Presunúť na hlavný obsah

Rodičia majú prirodzené obavy o svoje dieťatko. Dajú sa však zmierniť

Zdravie

Prvé dni po narodení bábätka si rodičia užívajú. Zároveň ich však môžu prepadnúť obavy, či je ich ratolesť naozaj v poriadku. Možnosti modernej vedy spočívajú v schopnosti upozorniť na možné zdravotné problémy dieťatka skôr, ako nastanú. Vďaka tomu sa môžu na ne lepšie pripraviť.

Poznáme to všetci. Radosť z očakávaného príchodu nášho bábätka sa miesi s obavami. Najviac sa bojíme, či sa narodí zdravé. Strach nás po jeho narodení už v podstate nikdy neopustí. Čo je prirodzené, obávame sa, či bude v poriadku, či zvládne školu, či mu nikto neublíži.

A čím viac si toho načítame na internete alebo vidíme v televízii, tým väčšie obavy nás prepadajú. Prečítame si príbeh dieťatka s raritným ochorením a hneď nám napadne, či sa to nemôže stať aj našim ratolestiam. Veď viaceré sa nemusia na začiatku vôbec prejaviť.

Mať istotu, že je moje dieťatko v poriadku, preto chce každý rodič. Ešte donedávna sme sa museli spoliehať len na čas, ktorý odhalil, či sa bábätko vyvíja správne, či dvíha hlavičku, začína sa prevaľovať, štvornožkovať, sadne si alebo vstane v ten správny čas. Veda a medicína sú však dnes na takej úrovni, že značnú časť neistoty, ktorú ako rodičia pociťujeme, môžu odbúrať, a to ešte pred prvým cieleným pohybom bábätka.

Ako jediní na Slovensku ponúkame dva unikátne testy, ktoré môžu odhaliť závažné neurologické ochorenie či vrodené poruchy imunity, konštatuje MUDr. Marta Dobáková, medicínska riaditeľka Unilabs Slovensko. Objednať si ich môžu rodičia aj bez odporučenia od pediatra prostredníctvom webstránky www.babylab.sk. Ide o Test spinálnej svalovej atrofie (SMA)Test bezpečnosti očkovania (TREC | KREC).

Stačia tri kvapky

Dnes napríklad nie je diskutovanejšej témy ako očkovanie. Internetové fóra sa hemžia prípadmi nežiadúcich účinkov očkovania. Treba povedať, že niektoré deti môžu naozaj zle zareagovať na očkovanie živými vakcínami.

Rizikom pri nich sú vrodené formy imunodeficiencie,“ vysvetľuje MUDr. Marta Dobáková, medicínska riaditeľka spoločnosti Unilabs Slovensko. Práve tieto vrodené poruchy imunity sa prejavujú častými a nezvyčajnými infekciami a závažnými zápalmi ako napríklad zápal kostí, zápal mozgových blán, sepsa, mykotické či rôzne atypické bakteriálne infekcie.

Test bezpečnosti očkovania (TREC | KREC) je jednoduchým a iba minimálne invazívnym testom.

Možno ho spraviť deťom do šesť mesiacov ich veku, respektíve do prvého očkovania živou vakcínou. Čím skôr je výsledok testu k dispozícii, tým lepšie možno s ošetrujúcim lekárom dieťaťa pripraviť stratégiu starostlivosti v budúcnosti. Na vykonanie testu stačia len tri kvapky krvi z päty alebo z pršteka bábätka. Rodič môže test objednať už pred narodením dieťaťa. Vďaka testu sa môžeme ako rodičia pripraviť nielen na očkovanie. Dozvieme sa aj to, ako na tom je imunita dieťatka. Z tých istých troch kvapiek krvi sa dozvieme aj to, či sa náhodou nášho dieťatka netýka závažné genetické ochorenie - spinálna svalová atrofia.

Treba sa poponáhľať

Ak sa toto závažné ochorenie diagnostikuje ešte pred nástupom prvých príznakov a nasadí sa moderná terapia, liečba je omnoho efektívnejšia,“ vysvetľuje doktorka Dobáková. Hoci je spinálna svalová atrofia zriedkavé ochorenie, chyba v géne, ktorá ju spôsobuje, je častejšia ako by sa mohlo zdať. Prenášačom chybnej genetickej informácie, ktorá má za následok rozvoj choroby, je každý štyridsiaty dospelý človek. Ochorenie sa vyskytuje približne u jedného z 10-tisíc detí. Omeškanie diagnózy čo i len o jediný deň nezvratným spôsobom poškodzuje následný vývoj dieťaťa pre chybne sa vyvíjajúce svalstvo,“ upozorňuje odborníčka. Už rozvinuté ochorenie znemožňuje normálny vývoj pohybových schopností dieťatka s následkom invalidity a pri vybraných formách ochorenia v neskoršom období aj nutnosti trvalej podpory dýchania prístrojmi.

Pri spinálnej svalovej atrofii je možné spraviť test už od dvoch dní po narodení bábätka, ale má význam absolvovať ho ešte aj pri troj-, štvor- či päťmesačnom bábätku. V prípade, že dieťatko oba spomenuté testy absolvuje naraz v balíku BabyLab DUO, rodičia ušetria, a to až 21 eur. Testy si môžete priamo objednať tu.

Tieto testy nie sú zahrnuté do prenatálneho skríningu. Ide teda o prvé vyšetrenia, ktoré podstúpi novorodené dieťatko.

- reklamná správa - 

- Najčítanejšie -