Presunúť na hlavný obsah

Do unikátneho dizajnu a ručnej práce sa oplatí investovať

Móda

Hovorí sa, že menej oblečenia znamená viac štýlu. Aj preto sú módne ikony verné svojej uniforme. Karl Lagerfeld, Coco Chanel, princezná Diana či extravagantný Billy Porter majú štýl, ktorý ich dokonale vystihuje. A hoci ten sa kúpiť nedá, investícia do kvality dokáže vytvoriť kult osobnosti aj vám.

Po pandemickej pauze sme pred niekoľkými týždňami zhliadli podujatie Fashion LIVE!, najväčšiu módnu udalosť na Slovensku. Zdá sa, že nútený oddych posunul hranice tvorivosti dizajnérov. Potvrdili, že na módu nemôžeme nazerať ako na spotrebný tovar, ktorý po jednej sezóne stráca význam a relevanciu. Móda 21. storočia by mala byť nadčasová, kvalitná, lokálna a v neposlednom rade šetrná k životnému prostrediu. V najnovších kolekciách popredných slovenských dizajnérov rezonujú udržateľnosť, remeselná zručnosť a moderné couturiérstvo.

Prečo je dizajnérska móda drahšia ako fast fashion?

Mýtus, že dizajnérska móda je určená len pre horných desaťtisíc, pochádza z obdobia opulentných plesov, keď sa slovenskí dizajnéri venovali najmä zákazkovej tvorbe večerných a svadobných šiat. Dnes je všetko inak. V portfóliu našich značiek vynikajú kostýmy, blúzky, kabáty, bundy, tričká, teplákové súpravy aj vysoko funkčné oblečenie na šport. Šijú sa v malých ateliéroch a dielňach na Slovensku, pričom každý odev prešiel len niekoľkými pármi rúk. Ak si to porovnáme s fast fashion reťazcami, je „vysoká“ cena za dizajnérsky výrobok pomerne relatívna. Do ceny lokálnej tvorby sa premieta nielen unikátny dizajn, kvalita materiálov, strihov a ručná práca, ale aj rozmer transparentnosti či férových pracovných podmienok.

Ako sa starať o pomalú módu?

S vedomím, že kúpou lokálnej značky podporíme poctivé remeslo a rozvoj pomalej módy, sa do kvality oplatí investovať. A samozrejme, patrične sa o ňu starať tak, aby nám slúžila čo  najdlhšie. Ale ako, keď program „dizajnérska móda“ na práčkach stále akosi chýba? Našťastie, ani tvorcovia bielej techniky počas pandémie nespali na vavrínoch. Výsledkom je aj práčka LG F610V10RW2W, ktorá podľa jemnosti vlákien zvolí optimálne pracie pohyby tak, aby docielila čo najefektívnejšie a najšetrnejšie pranie. V rámci zvýšenia efektivity prania využíva parnú technológiu Steam+ až v siedmich pracích programoch vrátane špeciálneho programu pre alergikov a prídavnej možnosti na redukciu krčenia, ktorú oceníte, ak nechcete skracovať životnosť odevov žehlením. Áno, táto pračka naozaj premýšľa, čoho dôkazom je aj funkcia LG ThinQ + wi-fi, vďaka ktorej s vami komunikuje na diaľku. Škoda, že jej neviete prikázať, aby bielizeň vybrala a vložila do sušičky LG RC91V9AV2QR, s ktorou tvorí dokonale inteligentný pár. Ladí im to nielen vizuálne, ale aj funkčne, a  tak ani nedôjde k omylu pri výbere sušiaceho cyklu. Sušička prijme informáciu o poslednom pracom cykle od práčky a cez wi-fi automaticky nastaví všetko tak, aby šetrila váš čas a peniaze, ale nikdy nie na úkor oblečenia.

Pár dizajnérskych odevov, nekonečné množstvo kombinácií

Štýlových a kvalitného oblečenia naozaj nepotrebujete veľa. Aj v tom je jeho krása. Revolučná idea kapsulového šatníka Donny Karan so siedmimi kúskami je možno prehnaná, ale do čísla tridsať či štyridsať sa pri rekonštrukcii šatníka zmestíte. Vrátane kabeliek a topánok. Poobzerajte sa po vlnenom kabáte od Andrey Pojezdálovej, Petry Kubíkovej alebo Aly Krivej, ktorá tvorí pod značkou CILA. Veselé farby či originálne potlače do šatníka doplnia Lenka Sršňová alebo Miška Bednárová, zakladateľka značky Puojd. Nadčasovú eleganciu získate vďaka modelom Petry Weingartovej, Silvie Zrebnej, Martina Hrču alebo Borisa Hanečku. Komu sa žiada viac streetovej módy, určite ocení tvorbu Lukáša Krnáča, Paľa Dendisa, Petry Kovacsovej, značky Freier alebo Petry Famlerovej.

Zero-waste je základ štýlovej uvedomenosti

Žiť bez odpadu je síce nereálne, ale dizajnovať módu bez odpadu sa dá. A dnes je to želanejšie ako kedykoľvek predtým. Vďaka bezodpadovému strihu nevznikajú pri tvorbe takmer žiadne odrezky látky. Zo zvyškov návrhári často vytvoria pekný detail na odeve alebo ich použijú ako súčasť opaska, kabelky či iného doplnku. K princípu zero-waste sa približujú aj dizajnéri pracujúci s odpadovými látkami alebo deadstockovým materiálom. Populárny upcycling je zase proces, v ktorom získava starý kúsok úplne novú formu a využitie. A ten s nekvalitnými a neštýlovými kúskami ani neskúšajte. Z nekvalitného kabáta kvalitnú kabelku neurobíte, ale nadčasové kúsky z poctivých materiálov majú dušu a tá im ostane.

Autorka: Barbara Jagušák, v spolupráci so značkou LG

- reklamná správa -