Presunúť na hlavný obsah

TESTOVALI SME Džem s menším obsahom cukru verzus sladká klasika: Pozrite, ktorý nás oslovil viac

Elementy zdravia

Raňajky sú pre väčšinu ľudí kľúčovým jedlom dňa. Pre milióny ľudí po celom svete je ich súčasťou aj chutný džem. Na hriankach, lievancoch či v jogurte dodá jedinečnú ovocnú chuť, ktorá nikdy neomrzí. Na trhu je pritom množstvo príchutí a druhov, a preto je dobré poznať viaceré alternatívy. Porovnali sme pre vás tie so zníženým obsahom cukru a sladkú klasiku.

Čo majú spoločné? Sú bez aróm a umelých látok

V našom porovnaní sme sa pozreli na džemy prémiovej kvality od nemeckej značky Schwartau, ktorá ponúka variácie klasických džemov aj džemov so zníženým obsahom cukru. Zaujalo nás samotné zloženie týchto výrobkov. 

Len márne by ste v ňom hľadali umelé látky, oba džemy sú z prírodných surovín a neobsahujú žiadne arómy, konzervačné látky ani farbivá. Na výrobu 100 g totiž výrobcovia spotrebujú 50 g ovocia. Tento džem je vhodný aj pre vegánov, neobsahuje laktózu ani lepok, a tak si jeho chuť môže užiť každý. Vyskúšali sme džem Schwartau v príchutiach višňa a jahoda s klasickým obsahom cukru a so zníženým obsahom cukru.

Swartau Extra: Sladká tradícia, ktorou trafíte do čierneho

  • Obsah cukru na 100 gramov džemu: cca 50 gramov

Chuť týchto klasických ovocných variácií je primerane sladká, presne taká, ako očakávame. Pripomenul nám domáce džemy, ako od starej mamy. Príjemným spestrením sú väčšie kúsky ovocia, ktoré mu dodávajú zaujímavú štruktúru a dopĺňajú chuť.

Ak ste fanúšičkami sladkostí, tento džem je pre vás ako stvorený. Čerstvé pečivo sa vďaka nemu zmení na ozajstný zákusok. Potešili nás aj výrazné plné farby džemov, ktoré potešia pri servírovaní oči malých aj veľkých stravníkov.  

Na čo sa vám bude hodiť: Táto klasika je ideálna na osladenie vášho rána. Vďaka svojej výraznejšej chuti sa výborne hodí napríklad do jogurtov. Odporúčame vyskúšať ho v bielom jogurte spolu s granolou a čerstvým ovocím. Ak máte doma neposedného potomka, ktorý spotrebuje cez deň množstvo energie, tento džem je na raňajky určite tou správnou voľbou. Osladí však aj vaše dezerty, koláče či buchty, ktorým dodá pravú ovocnú chuť. Vhodne dochutí a dosladí aj čoraz populárnejšie mug cakes, ktoré máte hotové za niekoľko minút. Nájsť v jemnom ceste kúsok sladkého džemu bude jednoznačne potešením pre vaše zmysly. 

Swartau Extra so zníženým obsahom cukru: Aj pre tých, ktorí si strážia kalórie

  • Obsah cukru na 100 gramov džemu: cca 36 gramov

Ak si dávate pozor na kalórie, zrejme občas robíte v strave kompromisy. Niektoré džemy so zníženým obsahom cukru sa totiž už vlastne na džem ani nepodobajú a namiesto príjemného zážitku z jedenia sa dostaví sklamanie. 

V tomto prípade sa však nemusíte obávať toho, že by nesplnil vaše predstavy, naopak – získa si vás zložením aj jemnou chuťou. Prirodzene viac vynikne chuť ovocia, ktorú pocítite aj vďaka skvelej konzistencii. Bezproblémovo si ho môžete natrieť na chlieb alebo ho použiť do koláča. V týchto džemoch nájdete o 30 % menej cukru ako v džemoch Schwartau Extra.

Na čo sa vám bude hodiť: Tento džem by ste si mali vybrať, ak sa vám zdá tradičná verzia prisladká, alebo cielene chcete či musíte v strave obmedziť cukor. Džemom sa totiž nemusíte vyhýbať, ani ak vyznávate zdravý životný štýl. Najmä ráno si pokojne môžete dopriať za lyžičku či dve. Podiel ovocia vám zabezpečí živiny, telu dodáte sacharidy potrebné na správne fungovanie a s množstvom kalórií to taktiež nepreženiete. Pokojne ho skombinujte napríklad s celozrnným pečivom. Ak si chcete dochutiť rannú ovsenú kašu, banánové lievance či smoothie, tento druh džemu pre vás môže byť to pravé. 

Po ktorom siahnuť? 

Pri výbere sa riaďte vlastnými chuťami a tým, na čo ho chcete používať. Ak rátate s tým, že vám pochúťku nielen dochutí, ale aj dosladí, zvoľte si klasiku v podobe džemov Schwartau Extra. Hľadáte skôr jemnejšiu a ovocnejšiu chuť? Potom siahnite po džeme Schwartau Extra menej cukru, ktorý môžete zaradiť aj do jedálnička, v ktorom si strážite prijaté kalórie. V oboch prípadoch si užijete skvelú chuť. 

Oslaďte si svoje rána s džemami Schwartau Extra

Advertoriál pripravený v spolupráci so Schwartau.