Presunúť na hlavný obsah

Aj pre vás je topkou štvrtá najčastejšie pripravovaná potravina na svete?

Zdravie

Zemiaky milujeme. Aj štatistika potvrdzuje, že ich do menu zaraďujeme celkom často - spotreba v minulom roku na každého z nás predstavuje 47,4 kg. Nesmú chýbať ani u vás doma? Tak zabehnite do najbližšej predajne Kauflandu, tam ich nájdete čerstvé od našich slovenských pestovateľov.

Po ryži, pšenici a kukurici sú štvrtou najčastejšou konzumovanou plodinou na svete. Určite k tomu prispievame aj my, ale i Austrálčania, ktorí vraj spotrebujú za rok až 60 kg na hlavu, Česi dokonca ešte viac. Prečo nie, veď zemiaky patria k veľmi chutným a zdravým druhom zeleniny a vhodne pripravené sú navyše aj ľahko stráviteľné. Obsahujú 80 percent vody, škrob, vitamíny A, B a majú aj vysoký obsah vitamínu C a množstvo minerálov ako napríklad draslík, horčík, vápnik, fosfor, železo, fluór či sodík, ale aj ďalšie. Skrátka vitamínovo-minerálová bomba, ktorá môže zoštíhliť aj naše krivky, keď si ich doprajeme v rozumnej miere.

Viete si správne vybrať?

Aby sa vám obľúbený recept vydaril, je dôležité zvoliť si správny typ zemiakov – označenie či informáciu nájdete na obale.

Varný typ A – šalátové zemiaky: sú pevné, nerozvárajú sa, jemne múčnaté. Pretože pevne držia tvar, sú vhodné na prípravu šalátov, varenie v šupke alebo pečenie v rúre, keď ich nakrájate na plátky.

Varný typ B – prílohové zemiaky: sú polopevné a polomúčnaté. Tento typ je najvhodnejší na  prípravu príloh, do šalátov, polievok, na restovanie.

Varný typ C – na pyré, cesto: zemiaky sa skôr rozvárajú, sú múčnaté a najlepšie ich využijete na prípravu zemiakového pyré, kaše či do cesta.

Zemiaky kúpené v obchode je vhodné spracovať čo najskôr, aby nezačali klíčiť. Dlhšie vydržia uskladnené na tmavom a suchom mieste, optimálne s teplotou 4 – 10 °C. V teplejšom prostredí sa rýchlejšie kazia, v svetlejšom zasa zelenajú – v oboch prípadoch strácajú na kvalite. Našťastie, v reťazci si môžete vybrať z rôznych druhov balenia alebo zemiaky voľné, takže si kúpite množstvo, ktoré rýchlo spotrebujete. Určite máte mnoho vlastných rodinných receptov na ich prípravu, ale chutné inšpirácie nájdete aj v Kaufland online kuchárke.

Pestuje ich bezmála 30 rokov!

Za jedným zo slovenských pestovateľov zemiakov je krásny príbeh. Pestoval ich už jeho dedo, potom otec a teraz aj on sám. Mikuláš Sáraz, ktorý vyrastal v poľnohospodárskej rodine, dnes obhospodaruje 180 hektárov pôdy v okolí obce Čechynce. Z toho na 60 hektároch pestuje zemiaky, na zvyšnej výmere kukuricu, pšenicu a proso. Dcéry zrejme v tradícii pokračovať nebudú, tie sa realizujú v oblasti gastra. V malej rodinnej firme pracuje spolu s manželkou, ktorá má pod palcom administratívu. To, samozrejme, znamená, že ani toto leto nedovolenkovali.

„To naozaj nie, v lete je najviac práce. My sme takí januároví dovolenkári,“ smeje sa pestovateľ, ktorý zemiaky sadí, zavlažuje a dokonca aj sám vyoráva. S vyorávačom zozbiera za dve hodiny 25 ton. Potom zemiaky triedia na triedičke a vyberajú len tie kvalitné. Balené aj voľné v debničkách ich dodávajú do centrálneho skladu v Ilave.

S obchodným reťazcom spolupracuje už tretí rok a podľa jeho slov je veľmi spokojný. Skoré prílohové odrody zemiakov Colomba a Carera začal dodávať v júni, neskoršiu odrodu Sunita dodáva až do februára.

„Zemiaky zbierame priebežne, ako dozrievajú, od júna až do septembra – vtedy ich zozbierame všetky, pretriedime a uskladníme v modernom klimatizovanom sklade. Do Kauflandu ich zavážame podľa objednávok,“ vysvetľuje M. Sáraz a dodáva, že tento rok je úroda priemerná, aj napriek zavlažovaniu počas horúcich suchých dní.

V pestovaní zemiakov nie sme sebestační

V uplynulom roku sa na Slovensku pestovali skoré zemiaky na ploche 1200 hektárov, neskoré na 4100 hektároch a sadbové zemiaky na výmere 260 hektárov. To je dosť málo na to, aby sme boli v zásobovaní zemiakmi sebestační. Pre zaujímavosť dodajme, že na zabezpečenie 80-percentnej sebestačnosti by sme potrebovali vysadenú plochu približne 11-tisíc hektárov.

„Aktuálne sa ich pestovanie sústredilo na juhu Slovenska a v okolí Senca kvôli závlahám. V tradičných zemiakarských lokalitách sú skôr v úzadí. Vo všeobecnosti však platí, že pestovateľské výmery klesajú,“ vysvetľuje Jozef Šumichrast, predseda Zemiakarského a zeleninárskeho zväzu SR. Jednou z príčin poklesu pestovania zemiakov sú vysoké náklady v porovnaní s inými poľnými plodinami. Oproti minulosti sa znížila aj ich spotreba – jednoducho jeme viac mäsa, ryže a cestovín.

O to viac v súčasnej situácii teší, že Kaufland slovenských pestovateľov dlhodobo podporuje a ponúka im pravidelný odbyt a spoluprácu silného reťazca na trhu. S cieľom neustále zvyšovať ich podiel v sortimente čerstvého ovocia a zeleniny, a to optimálne po celý rok.

- reklamná správa -