Presunúť na hlavný obsah

Patríte k vášnivým hubárkam? V reťazci si prídete na svoje aj po sezóne

Zábava

Samozrejme, v sortimente obchodu nenájdete dubáky, masliaky, kozáky ani bedle ako v lese. Po nákupe sa však nevrátite domov s prázdnym košíkom a nebudú vás ani bolieť nohy z nekonečnej prechádzky. Huby od slovenských pestovateľov nájdete v ponuke čerstvého ovocia a zeleniny v Kauflande aj mimo sezóny.

Pre mnohých z nás sú vítanou delikatesou v jedálnom lístku. Mäso s jemnou hubovou omáčkou, hlivový paprikáš, rizoto s hubami, hubová polievka so zeleninou, alebo len taká obyčajná praženica s čerstvými hríbmi... To sú jedlá, ktoré si rady vychutnávame najmä počas hubárskej sezóny, no môžeme si ich dopriať aj inokedy. V sieti predajní Kaufland nájdeme čerstvé voňavé huby od našich slovenských pestovateľov prakticky po celý rok. Obľúbenú hlivu, ale aj exotické shiitake – ktoré máte radšej?

Inšpiráciu našli v zahraničí

Pestovanie húb nepatrí u nás medzi celkom typické poľnohospodárske aktivity. Čo k nemu priviedlo Balázsa Csergeho, majiteľa rodinnej spoločnosti BIOEUROPA z Diakoviec, ktorá ponúka agroslužby a podniká tiež v agroturistike?

„Bol to jeden z ťažších rokov v poľnohospodárstve, nedarilo sa  nám tak, ako inokedy. Preto sme s manželkou rozmýšľali, ako ďalej. Inšpiráciu sme našli v Maďarsku, kde sme objavili pestovateľské domy, v ktorých možno pestovať huby, ale aj všeličo iné. Jeden taký dom sme kúpili aj s technológiou,“ spomína na začiatky pestovania hlivy ustricovej pred piatimi rokmi Balázs Cserge. O pestovaní húb nevedeli celkom nič, učili sa takpovediac za pochodu. „A možno to tak bolo aj lepšie, lebo sme si to robili po svojom. Inovovali sme technológiu tak, aby boli hríby zdravé, pekné a dosiahli sme čo najväčšiu úrodu.“

Pestovanie postupne rozšírili, dokúpili ďalšie pestovateľské domy a zdokonaľovali ich na základe vlastných skúseností. Dnes ich majú sedem a starajú sa o ne len s manželkou. Hlivu pestujú počas celého roka. Úrodu zbierajú pri teplote  18 °C – 20 °C, potom hríby dajú vychladiť do chladničiek. Vychladené ich dodávajú do logistického centra Kauflandu niekoľkokrát týždenne, takže sú vždy čerstvé.

„Rozhodli sme sa, že nechceme produkovať žiadny odpad, preto hlivu dodávame voľne v prepravkách, ktoré si potom vezmeme a použijeme znovu. Je to ekologickejšie,“ vysvetľuje podnikateľ a dodáva, že s Kauflandom spolupracujú už štyri roky. Najmä v neistých začiatkoch im reťazec pomohol, podporil ich a on si túto pomoc od veľkého obchodného partnera veľmi váži.

Rodinná firma s tradíciou

Ďalším slovenským dodávateľom húb do siete predajní Kaufland je spoločnosť Mykopesta zo Stupavy. Tradícia pestovania húb v tejto rodinnej firme zapustila hlbšie korene.

„Dedo začal pestovať šampiňóny v sedemdesiatych rokoch, bol to jeho koníček. Spolupracoval s mnohými známymi slovenskými aj českými mykológmi a nakoniec sa rozhodol v tejto oblasti podnikať. Oveľa neskôr, až v roku 2004 sme začali pestovať hlivu ustricovú a v roku 2018 shiitake. Teraz dodávame do Kauflandu hlivu ustricovú, shiitake a od minulého roka aj hlivu kráľovskú,“ vyratúva Martin Bartaloš, manažér firmy, ktorá spolupracuje s reťazcom zatiaľ druhý rok.

Na pestovanie húb šikovne využili staré kravíny bývalého družstva vo Vysokej pri Morave a v Borinke. Samozrejme, najskôr si ich museli upraviť tak, aby dosiahli ideálne podmienky na pestovanie – teplotu, vlhkosť, dostatok kyslíka. Všetko robia manuálne a kontrolujú pravidelne osobne, len na zber úrody si najímajú ľudí.

„Viete, pestovanie húb je skutočne náročné a vyžaduje si starostlivosť 365 dní v roku. Aj malá chyba či nepozornosť sa vám desaťnásobne vráti v nižšej úrode. Hliva je veľmi citlivá huba a niekedy sa môžete snažiť, dodržíte všetky podmienky a úroda je aj tak nižšia ako zvyčajne,“ vysvetľuje mladý pestovateľ.

Napriek všetkým týmto prekážkam práve on prišiel s nápadom pestovať exotickú hubu shiitake, ktorá sa už udomácňuje aj v slovenských kuchyniach. Ako sám hovorí, chcel vyskúšať niečo nové. A v pláne má aj pestovanie ďalších exotických húb,  ak bude mať obchod záujem.

Poznáte ich?

  • Hliva ustricová je jedlá huba, ktorá rastie v trsoch. Okrem prospešného betaglukánu obsahuje aj veľa vitamínov a telu prospešných látok ako  vitamíny C, D, K, B, železo, zinok, draslík, sodík, selén, aminokyseliny, proteíny a vlákninu. V teplej kuchyni z nej pripravíte mnoho chutných jedál – polievky, omáčky, paprikáš, rizoto, karbonátky, zapekanú s cestovinami a mnohé ďalšie.
  • Hliva kráľovská – je príbuzná hlive ustricovej. Chutná jedlá huba má dlhšiu jemnú stopku s výraznou chuťou. Má podobné vlastnosti ako  hliva ustricová a rovnako ju môžete využiť aj v kuchyni.
  • Shiitake – v Ázii ju používajú už 3000 rokov. Je bohatým zdrojom vitamínov skupiny B a D, obsahuje draslík, vápnik, fosfor, železo, zinok, esenciálne kyseliny a ďalšie zdraviu prospešné látky. Je to chutná huba, ktorá sa uplatní najmä v ázijských jedlách, ale aj v polievkach, teplých šalátoch či v kombinácii s mäsom a zeleninou.

Hoci je už po hubárskej sezóne, vďaka slovenským dodávateľom si aj teraz môžete dopriať obľúbené jedlá. Vyberte sa tentoraz do najbližšej predajne Kauflandu, podporíte tak aj domácich pestovateľov. Zaslúžia si to za tvrdú a poctivú prácu.

- reklamná správa -