Presunúť na hlavný obsah

Moderátorka Lenka Šoóšová: Človek nemusí mať všetko, aby bol šťastný

Zábava

Žiť od výplaty k výplate a pozerať sa na červené čísla na svojom účte je bežnou praxou nemalého percenta ľudí na Slovensku. O tom, aké dôležité je učiť deti a mladých ľudí hodnote peňazí a finančnej gramotnosti sme sa porozprávali so známou televíznou moderátorkou Lenkou Šoóšovou. Tá si svoje prvé peniaze zarobila už ako 13 ročná.

Prvú výplatu ste si zarobili už ako 13 ročná umývaním chodieb. Neskôr ste tiež umývali riady v kuchyni či žehlili prádlo. Ako si na toto obdobie spomínate?

S úsmevom. Veľa som sa naučila, okrem iného vážiť si každú korunu. Respektíve dnes už cent (smiech).

Práce sa teda viditeľne nebojíte. Máte pocit, že je dôležité, aby sa ľudia v tak mladom veku učili hodnote peňazí?

Je to veľmi dôležité. Obzvlášť v dnešnej dobe.

Myslíte si, že aj vaši synovia budú rovnako pracovití? Vediete ich k tomu?

Snažím sa o to, ale priznám sa, veľmi mi to nejde. Keď som bola malá, bolo všetkého nedostatok. Taká čokoláda či žuvačka, to bola vzácnosť. Dnes je v obchodoch všetkého veľa a my rodičia chceme dať deťom všetko čo sme my ako deti nemali. A tak ani nečakáme na narodeniny či meniny a nakupujeme hneď. V dôsledku toho sa potom už z detského sveta vytráca to, že „na všetko dobré si treba našetriť“.

Váš syn Riško má už 10 rokov. Učíte ho hodnote peňazí?

Snažíme sa. Ale on ešte lieta v oblakoch a sny pre neho vážia viac ako peniaze.

Nedávno ste mu otvorili Space účet Junior v Slovenskej sporiteľni, ktorý je zadarmo pre  školákov od 8 do 15 rokov. Užívať si ho môžu spolu s neobmedzenými platbami a výbermi z jej bankomatov. Vy ako rodič viete vo svojom profile v aplikácii George riadiť peniaze svojho syna, či mu jednoducho elektronicky doplniť vreckové. Využívate túto možnosť?

Áno. Vreckové si však musí zaslúžiť. No a občas mu prispejú babičky.

Učiť deti manažovať si vlastné peniaze cez aplikáciu George, je veľmi jednoduché. Stihli ste mu už nastaviť limity a vysvetliť, ako jeho nový bankový účet či karta vlastne fungujú?

Riško je veľmi zvedavé dieťa. Baví ho veciam rozumieť. Ako prvé sa mu zapáčila dizajnová karta, ktorú si hneď vložil do peňaženky. A vysvetľovanie zvládli s tatinom.

Zaujíma sa o financie aj sám?

O financie sa zaujíma asi od štyroch rokov. Odkedy má svoju peňaženku do ktorej si ukladá našetrené peniaze. A požičať z nich nechce ani cent (smiech). Snaha šetriť tam určite je, ale keď príde na Pokémonov a ja sa s tým nestotožňujem, neváha využiť úspory. Priority teda ešte neskôr usporiadame (smiech).

O Riškovi hovoríte, že miluje históriu, vesmír a v budúcnosti sa chce stať nositeľom Nobelovej ceny za vedu. To sú dosť ambiciózne plány. Za čo teda najradšej míňa svoje našetrené peniaze?

Áno, neviem po kom tieto ambiciózne plány zdedil (smiech). Hovorili sme si, že to je len obdobie, ale drží ho to už asi 6 rokov. Tak si držím palce. Čo sa týka jeho našetrených peniažkov, nič dôležitejšie ako Pokémony sa ešte neobjavilo. Asi aj chvalabohu (smiech).

Aktuálne prežívame vianočný čas. O vás je známe, že na Vianoce milujete veľkú spoločnosť a množstvo jedla. A čo darčeky?

Presne tak! Vianoce pre mňa znamenajú stretnutie s celou rodinou a množstvo vianočných dobrôt, ktoré som nemusela variť ja (smiech). Kým sú v dome deti, majú Vianoce také rozprávkové kúzlo. Milujem tú atmosféru, ktorá mieša tajomno, radosť a zvedavosť v jednom. Čím som staršia, tým viac vo Vianociach nachádzam tú pravú podstatu a zabúdam na materiálne želania.

Obdarúvate deti hodnotnými darmi alebo ich vediete k tomu, aby si na svoje hobby našetrili sami?

Mám dvoch chlapcov. Jeden má nekonečne veľa túžob, druhému ku šťastiu stačia dve sošky Buddhu. Snažíme sa nájsť rovnováhu. Cieľom je vidieť v očiach oboch svetielka, lebo to je pre nás rodičov najväčší dar. Na Vianoce i mimo nich.

Akú radu by ste dali matke, ktorá má rovnako starého syna ako vy?

Aby neporovnávala. Seba ani svoje deti s inými. Človek nemusí mať všetko, aby bol šťastný. Veď vlastne nikto z nás nemá všetko.

- reklamná správa -