Presunúť na hlavný obsah

Ó šaty, utkané z kaktusovej peny

Móda

Predstavte si, že ráno vstanete, otvoríte skriňu a vyberiete z nej nohavice vyrobené z dreva, blúzku utkanú z mramoru a topánky ušité z ananásových listov. Príde vám to neuveriteľné? Materiály budúcnosti sú vegánske, udržateľné a vedia sa rozložiť v prírode.

Nie sú smeti ako smeti

Vedeli ste, že na Slovensku sa každých 10 minút vyhodí približne 460 kg textilného odpadu? Len u nás tak na smetisku končí až 67 000 ton textilu ročne. Na čele rebríčka je Amerika s približne 14 miliónmi ton vyhodeného oblečenia, ktoré sa hromadí na amerických skládkach. Pohľad na nekonečné kopce často úplne nového oblečenia sa nám naskytá nielen v bohatých, ale paradoxne najmä v rozvojových krajinách, z ktorých sme si za posledné desaťročia urobili smetisko. Depozitár miliárd ton lacných handier, ktoré pomaličky hnijú na slnku, vypúšťajú do ovzdušia toxické látky a často horia či tlejú aj celé mesiace, je často domovom tých najbiednejších ľudí sveta. Už dnes vieme, že exponenciálny rast módneho priemyslu nič nezastaví, a preto je v záujme mnohých značiek znížiť jeho dopady na životné prostredie. Ako riešenie sa javia materiály budúcnosti vyrobené z obnoviteľných zdrojov, recyklovaných vlákien alebo biologického odpadu ako napr. listov z ananásu, vlákien z kokosového orechu, šupiek z citrusových plodov či dokonca hubových plesní.

Keď z odpadu vzniká high fashion

Čoraz častejšie sa v módnom priemysle skloňuje pojem cirkulárna ekonomika (obehové hospodárstvo). Ide o ekonomický model, v ktorom sa využívajú obnoviteľné zdroje energie, ekoinovácie, či ekodizajn, aby sme predĺžili životnosť produktov a zároveň eliminovali odpad končiaci na skládkach alebo v spaľovniach. Len na Filipínach každoročne vznikne odpad z ananásových listov o hmotnosti 2,5 milióna ton. Biologický odpad, ktorý by za normálnych okolností hnil na plantážach, sa v posledných rokoch stal hlavnou surovinou pri výrobe revolučnej vegánskej kože Pinatex. Okrem toho, že vzniká z odpadu, je takmer 100 % biodegradovateľná. Len si predstavte, ak by ste vašu pinatexovú kabelku zahrabali v záhrade pod čerešňu, o niekoľko týždňov by po nej zostali len úchytky a zips (nadnesené, ale v technickom komposte by sa rozložila do poslednej nitky). Podobným výrobným procesom vzniká aj sicílsky hodváb Orange Fiber. Dve tamojšie podnikateľky začali pred 8mimi rokmi experimentovať s extrakciou celulózového vlákna z pomarančovej kôry, aby uzavreli slučku citrusového odpadu, ktorý v Taliansku predstavuje 700 000 ton bioodpadu ročne. Vegánsky hodváb Orange Fiber rieši dva problémy naraz – mení smeti na kvalitný materiál a ponúka alternatívu k neetickému konvenčnému hodvábu z priadky morušovej. Trh vegánskych, biodegradovateľných a udržateľných materiálov je v rozmachu. Vďaka technologickým inováciám dokážeme vyrobiť kožu z hroznových šupiek, jabĺk, listov z banánovníkov, kokosových orechov, kaktusu či z plesní z húb.

Obleč sa do stromov

Okrem toho, že nám stromy dávajú kyslík a pohlcujú CO2, dokážeme ich drevnú buničinu využiť aj na výrobu textilného vlákna. Lyocell sa získava z dužiny dreva majestátneho eukalyptu. Na rozdiel od bavlny, kde je spotreba pesticídov, herbicídov a vody obrovská, potrebuje Lyocell 20 násobne menej vody a žiadne hnojivá. Okrem toho je mäkký, jemný na dotyk a vlastnosťami pripomína hodváb. Niet divu, že si získal popularitu aj medzi menšími lokálnymi značkami. Na chvíľu sa pristavíme ešte pri vegánskej koži z mexických kaktusov s názvom Desserto. Aj tieto plantáže fungujú bez akýchkoľvek hnojív a vystačia si z dažďovej vody. Na výrobu kože sa používajú len dozreté listy, ktorých zber nepoškodzuje kaktus. Vďaka tomu je možné zber opakovať každých 6-8 mesiacov. Podobne to funguje aj pri dube korkovom. Jeho kôru je možné pravidelne zlupovať, pretože opätovne dorastá a tento neuveriteľný proces sa opakuje až 300 rokov. Vlákna stromu kapok rastúceho v Ázii sa zase podobajú husaciemu periu. Takéto syntetické výplne búnd sú etickejšie a poskytujú lepšiu ochranu pred zimou.

Budúcnosť je zelená

Recyklovaný plastový odpad z oceánov, vegánske kože, celulózové vlákna zo stromov, morské riasy, štiepaný mramor či lopúchové listy – fascinujúca doba technologických inovácií nám otvára nové možností ako pracovať s odpadom a prírodnými zdrojmi v textilnom priemysle. Je zjavné, že v bádaní sme ešte len na začiatku. Každý rok pribúdajú desiatky nových startupov s revolučnými myšlienkami. Pri vláknach sa príbeh oblečenia začína a vďaka správnej starostlivosti má aj šťastný koniec. S práčkami a sušičkami od LG bude o vaše obľúbené kúsky dobre postarané. Inteligentný systém prania dokáže vyhodnotiť jemnosť vlákien a následne zvolí šetrné pracie pohyby. Práčka F610V10RW2W od LG a jej technológia Steam zbaví vaše oblečenie až 99% alergénov a vďaka pare nebude vaše oblečenie také pokrčené. Instantná doba si vyžaduje aj instantné riešenia. Práčka F610V10RW2W disponuje s efektívnou technológiou TurboWash™360˚, ktorá skvele vyperie bielizeň za 39 minút a ušetrí váš čas, ale aj vodu a elektrinu. Vďaka šikovnému párovaniu môžete vaše oblečenie sušiť v sušičke, ktorá prostredníctvom Wi-Fi automaticky nastaví správny cyklus, a to na základe posledného pracieho cyklu práčky. Sušička RC91V9AV3Q patrí do energeticky úspornej triedy A+++, čiže šetrí nielen náklady ale aj životné prostredie. Sušičku môžete ovládať prakticky odkiaľkoľvek. Na svedomí to má technológia LG ThinQ™, ktorá vám sušičku umožní spustiť, monitorovať a bude vás informovať o skončení sušiaceho cyklu. Inováciám proste patrí svet!

Autorka: Barbara Jagušák, v spolupráci so značkou LG

- reklamná správa -