Presunúť na hlavný obsah

So zlatom podniká vyše 30 rokov: Ako sa mení tento biznis a vkus Slovákov?

Štýlové nákupy

Šperkárka Mária Žatecká je ženou na správnom mieste. Keď sa po zmene režimu pred rokmi začal rozmach súkromného podnikania, nezaváhala. Impulzom bol pre ňu nedostatok tovaru a dopyt po zlatých šperkoch. Dnes podniká už vyše 30 rokov a je majsterkou svojho remesla.

Obstáli aj v ťažkých skúškach

Tvorbu spojenú so zlatom Mária Žatecká miluje, a to aj napriek tomu, že sa pri nej nevyhnete ohňu ani opakovanému lešteniu a čisteniu. Zlatníctvo je nielen jej profesiou, ale aj koníčkom. Každodenná kreatívna práca a hľadanie nových možností a postupov nás vo firme napĺňajú,“ hovorí zakladateľka rodinného klenotníctva Fortuna Aurum. Vášeň pre šperky spojená s kvalitným vyhotovením jej priniesla množstvo vďačných zákazníkov. Na základe ich odporúčaní, ako aj dlhodobej činnosti v oblasti podnikania je dokonca zaradená do encyklopédie osobností Britischpedia.

Kedysi masívne zlato, dnes minimalizmus

Tak ako sa mení móda, menia sa aj trendy v šperkárstve. Mária Žatecká ich sleduje a zákazníkom už desaťročia plní ich želania. „V prvej dekáde ľudia preferovali skôr väčšie a mohutnejšie šperky, často iba z čistého zlata a bez kameňov,“ spomína. Cena tohto drahého kovu však následne začala dramaticky stúpať a to ovplyvnilo aj veľkosť klenotov. 

„Dnes sú, naopak, modernejšie jemnejšie personalizované šperky doplnené drahým kameňom alebo briliantom,“ vysvetľuje. V zlatníctve Fortuna Aurum sú aktuálne veľmi obľúbené takzvané celebritky s gravírovaním mena. „Nezaostávajú však ani náušnice, ktoré sú vždy vhodným darom.“

Prsteň princeznej Diany aj opálová nádhera

Zákazníci si často objednávajú aj šperky na mieru podľa svojich predstáv. Práve túto tvorbu má zlatníčka najradšej a podľa nej dáva tejto práci iný rozmer. „Ľudia využívajú výrobu na zákazku, keď im trh nevie poskytnúť to, čo potrebujú. Vezmite si napríklad možnosť dorobenia druhej náušnice, keď jednu stratíte,“ hovorí. Počas rokov vyrobila Mária Žatecká niekoľko klenotov, ktoré jej ostanú v pamäti už navždy. Kto by si nepamätal ošiaľ spôsobený jedným z najznámejších zásnubných prsteňov v histórii? Zafírovú krásu, ktorú nosila na prste princezná Diana, napodobnili pre zákazníčku aj vo Fortuna Aurum. 

„Jednou z najzaujímavejších zákaziek bol určite aj prsteň so zeleným kameňom v tvare slzy alebo krásny opálový náhrdelník pre známu slovenskú speváčku,“ vymenúva. Nezvyčajným, no krásnym bol napríklad aj prívesok podľa vzoru série Pán prsteňov, zlatý prívesok pavúka alebo výrazný pánsky prsteň s lebkou pre pravého motorkára. V zlatníctve už „vyšperkovali“ aj prvú dámu slovenského kabaretu Luciu Šipošovú. 

Našťastie, v dnešnej dobe technológií je len málo nezvládnuteľných vecí. „Niekedy k nám zákazníci prichádzajú s nereálnymi požiadavkami, ale často si dajú poradiť od odborníka. Dnes je málo predstáv, ktoré sa nedajú splniť, je to skôr otázka ceny.“

Zažila lúpež aj rozmach internetu

Keď porovnáva dnešnú dobu s minulosťou, priznáva, že v súčasnosti je podnikanie náročnejšie. A to aj napriek problémom, ktoré v minulosti ich zlatníctvo zažilo. „Najväčšou skúškou pre nás bolo postaviť sa znovu na nohy po tom, ako nám pred rokmi vykradli kamennú predajňu,“ spomína. Hoci podnikanie považuje za neustálu prácu na sebe aj na firme, bolo nepochybne náročné nájsť znovu odvahu a otvoriť obchod na novom mieste. 

Skúsená šperkárka sa však nevzdala a nebojí sa ani nových výziev. Dôkazom je aj fakt, že už v roku 2005 otvorilo zlatníctvo svoj vlastný e-shop. „K jeho založeniu nás viedla predovšetkým vízia nezávislosti a ľahšieho prístupu k väčšiemu množstvu zákazníkov po celom Slovensku aj vo svete,“ ozrejmuje a dodáva, že výhodou je aj bezpečnosť, ktorá je v tejto oblasti dôležitá. 

Shoptet bol správnym rozhodnutím

Na pôvodnej platforme, ktorá ich internetový obchod zastrešovala, však neboli spokojní. Každá nová zmena stála nemalé peniaze, a tak prešli na Shoptet. Je ideálnym riešením pre podnikateľov, ktorí potrebujú e-shop rýchlo, kvalitne a za veľmi prijateľnú cenu. 

„Sme veľmi spokojní. Administrácia je prehľadná a jednoduchá, nechýbajú inovácie, ochota poradiť a spolupracovať,“ opisuje toto riešenie Mária Žatecká. Vďaka podnikaniu so Shoptetom si človek dokáže otvoriť a vylepšovať e-shop celkom sám aj bez IT znalostí. Na zdokonaľovaní svojho online obchodu pracuje aj zlatníctvo Fortuna Aurum – či už modernejšími fotografiami, alebo pridávaním nových šperkov.    

ZAČNITE SI PLNIŤ SEN E-SHOPOM NA SHOPTETE!

- reklamná správa -

- Najčítanejšie -