Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: Marcel Holubec W si rokmi vybudoval silné meno: Mať okolo seba ľudí, ktorí sú na rovnakej vlnovej dĺžke je dôležité

Kariéra

„Život ma naučil, že mať okolo seba ľudí, ktorí sú na rovnakej vlnovej dĺžke je dôležitým faktorom,“ hovorí módny dizajnér Marcel Holubec. Najnovšiu kolekciu CONCRÈTE sprevádza jeho dlhodobá múza Mikina Dimunová.

Keď sa povie módny dizajnér Marcel Holubec W, čo si majú ľudia okamžite predstaviť?

Človeka, ktorý svojou kreatívnou činnosťou v rámci odevu chce priniesť ľuďom túžbu, potešenie a radosť? To je to, čo ma neustále obohacuje a vyvoláva pocit šťastia, keď toto všetko vnímam u mojich klientov. Predsa som len obyčajný chalan, ktorý miluje svoju prácu a ktorá ma napĺňa vo všetkých smeroch. Som šťastný, že žijem v tejto dobe, že sa môžem vyjadriť a tvoriť v demokracii a moja tvorba nie je anonymná, ako to bolo v dobe pred 89 rokom.

Viac a viac si uvedomujem, aké mám šťastie a aké je dôležité nezabúdať a načúvať tým, ktorí to prežili. Zároveň pociťujem deficit sa dozvedieť niečo viac a je úžasné byť v kontakte s niekým, kto má prehľad o módnom svete, čo sa odohralo v minulosti a samozrejme, čo sa deje dnes. V tom je mi veľmi blízka teoretička módy pani Dana Lapšanská, s ktorou som v neustálom „módnom kontakte“. Veľmi si ju za to vážim a tiež za to, že vie byť ku mne kritická. 

O tebe je známe, že prvýkrát si vyslovil ambíciu stať sa módnym dizajnérom v slohovej práci, keď si mal zhruba 13 rokov. Z čoho však táto túžba pochádzala?

Možno z toho, že som mal výtvarný talent, ktorý sa prejavoval, že som kreslil postavy, na ktorých som si skúšal ako odev môže zmeniť ich celkový vzhľad. A možno to bola moja prvá návšteva Paríža, ktorý tak milujem.  Zhruba v 13-tich som si uvedomil, že to je skvelá profesia pre mňa a nevedel som si nič iné predstaviť, čo by som mohol robiť. Potom to išlo úplne prirodzene a odišiel som študovať vtedy na Strednú priemyselnú školu odevnú v Trenčíne. Tam som získal svoje prvé krajčírske zručnosti, z ktorých v podstate doteraz žijem a ktoré som samozrejme ďalej rozvíjal. Krajčírske remeslo má svoje zákonitosti a bez nich sa dobrý módny dizajn robiť nedá. Táto túžba stať sa módnym dizajnérom, alebo akokoľvek to nazvime, bola jednoducho vo mne :).

Čítajte viac: Marcel Holubec W. CONCRÈTE: Jedinečná Emma Čaputová, silno ženská Karolína Chomisteková

Kedy si vytvoril svoj prvý model a čo to bolo?

Bolo to už na strednej škole, kde tých školských prác, modelov  bolo viac. Ale ten naozajstný, reálny prvý model bola sukňa pre moju mamu. Dopadlo to tak, že si ju nikdy neobliekla :).
A ďalej som pokračoval v štúdiu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, v ateliéri textilného dizajnu. Tu som mohol rozvíjať svoj talent. Bolo to prostredie priam stvorené na experiment. Samozrejme som získal aj potrebné vedomosti o textilných materiáloch a technikách, ktoré sú základom pri tvorbe odevu. S odstupom 15 rokov dnes môžem povedať, že najviac ma naučila až moja vlastná samotná tvorba a životná prax. Veď na vlastných chybách sa človek najviac naučí, nie? 

Ako by si popísal svoj štýl a tvorbu? 

