Presunúť na hlavný obsah

Po smrti mamy Lucii chýbala odborná pomoc. Následky dnes znásobila korona

Rodinné vzťahy

Lucia (21) prišla o svoju milovanú mamu ako 8-ročné dievčatko. Vychovali ju preto starí rodičia, ktorí jej dali všetko, čo mohli. Chýbajúce psychologické poradenstvo však spôsobilo, že následky straty rodiča pociťuje najmä teraz, v dospelosti. Pandémia totiž otvorila dvere k úzkosti a strachu, že príde aj o posledného človeka, ktorý jej zostal, jej starkú.

Lucia má dnes 21 rokov. Na najhoršie chvíle vo svojom živote však určite nikdy nezabudne. „Moja mamina zomrela na rakovinu hrubého čreva, keď som mala osem rokov. Ochorela, keď som mala dva roky, zdravú si ju vlastne ani nepamätám,” hovorí sympatická mladá žena. Luciina mama ju vychovávala sama a žili spolu v blízkosti jej rodičov. Keď sa už necítila dobre, zariadila s úradmi, aby si starí rodičia mohli Luciu bez problémov osvojiť. „So starkými som vyrastala a mala som s nimi veľmi blízky vzťah. Dá sa povedať, že istotu som mala v nich,“ hovorí. Vážnosť maminho stavu si naplno uvedomila, keď sa jej raz spolužiačka opýtala, čo s ňou bude, keď jej mama zomrie. V deň, keď jej mama navždy odišla, nechcela ísť do školy. 

„Neviem, ako mi to napadlo, ale prikladala som teplomer k radiátoru, aby si starkí mysleli, že mám teplotu. Rozhodli sa teda, že na druhý deň nepôjdem do školy a zostanem doma. Prvý deň po maminej smrti som necítila nič. Doľahlo to na mňa až neskôr. Bol to veľký šok, nečakala som to. Nemyslela som si, že je na tom až tak zle," hovorí Lucia. Starkí ju na pohreb mamy vzali, čo dnes hodnotí ako správne rozhodnutie. 

Psychologická pomoc je nesmierne dôležitá

„Každé dieťa, ktorému zomrie rodič alebo iný člen rodiny, ktorý mu tento vzťah nahrádza, potrebuje odbornú psychologickú pomoc. Podľa odozvy, ktorú nám rodičia pravidelne poskytujú, psychický stav takmer všetkých detí a adolescentov sa po poskytnutí terapeutickej pomoci v Plamienku zlepší,“ vysvetľuje supervízor Centra smútkovej terapie Plamienok n.o. Iván Gómez. Plamienok už dlhé roky  okrem mobilného domáceho hospicu a vzdelávacieho centra poskytuje vo svojom Centre smútkovej terapie aj bezplatnú terapeutickú pomoc rodinám s deťmi, ktoré stratili blízkeho človeka – najčastejšie rodiča alebo súrodenca. Práve psychologické poradenstvo je pre tých, ktorí sa vyrovnávajú so stratou, nesmierne dôležité.

Vďaka príspevkom od darcov má Plamienok pre smútiace deti, adolescentov a ich rodičov pripravených niekoľko foriem bezplatnej terapeutickej pomoci. Každoročne organizuje pre smútiacich z celého Slovenska týždňový letný terapeutický tábor. Usporadúva tiež terapeutické víkendové stretnutia smútiacich rodín a poskytuje individuálne i skupinové terapeutické stretnutia s psychológom pre deti i rodičov, ktoré majú cenu desiatok až stoviek eur. 

Pandémia znásobila úzkosť a strach o život najbližšieho

Luciini starí rodičia boli šesťdesiatnici, no o vnučku sa starali zo všetkých síl. „Robili pre mňa všetko na svete a keby vedeli, že by som potrebovala psychológa, určite  by sa mi snažili zabezpečiť odbornú pomoc. V tom čase, keď som bola dieťa, to však nebolo bežné a im to zrejme ani nenapadlo,” hovorí Lucia. Tvrdí, že následky straty mamy pociťuje najmä teraz, v dospelosti.

„Mám už iba starkú, ktorá má dnes 77 rokov, starý otec zomrel pred tromi rokmi. Máme spolu naozaj krásny vzťah, je veľmi otvorená a vychovali ma so starkým naozaj s láskou. Teraz počas korony som cítila obrovskú úzkosť, že sa aj jej niečo stane. Veľmi sa o ňu bojím, lebo ona je jediný človek, ktorý mi zostal. Tieto pocity strachu prišli, keď som mala asi štrnásť rokov, no počas pandémie sa moja úzkosť veľmi zhoršila. Okrem toho vnímam, že sa ľahko na niekoho upnem, a čakám, že mi to bude opätovať,” konštatuje Lucia. 

Keďže vyhľadala odbornú pomoc, už ako dospelá vie, aké je to pre smútiaceho naozaj dôležité. „Myslím, že sa málo hovorí o tom, ako sa cítia deti po smrti rodičov a že im naozaj treba pomôcť. Ja som sa rozhodla, že sa pokúsim vyhľadať odbornú pomoc aspoň teraz, keď som už dospelá. Všetkým deťom, ktorým zomrel rodič, želám, aby dostali pomoc včas. Pretože viem, aké to je.”

Človek, ktorý stratil svojho blízkeho, môže požiadať Plamienok o terapeutickú pomoc na webovej stránke www.plamienok.sk. Podľa riaditeľky organizácie MUDr. Jasenkovej, smútiacim rodinám často povedia o Plamienku ich priatelia alebo známi, ktorí sa o ňom dozvedia z médií či sociálnych sietí. „Žiadne dieťa či adolescent, ktorý stratil blízkeho človeka, nepríde sám a nepovie -  ja potrebujem pomoc. My, dospelí, musíme vnímať ich smútok a snažiť sa im pomôcť.  Aby v ich živote bolo viac radosti a menej bolesti,“ dodáva na záver MUDr. Jasenková.       

Pridajte sa aj vy k darcom Plamienka a doprajte deťom, ktoré stratili rodiča, smútkovú terapiu.

Príspevky darcov môžu pomôcť zabezpečiť:

  • Konzultáciu s psychológom: 25 €

  • Hodinu individuálnej terapie: 35 €

  • Rodinné stretnutie: 80 €

  • Víkendové stretnutie pre smútiacu rodinu: 800 €

  • Skupinové stretnutie: 200 €

  • Pobyt pre dieťa v terapeutickom tábore na 1 deň: 80€

- reklamná správa -