Presunúť na hlavný obsah

Už žiadny strach z následkov detského očkovania: Tento test odhalí, či je dieťa pripravené!

Zdravie

Záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna, vírusová hepatitída typu B či hemofilové invazívne nákazy. To všetko sú obávané choroby, ktoré by mohli ohroziť zdravie našich najmenších. Preto je nevyhnutné, aby už v útlom veku absolvovali povinné detské očkovania. Aj napriek tomu, že ide o pomerne rutinnú záležitosť, mnohí rodičia sa obávajú, že takýto zásah do organizmu dieťatka môže mať neblahý dopad na jeho zdravie. Teraz už nemusia mať žiadny strach. Jednoduchý test spoľahlivo zistí, či je imunita vášho bábätka pripravená na očkovanie živými vakcínami. Slovenských mamičiek sme sa pýtali, či by takúto možnosť využili.

Asi nie je prekvapivé, že väčšina žien by svoje dieťatko otestovať nechala. Problémom je, že mnohé doteraz netušili, že takáto možnosť vôbec existuje. Rodičia, ktorí majú obavy a nechcú riskovať, môžu nechať svoje deti otestovať, aby zistili, či nemajú vrodené poruchy imunity.  Hoci benefity očkovaní výrazne prevažujú riziká, nie každý organizmus je na očkovanie živými očkovacími látkami pripravený rovnako. Jednoduchý genetický test potvrdí vrodenú formu poruchy imunity, rodičia na jeho základe môžu svojmu dieťatku upraviť očkovací kalendár.

Test bezpečnosti očkovania (TREC | KREC) je úžasne jednoduchým testom. Na jeho vykonanie totiž netreba žiadnu špeciálnu prípravu. Postačia len tri kvapky krvi z päty alebo pršteka bábätka. Jediným limitom je vek. Test sa musí absolvovať do šiestich mesiacov, respektíve do prvého očkovania živou vakcínou. Postup je veľmi jednoduchý a rodič môže svoje dieťatko na test objednať už pred jeho samotným narodením.

Twinska Veronika má v tom jasno

Na očkovanie nebola pripravená ani dcérka Daniely Nízlovej. Takmer dvojročná Linda si musela na svoje prvé očkovania počkať, keďže trpela jej imunita a nebola v stave, v akom by mala byť. Na odporúčanie pediatričky si počkali, kým prejdú menšie zdravotné problémy. No a dobre urobili. Maličká to zvládla perfektne a bez akýchkoľvek horúčok či komplikácií.

 „Keby som o takomto teste vedela skôr, keď bola Linduška malá, my by sme do toho určite išli,“ hovorí speváčka, ktorá dodala, že jej dvojička Veronika svoju dcérku Neu otestovať dá. Minimálne nech vieme, ako je na tom s imunitou“ dodala pre Feminity.sk speváčka.

Takýmto testom pred očkovaním sú podľa našej ankety naklonené aj ďalšie slovenské mamičky. Pani Zdenka z Mojmíroviec hovorí, že fandí každému pokroku v medicíne, ktorý nám dokáže uľahčiť život a hlavne ochrániť zdravie tých najmenších. „Nie je nič dôležitejšie ako zdravie našich detí. O možnosti takéhoto testovania som doteraz nevedela, ale určite by som ju rada využila pri ďalšom dieťatku. Vieme tak predísť zdravotným komplikáciám u dieťaťa, ktoré nie sú príjemné ani pre samotné dieťa, ani pre nás rodičov,“ myslí si mamina dvojročného Mirka.

