Presunúť na hlavný obsah

Temná romantika pod stromček

Zábava

Aké by to boli Vianoce bez knihy? Bez dobrého románu, ktorý ťažko pustiť z rúk.

Slovenská spisovateľka Andrea Rimová, ktorá píše už viac ako desať rokov, prináša každý rok pred Vianocami novú dávku temnej romantiky. Román Posledná kapitola v sebe skrýva silné posolstvo a vtiahne vás do príbehu o spaľujúcej láske, zákerných intrigách, živote, smrti a nádeji, že za bodkou môžu nasledovať ďalšie dve.

„Kým som ho nepoznala, môj život plynul pomaly ako opatrná jazda autom. Až pri ňom som pochopila, že mám zatiahnutú ručnú brzdu, ktorú mi uvoľnil, a ja som si zamilovala divoký nespútaný výlet, ktorý sa nemohol skončiť inak ako búračkou a drsným vytriezvením.“

Život nám rozdáva vlastné karty. Posledná kapitola je presne o tom... Aj keď sa nám zdá, že na nás na konci tunela nebude čakať svetlo, všetko vieme zvrátiť vlastným pričinením.

Samo si nedokáže odpustiť vlastné zlyhania a je rozhodnutý spáchať samovraždu. V poslednej kapitole svojho životného príbehu však nečakane spoznáva Svetlanu a prehodnotí svoj desivý zámer. Aby ju však pred sebou ochránil, musí jej zlomiť srdce.

Po rokoch ju náhoda privedie na miesta, ktoré navštívila so Samom. Spomienky sa vracajú s obrovskou intenzitou a vyvolávajú v nej duševné zemetrasenie.

Všetko zrazu zmení odkaz, ktorý mohol Svetlane zanechať jedine on.

Prečo sa Samo viac neozval a kam zmizol?

Je obeťou, vrahom, alebo je to celé úplne inak?

Andrea Rimová otvorene priznáva, že písanie je jej poslanie, extáza, únik z reality. A jej čitatelia si zas nevedia predstaviť zimu bez jej novej knihy. Kde berie nápady na príbehy, ktoré zostávajú v mysli čitateľa ešte veľmi dlho a sú také reálne, akoby sa stali niekomu z nás? 

„Najviac inšpirácií človek načerpá, ak chodí po svete s otvorenými očami a ušami, pretože život píše tie najneuveriteľnejšie príbehy. Ak sa k tomu pridá správna dávka fantázie, príbeh je na svete. Pri Poslednej kapitole mi bol oporou môj partner Miško, ktorý si ma vždy vypočul a poskytol svoj pohľad na dejovú líniu. Keďže v knihe prebieha aj vyšetrovanie trestného činu, formálne záležitosti som diskutovala s kamarátom, ktorý pracuje ako vyšetrovateľ. Mojím cieľom bolo vytvoriť reálny príbeh, ktorý sa nám môže stať. Rovnako, ako zvečniť šialene krásnu lásku, ktorú by chcel zažiť každý z nás.“

V každej knihe od Andrey Rimovej sa stretávame s reálnym životom. Láskou, nešťastím, smrťou, krutosťou, ale aj šťastím. Vieš si predstaviť, že by si siahla po inom žánri? 

„Popravde, okrem temnej romantiky si dokážem predstaviť písať jedine rozprávky. U nás sú na dennom poriadku vymyslené príbehy pred spaním, pretože dcérka Barborka (4) má bohatú fantáziu a zbožňuje rozprávky, ktoré sú interaktívne a vznikajú za pochodu. Vždy sa pritom veľa nasmejeme a naši hlavní hrdinovia sú často veľmi komickí. Nechýba ani poučenie a dobrý koniec. 

Temnej romantike zostanem naďalej verná. Píše sa mi dobre, pretože verím v silu lásky, ku ktorej smeruje komplikovaná temná cesta plná prekážok. Navyše, moji čitatelia ma utvrdzujú v tom, že mi to ide výborne.“

Začítajte sa do úryvku z knižnej novinky Posledná kapitola:

„Samo mi pripadal ako kniha, z ktorej som zatiaľ prečítala len prológ. Poviem to otvorene, páčil sa mi, pretože naznačoval zaujímavý príbeh. Bolo by fajn prečítať si jeho ďalšie pasáže. Žáner som zatiaľ nevedela odhadnúť, ale určite tam boli mysteriózne prvky. Nevyzeral ako zlý človek, takže som vylučovala kriminálku i horor. Možno to bol triler. Tieto úvahy pritiahnuté za vlasy sprevádzali moje kroky až na miesto, kde pokojne kreslil do mojich krížoviek. Potom sa zadíval na krajinu miznúcu za oknom. Sadla som si na svoje miesto a vrhla pohľad na krížovky. „S ako Samo. A aj Svetlana,“ prečítala som. Zatváril sa znechutene. „Alebo had. Fuj. Nemám rád hady.“ „Ani ja, ale sú súčasťou potravinového reťazca aj v symbole lekární. Hadí jed sa používal ako liek na zápaly a bolesti už v staroveku.“ „Môže to byť aj rieka, ktorá sa kľukatí,“ pokračoval v úvahách. „Môže. Všetko závisí od uhla pohľadu,“ odvetila som a vzala mu z ruky pero. Dostala som totiž skvelý nápad. Romantický, detinský, ale bol môj a mala som chuť podeliť sa oň s mojím spolucestujúcim.“

- reklamná správa -

- Najčítanejšie -