Presunúť na hlavný obsah

Vyskúšajte tieto 3 liečivé oleje – posilnia vašu imunitu aj skrášlia pleť

Zdravie

Zdravie je to najcennejšie, čo máme. Naši predkovia sa dlhé stáročia spoliehali na silu prírody - nenadarmo sa hovorí, že na každý zdravotný problém má príroda svoj liek v podobe bylinky. A aj napriek tomu, že v dnešnej dobe väčšina z nás siaha pri svojich ťažkostiach po liekoch, ktoré nám prináša moderná doba, čoraz viac ľudí sa začína spoliehať aj na silu prírody.

Bylinky ale nemusíme užívať len vo forme čaju alebo záparu. Ich terapeutické vlastnosti sa dajú využiť aj vo forme bylinkového, či vo všeobecnosti rastlinného oleja. Liečivé oleje sú vlastne maceráty rôznych bylín. Najčastejší a zároveň i najstarší spôsob získavania oleja z rastlín je lisovanie za studena. Je to najšetrnejšia metóda a hoci sa pri nej získa menšie množstvo oleja -  je však najkvalitnejší, najprirodzenejší a najčistejší. Ponecháva si svoju prirodzenú vôňu, chuť a vlastnosti v plnej hodnote.

Liečivé oleje sú vhodné na vonkajšie, ale aj vnútorné použitie. Ochraňujú nás pred starnutím pleti, vypadávaním vlasov, zlepšujú pružnosť pokožky, odstraňujú jazvy či celulitídu. Vnútorné užívanie olejov zasa pomáha prečisťovať organizmus, zvyšuje imunitu, zlepšuje priechodnosť dýchacích ciest, dodáva potrebné vitamíny, minerály a stopové prvky. Využitie olejov naozaj nepozná hranice. Každý olej je jedinečný, preto je dobré vedieť, načo sa jednotlivé druhy používajú.

Silná trojka plná vitamínov

Rakytníkový olej - je zdrojom vitamínov A, D, E, K, P, B3 a B9. Ďalej obsahuje kyselinu vínnu, kyselinu jablčnúomega 3, 6, 7 a 9 mastné kyseliny. Odborníci ho preto právom považujú za prírodné antibiotikum. Je vhodný pre ľudí, ktorí podstupujú liečbu antibiotikami, ale môže sa užívať aj preventívne. Svojim zložením zmierňuje zápalové procesy v tele, upokojuje sliznice pri ochoreniach dýchacích ciest a krku, ale aj pri zápaloch v ústnej dutine.

Pomáha chrániť telo pred infekciami spôsobenými baktériami a vírusmi. Okrem posilnenia imunitného systému je rakytníkový olej tiež schopný zlepšiť zdravie pokožky, silu kostí a odolnosť ďasien a zubov. Vitamín C v rakytníku je neoddeliteľnou súčasťou tvorby kolagénu, ktorý je kľúčovým prvkom rastu a opravy v celom tele. Znižuje negatívne následky akné, dermatitídy, ekzémov či suchej kože. Rakytníkový olej pleť hydratuje a vyživuje. Netreba sa báť, že by ostala pokožka z oleja mastná. Práve naopak - bude jemná, pružná a žiarivá. Pri problémoch s akné si stačí problémové miesta natrieť, čo ich prelieči a postupne zmiznú. Pridať ho tiež môžete do kúpeľa, predídete tak vysúšaniu pokožky.

Môžeme ho užívať ako vitamínový doplnok, na masáže, zábal či vlasovú masku, na rany a v neposlednom rade ako dochucovadlo šalátov v studenej kuchyni. Je jediným vhodným prírodným liečivom pre tehotné ženy, pretože nie je toxický a nedráždi sliznice, navyše je v tomto období nanajvýš užitočné dopĺňať vitamíny nutné k správnemu priebehu tehotenstva, vývoju plodu a správnemu fyziologickému pôrodu. Je dobré ho užívať aj pri dojčení, pretože rakytníkový olej je pre bábätko prirodzeným a prírodným zdrojom dôležitých vitamínov a látok, nebude tak navyše ani vyčerpávaný vitamínový potenciál matkinho tela. Ženy v tehotenstve a matky pri dojčení tak neprichádzajú o potrebnú energiu, nedochádza k stavom vyčerpanosti a k ďalším typickým prejavom pri nedostatku vitamínov.

Šípkový olej - má neuveriteľné množstvo pozitívnych účinkov pre naše zdravie. Chráni pokožku a zvyšuje výmenu buniek, pretože obsahuje vitamín E, vitamín C, vitamín D a betakarotén, teda antioxidanty, ktoré pomáhajú telu bojovať proti voľným radikálom. Ukrýva v sebe aj esenciálne mastné kyseliny, ktoré pomáhajú pri regenerácií tkanív a buniek. Je výborný na obnovu pokožky, pomáha tiež spomaľovať jej starnutie. Okrem esenciálnych mastných kyselín za to môže aj vysoký obsah vitamínu C, pričom práve šípkový olej je jedným z najbohatších rastlinných zdrojov tohto vitamínu. Olej bojuje proti jazvám a striám, pomáha aj s hojením rán. Je jedno, či boli spôsobené zranením alebo chirurgickým zákrokom, olej vyhladí nerovnosti na koži a zjemňuje aj začervenanie. Je výborný aj pri odstraňovaní jazvičiek spôsobených akné. Šípkový olej má protizápalové účinky, je ideálny na čistenie pokožky, pretože ju zbavuje škodlivých látok a zároveň ju ošetruje. Priaznivo pôsobí na jej rozjasnenie, farbu i celkovú elasticitu.

Marhuľový olej - obsahuje katechíny, vitamín A, B, C, E a K, vlákninu, betakarotén a lykopén, no tiež draslík a viaceré nenasýtené mastné kyseliny. Marhuľový olej pomáha liečiť ekzém, upokojuje bolesť pri artritíde, podporuje imunitu, trávenie, udržuje zdravé oči i vlasy. Keď sa aplikuje lokálne, pomáha udržiavať vlhkosť pokožky aj zmierňovať zápalové stavy pri ružienke, lupienke a ekzémoch. Olej z marhuľových jadier je plný antioxidantov, je vhodné ho teda užívať aj ako prevenciu pred nachladnutím i chrípkou, podporuje totiž náš imunitný systém.

- reklamná správa -