Presunúť na hlavný obsah

Bojíte sa dať zaočkovať svoje dieťa? Jednoduchý test z krvi vám ukáže, či oprávnene

Zdravie

Poruchu imunity môžu rodičia u svojho dieťatka odhaliť ešte v prvých týždňoch jeho života. Ak trpí závažnejšou formou, treba ešte pred prvými príznakmi nasadiť liečbu. Aj pri menej závažnej forme treba zvážiť očkovanie živými vakcínami. Či vaše dieťa trpí imunodeficienciou, zistíte z jednoduchého krvného testu.

Prvé príznaky prichádzajú väčšinou po šiestich mesiacoch života. Dieťa už nechránia protilátky od mamy, je často choré, má opakované zápaly, horúčky a príznaky podobné chrípke. To môže byť prejav vzácnej, no závažnej kombinovanej imunodeficiencie, pri ktorej môže dieťa bez liečby zomrieť. Veľkým nebezpečenstvom je v tom prípade aj napríklad očkovanie živými vakcínami, ktoré môžu spôsobiť vážne komplikácie. Dnes však už rodičia nemusia tápať – jednoduchý test dokáže toto genetické ochorenie odhaliť a aj v prípade pozitívneho nálezu výrazne zlepšiť vyhliadky dieťaťa.

„Tento test má širší záchyt, pomáha s určením viacerých diagnóz imunologických geneticky podmienených ochorení,“ vysvetľuje MUDr. Martin Mistrík, odborník na genetiku spoločnosti Unilabs Slovensko. „Primárne sa však sústredí na ochorenie známe ako SCID – závažná kombinovaná imunodeficiencia. V tomto prípade je často vhodnou terapiou transplantácia kostnej drene, čo je zákrok, ktorý treba vykonať čo najskôr, aby sa zvýšili šance na úspech,“ hovorí.

Deti na Slovensku po narodení prechádzajú trinástimi kríningovými testmi, tie však v súčasnosti test na imunodeficienciu neobsahujú. Rodičia, ktorí chcú mať istotu, si ho však môžu jednoducho kúpiť v sieti laboratórií Unilabs Slovensko.

„Som rád, že sme sa v našej spoločnosti rozhodli ponúknuť rodičom tento typ testu. Je veľmi vhodný na skríning a z jeho výsledkov môže profitovať aj množstvo v podstate zdravých detí,“ hovorí odborník.

Očkovanie bez strachu

Test nemusí odhaliť totiž len ťažkú formu imunodeficiencie, ktorá si vyžaduje transplantáciu kostnej drene. Môže signalizovať aj menej závažné poruchy imunity, ktoré potom odborní lekári ďalej diagnostikujú, zisťujú ich príčinu a dokážu hneď nastaviť vhodnú liečbu.

Test má význam aj pre rodičov, ktorí sa obávajú očkovania. Živá očkovacia látka – na Slovensku sa podáva napríklad MMR a voliteľná rotavírusová vakcína – zdravému dieťaťu pomôže, no pre bábätko s dedičným ochorením imunodeficiencie môže znamenať výrazné problémy. Vďaka jednoduchému testu teraz rodičia nemusia robiť z prospešného očkovania svojho dieťaťa lotériu a spoznajú mieru rizika už pred podaním látky.

„Deti s imunodeficienciou sú rizikové. Väčšinou sa v ich prípade treba podávaniu živých vakcín vyhnúť, aby sa predišlo neprimeranej reakcii. Po diagnostikovaní testom lekár vie nastaviť manažment očkovania tak, aby k ohrozeniu neprišlo,“ vysvetľuje odborník spoločnosti Unilabs Slovensko.

Test Test bezpečnosti očkovania (TREC | KREC) je vhodné absolvovať od prvého mesiaca veku bábätka, ak sa krv neodoberá v pôrodnici, až do prvého očkovania živou vakcínou.

Aj ďalšie závažné ochorenia

Rodičia majú k dispozícii aj ďalší Test spinálnej svalovej atrofie (SMA), ktorý dokáže predísť životu plnému utrpenia. Ak sa vďaka nemu odhalí diagnóza spinálnej svalovej atrofie krátko po narodení, dieťa má šancu na skoré nasadenie účinnej liečby.

„Spinálna svalová atrofia je síce zriedkavé ochorenie, no poznáme naň liečbu,“ hovorí odborný zástupca spoločnosti Unilabs Slovensko v odbore lekárska genetika. „Človek si preto musí položiť na misku váh či dá prednosť testovaniu a prípadnej liečbe alebo či sa v plnej miere spoľahne na to, že jeho dieťa nebude jedným z tých, ktoré si vylosujú Čierneho Petra,“  dodáva s tým, že so spinálnou svalovou atrofiou sa rodí približne každé desaťtisíce dieťa.

Ochorenie môže mať vážny priebeh – dieťaťu sa zhoršuje pohyb, má problémy s chôdzou a v konečných štádiách už nedokáže samo ani dýchať. Pri určení diagnózy ešte pred objavením sa prvých príznakov však lekári vedia nasadiť účinnejšiu terapiu.

„Omeškanie diagnostiky môže viesť k poškodeniu, ktoré už nemožno napraviť. Na druhej strane, aj skúsenosti zo zahraničia ukazujú, že skoré nasadenie liečby zvyšuje jej efektivitu a prognóza dieťatka je podstatne lepšia,“ hovorí MUDr. Mistrík. „Pomer nákladov k benefitom je pri teste zanedbateľný. Mnoho rodičov dáva otestovať dieťa, aby mali istotu, že buď ochorenie nemá alebo aby spravili všetko pre to, aby ich dieťa malo šancu, že vďaka liečbe bude viesť plnohodnotný život.“  

Testovanie pritom nie je komplikované. Na Test spinálnej svalovej atrofie (SMA) stačia tri kvapky krvi z päty alebo z pršteka dieťatka. Ak sa robí mimo pôrodnice, je vhodné ho spraviť už od prvého mesiaca po narodení bábätka. Má však význam absolvovať ho do druhého až tretieho roku života.

Ak si ho rodičia zakúpia v balíku BabyLab DUO, ušetria až 21 eur. Balík zahŕňa okrem Testu spinálnej svalovej atrofie (SMA) aj Test bezpečnosti očkovania (TREC | KREC).

Rodičia si môžu zvýhodnený balík testov BabyLab DUO objednať priamo TU.

Oba tieto testy nie sú v súčasnosti zahrnuté do prenatálneho a novorodeneckého skríningu.

- reklamná správa -