Presunúť na hlavný obsah

Čakáte letné bábätko? Zoznam vecí, na ktoré pred pôrodom nezabudnúť

Zdravie

Blíži sa váš termín pôrodu? V takom prípade už zrejme máte dôkladne naštudované, čo všetko si treba zbaliť do pôrodnice a aké veci by na vás mali čakať po príchode domov. Ak čakáte letné bábätko, vaša výbavička sa bude troška líšiť. Čo do nej pribaliť a ako sa pripraviť na kočíkovanie vo vysokých teplotách?

Je hneď niekoľko vecí, ktoré nemusíte nakupovať, ak očakávate bábätko počas letných mesiacov. Ušetríte napríklad na zimnom fusaku, zimnom oblečení či rukávnikoch na kočík. Na rozdiel od bábätiek, ktoré sa rodia v zime, však musíte počítať s inými výdavkami.

Letná výbavička pre bábätko - čo treba dokúpiť

Keďže počas letných mesiacov bude vaše novorodeniatko spávať z veľkej časti vonku, mali by ste na to pripraviť aj váš kočík. Keď vonkajšie teploty atakujú tridsiatku a slnko silno svieti, vo vašej letnej výbave by nemali chýbať veci, ako sú sieťka proti hmyzu, slnečník, strieška či iná clona, ktorú upevníte na kočík, aby vaše bábätko ochránila pred slnečným žiarením. 

S tým súhlasí aj pediatrička MUDr. Monika Michňová: „Vzhľadom na vysoké teploty je vhodné pri kočíkovaní dodržiavať isté zásady. Jednou z nich je aj používanie správnych pomôcok ako ochranu pred slnkom (strieška, clona, slnečník). U nás rokmi tradované prekrývanie bavlnenou plienkou používa množstvo mamičiek, ale určite treba byť opatrný a dodržiavať správny postup. Pri nedostatočnej cirkulácii vzduchu v kočíku môže dôjsť k prudkému vzostupu teploty a bábätko je ohrozené dehydratáciou. Tiež je tu vysoké riziko prehriatia,“ vysvetľuje MUDr. Michňová.

Ako správne kočíkovať v lete?

Pediatrička radí nechodiť kočíkovať na pravé poludnie, ale skôr ráno alebo po 15:00 hodine a vyhľadávať skôr tienisté trasy. Prvá vychádzka v kočíku je možná v podstate ihneď po prepustení z nemocnice. Začať treba najprv krátkymi prechádzkami v blízkosti okolia domu a postupne čas prechádzok predlžovať. „Už pri výbere kočíka je dobré myslieť na to, aby mal ochranný faktor UPF 50+ a tiež odvetrávacie plochy,“ dodala MUDr. Michňová.

Ako obliecť letné bábätko, keď je vonku 30 stupňov?

Veľkou témou u letných bábätiek je aj ich obliekanie. Platí aj v lete známe pravidlo, že dieťatko potrebuje o jednu vrstvu viac ako dospelý človek? Pediatrička tvrdí, že nie tak úplne. „Dieťatku obliekame v lete jednu vrstvu. Riadime sa ale aj tým, či ho dávame do kočíka, nosiča alebo ho budeme mať na rukách a tiež, či budeme v prírode alebo v klimatizovanej miestnosti. Pri výbere detského oblečenia treba dbať najmä na kvalitu - prírodné materiály, ako je organická bavlna, svetlejšie odtiene farieb a nezabúdajte ani na pokrývku hlavy a kvalitné slnečné okuliare,“ radí MUDr. Michňová. 

Zoznam oblečenia pre letné novorodeniatko:
 

  • Detské body č. 56, prípadne 62,
  • detské pyžamo č. 56, prípadne 62,
  • tepláky alebo pančušky č. 56, prípadne 62,
  • mikiny či svetríky, tiež č. 56 alebo 62,
  • čiapočky č. 56, prípadne 62,
  • ponožky č. 56, prípadne 62.

Na čo je ešte dobré myslieť? Uchovanie pupočníkovej krvi či placenty

Pre leto sú typické nielen vysoké teploty, ale aj silné slnečné žiarenie. Najmenšie detičky do šesť mesiacov sa odporúča vôbec nevystavovať slnečnému žiareniu. Staršie deti len na nevyhnutný čas. „Ak už však sú detičky vystavené slnečnému žiareniu, je treba ich chrániť. Používame ochranné prípravky na nekryté časti kože s minimálnym ochranným faktorom SPF 50+ a UVA - čo zabezpečí ochranu aj proti UVA žiareniu. Prípravky by mali byť vodeodolné, bez konzervačných látok, alkoholu a neparfumované,“ radí pediatrička. 

Do výbavičky pre vaše letné bábätko sa okrem základného oblečenia a kozmetiky, ako je opaľovací krém, olejčeky, detské mydlo či mastička na zadoček hodí „pribaliť“ aj uskladnenie pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty. Ich odber je možný iba pri pôrode a vykonáva ho pôrodník. Pupočníková krv obsahuje kmeňové bunky, ktoré je dnes možné využiť pri liečbe takmer 100 ochorení. Najbohatším zdrojom kmeňových buniek, ktoré je možné získať pri pôrode, je však práve placenta.

Na Slovensku sa môžu budúci rodičia rozhodnúť uchovať placentu pre svoje dieťa iba prostredníctvom banky pupočníkovej krvi Cord Blood Center. Bunky perinatálnych tkanív je v prípade potreby možné využiť na liečbu počas celého života dieťaťa.  

Aký je názor pediatričky na odber? „Pupočníková krv obsahuje cenný dar, a to sú mladé krvotvorné kmeňové bunky. Samozrejme, že nikto nechce myslieť na možné ochorenie, ale bohužiaľ, aj detičky vážne ochorenia neobchádzajú a stretávame sa s onkologickými, hematologickými, metabolickými ochoreniami, dedičnými poruchami alebo inými poruchami imunity. Pupočníková krv je využívaná ako štandard pri liečbe desiatok závažných ochorení a má potenciál aj pri iných ochoreniach sluchu alebo detskej mozgovej obrny,“ vysvetlila na záver MUDr. Michňová.

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, aké sú možnosti odberu vo vašej pôrodnici, prípadne zistiť, aké ochorenia je možné pupočníkovou krvou a tkanivom placenty liečiť, viac sa dozviete na webe Cord Blood Center.

- reklamná správa -