Materiál je pre mňa východiskovým bodom v tvorbe, nakoľko je pre mňa dôležité objavovať stále ďalšie cesty jeho spracovania, tak v rámci kreovania siluety, v tvarosloví, respektíve v módnom detaile. To sú nástroje pri tvorbe módneho dizajnu a v nich je  pre mňa dôležité hľadať to nové.
Rád k tomu využívam aj moderné technológie – ako napr laser. Ale mám rád aj overené prírodné materiály.
Čo sa týka môjho štýlu, pokúšam sa nájsť vyvážený prienik medzi tradičnými technikami a postupmi couture remesla a niektorými novými technológiami, ktoré prichádzajú. Chcel by som, aby v mojich modeloch boli zakódované odkazy aj smerom do budúcnosti. Ako príklad by som uviedol tradičné plisé v kombinácii s laserovanou kožou. V tomto priestore sa rád pohybujem.

 

 

image director Jakub Gulyás
cast Mikina Dimunová 
music Pjoni
styling Marcel Holubec W.
makeup Katarína Kmecová
hair Renáta Márová
asistant Roman Kovár
graphic design Mikina Dimunová

Inšpiráciou tvojej najnovšej kolekcie CONCRÈTE je budovanie tvojho prvého vlastného ateliéru. Ako som pochopila, niektoré prvky architektúry klasicistického domu v centre mesta si preniesol do svojich modelov. 

Prestavba starého priestoru na nový je náročná vec, navyše v pandémii. Ale musím skonštatovať, že každým dňom som nachádzal nové a nové detaily, ktoré sa akoby náhodne dostávali a prenášali do mojej tvorby.
Napríklad dlažba na chodbe, arkády, štukatúry domu,  alebo aj samotný stavebný materiál, jeho farby a štruktúry atď. A samozrejme aj ten samotný proces prestavby zo starého do nového bol pre mňa inšpiratívny. Opäť je to o prieniku rôznych situácii do ktorých sa dostanete a ktoré nesúvisia so samotnou tvorbou módneho dizajnu a predsa moju tvorbu ovplyvňujú.

Mimochodom, Paríž je tvojou srdcovkou, respektíve zdrojom inšpirácie...

Áno, je to pravda :).  Myslím si, že pre každého, kto robí módu, je Paríž mekkou, do ktorej sa musí neustále vracať. Nielen za atmosférou, ktorá móde vždy priala, ale aj za umením a otvoreným životným štýlom, ktorý ma baví. Pravidelne pociťujem potrebu zájsť na dobrú módnu výstavu, ktoré sa tam pravidelne konajú a zblízka si pozrieť odkazy veľkých majstrov ako Balenciaga, Dior, Yves Saint Laurent, Azzedine Alaïa, Jean Paul Gaultier, ktorí dokázali posúvať svoje videnie odevu k miliónom ľudí. Myslím si, že bez toho, aby sme vedeli, čo priniesli títo veľkí majstri do módy, je ťažké hľadať a nachádzať skutočnú novosť. Veľmi sa teším na retrospektívnu výstavu Thieryho Muglera, ktorá v Paríži momentálne prebieha.

Hovorí sa, že sme priemerom piatich ľudí, ktorými sa obklopujeme. Kým sa v práci obklopuješ ty, s kým spolupracuješ?

Život ma naučil, že mať okolo seba ľudí, ktorí sú na rovnakej vlnovej dĺžke je dôležitým faktorom. Talent jednotlivca je jedna vec, ale proces realizácie kolekcie a módnej show s ľudmi, ktorým verím, ktorí sú profesionáli, je veľmi dôležitým momentom aj pri práci módneho dizajnéra. Krajčírky, Jitka, s ktorou spolupracujem už viac ako desaťročie, vie nádherne spracovať jemné materiály a Andrea, ktorá dokáže dokonale ušiť koženú bundu. Ich krajčírska zručnosť a zmysel pre detail je to, čo vytvára mojej značke hodnotu. A na druhej strane, sú tu aj ľudia, s ktorými som rád a ktorých názory sú pre mňa obohacujúce. Vytvoril som si už za tie roky v našej brandži veľmi pevné a priateľské vzťahy. Je ich určite viac ako päť :).

Grafická dizajnérka Mikina Dimunová, s ktorou vytváram neustálu kontinuitu v mojej tvorbe prostredníctvom vizuálnej identity. Branislav Šimončík, módny fotograf, ktorého meno sa stále viac a viac spomína vo svetových módnych médiách. Som veľmi rád, keď si nájde čas na fotenie mojej kolekcie :). Spomínaná Dana Lapšanská, s ktorou vediem rozsiahle rozhovory nielen o móde :).
Fotograf Jakub Gulyás, s ktorým spolupracujem na fashion videách ku každej jednej kolekcii. Bez jeho fashion projekcií si už moju prezentáciu neviem ani predstaviť. 

