Presunúť na hlavný obsah

Diskomfort v intímnej oblasti po dovolenkovom kúpaní? V boji s letným strašiakom žien pomôžu probiotiká

Zdravie

Prežili ste krásnu letnú dovolenku, kúpanie v rieke, v jazere či v bazéne, no v nasledujúcich dňoch vás prekvapili nepríjemné problémy v intímnej oblasti, ktoré boli sprevádzané chúlostivým pocitom svrbenia, pálenia a mnohými inými príznakmi? Na Slovensku pravidelne trpia vaginálnym diskomfortom viac než dve tretiny žien. Situácia má však účinné riešenie a na mieste je vhodná prevencia. Pomocnú ruku vám vedia v tomto prípade podať práve probiotiká.

Plávanie a kúpanie patrí k najobľúbenejším aktivitám, ako sa v lete osviežiť, avšak mnoho žien sa bazénu radšej vyhýba. Dôvodom sú obavy z pošvovej kvasinkovej infekcie. Pri dodržiavaní základných opatrení je, ale strach zbytočný. Pošvová kvasinková infekcia alebo vaginálna mykóza či kandidóza môže byť vyvolaná zmenou hormónov ako napríklad v tehotenstve, v menopauze alebo u žien s cukrovkou, či s oslabenou imunitou. Býva tiež spojená aj s užívaním antibiotík alebo antikoncepcie. Ich pričinením dochádza k narušeniu prirodzeného prostredia v pošve, zníženiu prítomných laktobacilov a premnoženiu kvasiniek.

Veľmi častým dôvodom je nevhodná strava spojená so zvýšenou konzumáciou cukroviniek a sladkých nápojov, časté používanie tampónov, nadmerná intímna hygiena, nosenie obtiahnutého syntetického oblečenia či dlhý pobyt v mokrých plavkách, čo ide ruka v ruke s kúpaním sa v bazénoch. Za rozvojom ochorenia a zápalu v lete, teda stoja skôr nevhodné návyky spojené s pobytom vo vode i mimo nej či nedostatočná prevencia. Poradíme vám, ako sa správať, aby sa riziko vzniku infekcie znížilo.

1.Vymeňte mokré plavky za suché

Nosenie mokrých plaviek vytvára ideálne prostredie na množenie kvasiniek. Po kúpaní, preto nečakajte, až na vás plavky uschnú, ale vždy sa hneď prezlečte do suchého oblečenia.

2.Vyhnite sa chlóru

Chlórovaná voda v bazénoch síce môže vyzerať ako čistejšia, ale u mnohých žien spôsobuje podráždenie intímnych partií. Následkom sú pocity svrbenia, pálenia a zvýšená bolestivosť, teda ťažkosti podobné príznakom zápalu pošvy. Kúpte sa, preto radšej vo vode, ktorá chlór neobsahuje.

3.Zabráňte opakovaniu zápalu

Súčasťou prevencie vaginálnych mykóz je primeraná hygiena genitálií. Vhodná je tiež prevencia probiotikami. Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré možno konzumovať prostredníctvom fermentovaných potravín alebo doplnkov, ako je napríklad produkt Probiodom od značky Kompava. Doplnok obsahuje až 8 druhov probiotických kultúr, ktoré udržujú správnu rovnováhu dobrých črevných baktérií a tým prispievajú k správnemu tráveniu. Tieto probiotické kultúry osídľujú nie len celý tráviaci trakt ale  i sliznicu ženských pohlavných orgánov. Užitočné baktérie sú schopné produkcie vitamínov (K, skupina B), ako aj organických kyselín (kyselina mliečna a octová), ktoré pôsobia na optimalizáciu črevného i pošvového pH.

Probiotiká tak podporujú zdravú rovnováhu črevných baktérií a sú spájané so širokou škálou zdravotných výhod. Pomáhajú vyrovnávať priaznivé baktérie vo vašom tráviacom i urogenitálnom systéme, podporujú imunitu a rovnako vám spravia službu aj pri opakovaných mykózach.

4.Predchádzajte zapareniu intímnych častí

Kvalitný materiál spodnej bielizne má význam nielen estetický, ale aj zdravotný. Najlepšia je čistá bavlna, najmä v horúcich letných dňoch, keď vyrážame k vode. Bielizeň by nemala byť príliš tesná, ale naopak priedušná, aby nedošlo k zapareniu. Pokiaľ aj v lete nosíte pančucháče, voľte tie s bavlneným klinom.

- reklamná správa -