 individuálnych plastových mikrovlákien do zdrojov pitnej vody, riek a oceánov.

Dobrou správou je, že na trhu existuje už aj recyklovaný polyester získaný z recyklovaných PET fliaš. Jeho mladším bratom sa stal Econyl, inovatívny materiál vyrobený z recyklovaných rybárskych sietí a plastového odpadu z oceánov. Tieto materiály nie sú síce rozložiteľné, ale dajú sa recyklovať.
 

V móde je kvalita a starostlivé pranie

Či už prírodné alebo syntetické, oblečenie by malo byť kvalitné. Vyššia gramáž svedčí o tom, že tkanina je nielen kvalitnejšia, ale aj dlhšie vydrží. Oblečenie si udrží tvar a farby, vy ušetríte množstvo energie a eliminujete uvoľňovanie mikročiastočiek do odpadových vôd. Druhým pravidlom je prať len vtedy, keď je to nutné. Ideálne na 30-tke, ale najmä v kvalitnej práčke. Práčky od LG sú dostupné v najúspornejších triedach na trhu, napríklad taká LG F4WV909P2TE patrí do energetickej triedy A. Pojme naraz až 9 kíl bielizne, ktoré si sama nielen automaticky zváži, ale vyhodnotí aj jemnosť materiálov a prispôsobí tomu pohyby pre efektívne a šetrné pranie. Nezabudnite na špeciálne vrecúška na pranie, ktoré zabraňujú úniku mikroplastov. Alebo sa ponáhľate? Program TurboWash™360° vám bielizeň vyperie už za 39 minút. A ako alergici oceníte program Pre alergikov, ktorý odstráni z oblečenia až 99,9% prachových roztočov.

Sú práčky a sú práčky

Už ste niekedy mali v oblečení mole? Nie je nič horšie ako nájsť dieru na obľúbenom svetri. Investujte do cédrových guľôčok alebo do levanduľových plátkov, ktoré odoženú škodcov. Dobrá správa: zabudnite na žehličku. Oblečenie stačí dobre vytriasť, zavesiť a lokálne napariť naparovačom. Pravidelné žehlenie totiž textilu neprospieva. Navyše niektoré práčky majú špeciálnu funkciu Steam, ktorá zabezpečí, že bielizeň vyberiete nielen čistú, ale hlavne menej pokrčenú. Keby ste predsa len zbadali nejaké tie žmolky, nehanbite sa na oblečenie použiť odžmolkovač. Alebo vás zaskočili dierky? Každá dierka sa dá zaplátať, každý gombík sa dá prišiť, každý kúsok dokážeme zúžiť alebo skrátiť. Ak sa na to necítite, pomôžu vám šikovné krajčírky a krajčírske salóny. Kreativita, remeselná zručnosť a hlavne uvedomelosť sú predsa v móde! Samozrejme bez časových či finančných strát.

Nesušíte? Mali by ste, ale…

A šup do sušičky! Časy keď sušičky stáli oveľa viac peňazí, ako poskytli muziky, sú nenávratne preč. Samozrejme, ak si z množstva dostupných modelov vyberiete takú s hybridným sušením Eco Hybrid, šetrí čas, peniaze a aj oblečenie. Odstráni z neho aj zvieracie chlpy a nie, nepokrčí ho viac, než je nevyhnutné! Sušička LG RC91V9AV3Q, ktorá získala prestížne ocenenie dTest 9/2020, sa správa k bielizni extra zodpovedne a citlivo. Vďaka duálnemu introvertnému tepelnému čerpadlu suší spoľahlivo a úsporne aj pri nižších teplotách. Na programe Pre alergikov odstráni až 99,9% alergénov, ale ak sa ponáhľate, kilo bielizne máte suché už o 18 a pol minúty! Nezaberie ani veľa miesta, keďže ju môžete kľudne postaviť na práčku. Práčka so sušičkou sa inteligentne spárujú, čo minimalizuje chyby pri výbere cyklu sušenia. Ani s čistením sušičky nestratíte veľa času, pretože si kondenzátor čistí automaticky sama. To je doslova rajská hudba pre každé zodpovedné módne uši.

- reklamná správa -

- Najčítanejšie -