Šperkárka Lucia Gašparovičová a klenotník Radovan Blaško, ktorí mi vytvárajú doplnky ku kolekciám. Makeup-artistka Katka Kmecová a vlasová stylistka Renáta Márová ktoré sa podieľajú na vizáži na módnych šou a foteniach. Hudobný skladateľ Jonatán Pastirčák, s ktorým som na začiatku nášho kreatívneho vzťahu a ktorý mi pripravil hudbu pre šou a video. Zuzana Mikytová a Martin Jelínek, s ktorými budujem naratív mojej značky. Architekt Peter Gonda, ktorý navrhol scénu na módnu prehliadku. Modelingové agentúry Elite a Exit.

Mám otvorenú spoluprácu taktiež s ďalšími profesionálmi: choreografka Olo Křižová, dizajnérske duo AlešBáry, fotograf Jakub Klimo, makeup-artistka Alena Schulczová, fotograf Lukáš Kimlička, vlasový stylista Janko Molnár, režisér Branislav Vincze.

Moje múzy, ktoré ma inšpirujú svojou krásou, ale aj intelektom, napríklad herečky Táňa Pauhofová, Zdenka Studenková, Judit Bárdos, speváčka Jana Kirschner, operný spevák Pavol Bršlík, sólistka baletu SND Romina Kolodziej a modelka Alexandra Gachulincová, s ktorou mám veľa spoločného a okrem jej krásy milujem na nej to, že ma dokáže kedykoľvek rozosmiať..
Všetky spomínané talentované, kreatívne osobnosti sú súčasťou jedného celku a dopĺňajú môj malý svet módy. Veľmi im za to z celého srdca ďakujem.

Mikina Dimunová je tvojou veľkou múzou. Ako vyzerá váš pracovný vzťah?

Áno, s Mikinou sa poznám od 15 rokov, je to už viac ako polovica našich životov. Jej kreativita ma vždy osloví v rámci tvorby grafickej identity mojej značky, ktorá je tiež veľmi dôležitá, ale aj v rámci samotnej tvorby, kedy s ňou rád spolupracujem. Nachádzame spoločný jazyk, napríklad pri tvorbe dezénov, resp. grafických návrhov na moje módne doplnky a vždy ma spolupráca napĺňa veľkým uspokojením. Myslím si, že sa dokážeme navzájom počúvať a obohatiť svojimi skúsenosťami jeden druhého. Mikina Dimunová je mojou najbližšou priateľkou, sestrou, kreatívnou dušou, inšpiráciou, kritičkou, silnou ženou, s ktorou sa veľmi veľa smejem, ale aj plačem, a to nás robí najlepšími priateľmi.

Ako jeden z mála dizajnérov si dodnes zakladáš na celkovej grafickej identite, vrátane tlačenej pozvánky. Do akej miery je pre teba dôležitá vizuálna stránka?

Keďže som súčasťou kreatívneho vizuálneho umenia, tak samozrejme je stránka grafickej identity pre mňa zásadná. Od pozvánky, cez fashion – video, samotnú módnu prehliadku až po konečné výstupy vo forme módnych fotografií,… to všetko je súčasťou tvorby módneho dizajnéra.
To tu po nás zostáva ako dokument, v rámci ktorého je možné našu tvorbu sledovať, mapovať, analyzovať. Myslím si, že v rámci vizuálneho umenia môže každý detail, každá maličkosť prispieť ku kultivovaniu nášho prostredia, aj pozvánka.

Súčasťou tvojich kolekcií je príbeh. Ako tento príbeh vnímaš počas samotnej tvorby kolekcie?

Celkom na začiatku je pre mňa nejaký fiktívny príbeh veľmi dôležitý, zároveň sa často mení a predovšetkým vždy chcem ponechať istú voľnosť divákom na mojej módnej show, aby si ho prerozprávali sami. Nie som spisovateľom, ani dramatickým umelcom, aby som rozprával nejaký konkrétny príbeh. Ja, ako módny dizajnér sa snažím o to, aby som do svojich modelov preniesol istú emóciu, ale prirodzene prostriedkami ktoré používame v rámci tvorby módneho dizajnu. Či už ide o farbu, dezén, textúru, štruktúru, kreovanie siluety atď. Určite je veľmi príjemné, keď divákov na módnej prehliadke niečo z toho osloví a následne navštívia môj ateliér pod zámienkou kúpy daného modelu.