Nikol z Bratislavy hovorí, že test považuje za perfektné riešenie obavy z očkovaní a túto možnosť určite využije aj ona sama. „Každý rodič chce urobiť maximum pre svoje dieťa, pričom najdôležitejším aspektom je pre mňa jeho zdravie, ktoré zahŕňa aj povinné očkovania bábätka. Test bezpečnosti očkovania (TREC | KREC) je skvelým benefitom, ktorý by som bez váhania využila aj za poplatok. Vďaka nemu totiž dokážem zistiť, či moje bábätko zvládne čeliť toľkým vakcínam, ktoré ho čakajú v prvých mesiacoch života. Pediater podnecuje očkovanie na základe veku bábätka, pričom test vyhodnotí vhodnosť očkovania podľa jeho imunity. Vďaka nemu budem mať väčšiu istotu, aby som si neskôr nemusela nič vyčítať,“ povedala nám s tým, že jediné, čo ju mrzí, je skutočnosť, že mnohé maminy o existencii podobného testu doteraz nevedeli.

Mamina Sandra chce si byť istá, že je čas na očkovanie

Jasno v tom má aj 33-ročná Katka, ktorá s dcérkami Leou a Zarou už očkovania absolvovala, no keďže existuje takáto možnosť, rada by sa v prípade ďalšieho dieťatka presvedčila o tom, že je to skutočne bezpečné. „Určite ma to zaujalo. Bola by som rada, keby som vedela, že je ich imunita pripravená to zvládnuť a bola by som si istá, že očkovanie absolvujú bez akýchkoľvek prípadných ťažkostí,“ myslí si dvojnásobná mamina z Nitry.

Genetický test bezpečnosti očkovania (TREC | KREC)  pred očkovaním vraj určite využije aj Sandra, ktorá má doma novorodeniatko. S detským očkovaním totiž ešte skúsenosti nemajú, a tak si chce byť istá, že robí správnu vec a svojho synčeka Noela nijako neohrozí. „Ako matka prvorodička mám určitú obavu o svoje bábätko. Som veľmi rada, že sa doba posúva a môžem využiť túto možnosť svoje bábätko otestovať, či zvládne svoje prvé očkovania bez problémov a ja sa nemusím obávať následkov. Stres neprospieva ani matke, ani bábätku  a takto si môžem byt istá, že sa nič vážne neudeje a mať pokoj na duši,“ odpovedala nám na otázku ohľadom detského očkovania 29-ročná Bratislavčanka.

Jednoduchému testu dáva zelenú aj pani Martina z Mojmíroviec, ktorej je trochu ľúto, že takúto možnosť nemala skôr, keď očkovania absolvovali jej dve ratolesti – 5-ročný Leo a 3-ročná Mia. S dcérkou totiž po očkovaní museli absolvovať aj hospitalizáciu. „Určite je to dobrá vec spraviť test bezpečnosti očkovania deťom pred očkovaním. Keby som o tom vedela skôr, využila by som takú možnosť a mohli sme sa s malou vyhnúť pobytu v nemocnici po očkovaní,“ uviedla sympatická mamička.

Takéto testy na Slovensku  ponúka v rámci diagnostiky novorodencov BabyLab spoločnosť Unilabs Slovensko. Test bezpečnosti očkovania (TREC | KREC)  stojí 50 eur. Ak ho však rodičia skombinujú s ďalším testom pre novorodencov – Testom spinálnej svalovej atrofie (SMA) v balíku BabyLab DUO, ušetria na oboch testoch až 21 eur. Vďaka Testu spinálnej svalovej atrofie (SMA), ktorý má význam absolvovať nielen čo najskôr po narodení, ale aj pri 3-ročnom dieťatku, pretože oneskorenie v napredovaní sa môže prejaviť aj v takom veku, rodičia sa tak dozvedia, či ich dieťatko netrpí zriedkavým genetickým ochorením. To mu môže znemožniť normálny vývin pohybových schopností. Ak sa k liečbe nepristúpi včas – ideálne pred nástupom príznakov - výsledkom i pri miernejších formách býva trvalá invalidita, v horšom prípade nutnosť podpory dýchania prístrojmi.

Tieto testy nie sú zahrnuté do prenatálneho skríningu. Ide teda o prvé vyšetrenia, ktoré podstúpi novorodené dieťatko.

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Unilabs Slovensko.

- Najčítanejšie -