Navrhovanie mi príde skôr ako životný štýl než klasická práca. Autentickosť bez sebaviery nie je možná. Aké rituály máš ty pri tvorení a rozmýšľaní, navrhovaní? Ako vyzerá tvoj deň, kedy sa ti dobre tvorí?

Tvorba módneho dizajnu je skutočne životný štýl, ktorý som si dobrovoľne zvolil, ale na druhej strane, je to aj tvrdá práca. Myslím si, že každá kreatívna práca, v rámci ktorej ide o hľadanie niečoho nového je tým spomínaným životným štýlom. Čo sa týka rituálov, mám rád samotu, najlepšie v noci, keď už ma nič nevyrušuje, mám rád hudbu a filmové dokumenty o svetových dizajnéroch, ktoré mám ako podmaz, vtedy sa mi dobre premýšľa a tvorí. 
Ale na druhej strane, dobré nápady preskočia aj počas hektického dňa v aute alebo na ulici.  Jednoducho, keď je človek tvorivý, tak nápady prichádzajú aj v neočakávaných situáciách, ale potom nasleduje realizácia a to už býva často aj viac dobrodružné :).

Neprehliadnite: Marcel Holubec W. CONCRÈTE: Jedinečná Emma Čaputová, silno ženská Karolína Chomisteková

Architektúra a strih modelu, samotný návrh, ale okrem toho je mimoriadne dôležitý správny výber materiálu. Kde zháňaš najkvalitnejši materiál a ako sa zmenilo „obchodovanie“ s látkami za posledné roky?

Materiál je základom, ktorý vedie dizajnéra pri kreovaní každého jedného modelu. A práve tomu venujem veľkú pozornosť. Počas rokov som si už našiel svojich stálych dodávateľov, väčšinou v Taliansku, s ktorými už roky spolupracujem.

Pre mňa je veľkou výzvou a dobrodružstvom nájsť pri modelovaní odevu nejaký nový postup. Dnes, keď vznikajú rôzne hybridné modely, kedy vládne asymetria a prekračovanie istých zažitých strihových riešení, je to priestor, ktorý nám dáva obrovské možnosti.  Prelínajú sa rôzne štýly, rôzne materiály, rôzne módne detaily, hľadajú sa nové objemy a tvary na odeve a táto otvorenosť pri hľadaní nových riešení je neskutočne inšpiratívna. Dnes dizajnéra nič nelimituje, ani trendy a ani štýl. Dôležité je, aby svojou tvorbou oslovil potencionálnych zákazníkov. 

Tvoja značka má jedno písmeno navyše. Je ním W ako Marcel Holubec W a možno v ňom nájsť symbol tvojej mamy, to málokto vie...

Počas štúdia na vysokej škole som premýšľal, ako uchopiť názov svojej značky. Stále som si opakoval Marcel Holubec, Marcel Holubec... Iniciály môjho mena MH alebo HM sa mi nepozdávali, neboli pre mňa dostatočné tým, že mi pripomínali svetoznámy módny koncern :). A vtedy mi napadlo, že písmeno „W“, ktoré pochádza z priezviska mojej mamy Weidlich je dobrý nápad, ktorý vieme prostredníctvom loga aj graficky uchopiť. Iniciály MHW = Marcel Holubec W. ma odvtedy sprevádzajú a signujem nimi každý jeden kúsok z mojej dielne.

Vo voľnom čase jazdíš na koni. Móda a kone odjakživa idú k sebe... 

Áno, kone mi prirástli k srdcu, keď som ako tínedžer prvýkrát začal jazdiť. Je to vďaka môjmu otcovi, ktorý podnikal v poľnohospodárstve. Cez 20 rokov vlastním kobylu Lady, ktorá sa stala mojou neoddeliteľnou súčasťou. Je to pre mňa najväčší relax, kedy na všetko zabudnem a vždy keď som s ňou, tak ďakujem Bohu za túto možnosť. Je to neopísateľný pocit :).