Presunúť na hlavný obsah

Cviky na bruško vám ho nevyrysujú! Posilnia sa svaly, ale nespaľuje sa tuk!

Fitness

Najlepší cvik na brucho totiž neexistuje. Môžeme urobiť tisícdvesto pohybov, rôznych rotačných, sklapovačiek, všetko možné, ale bruchu to nepomôže. Ako teda efektívne cvičiť? Prečo sa vyhnúť extrémnemu množstvu zdravého jedla a prečo môže mať obéznejší človek lepší výkon ako chudší? Aj o tom sa rozprávala vo Feminity podcaste moderátorka Lucia Hurajtová s fitnes trénerom Michaelom Achbergerom.

Prichádzajú za tebou ženy najmä s tým, že majú problém s bruškom alebo s inými partiami? S čím chcú najviac pomôcť?

Bruško je problém vždy. To je jedno z top a ďalšie sú nohy. Spojené vnútorné stehná sú katastrofou pre ženy, keď sa im šúchajú. Chápem, že im je to veľmi nepríjemné. Ak tam toho tuku bolo veľa, tak sa vie koža natiahnuť. Prípadne ešte zadok a celulitída. S týmito problémami chodia za mnou ženy najčastejšie. Nehovorím, žeby zanedbávali vrchnú partiu, ale tá ich menej trápi. Problémovou partiou sú napríklad aj veľké tricepsy, takzvané kuchárkine ruky. Aj tieto chcú vyformovať.

U žien je to tak aj dané a známe, že sa tuk ukladá najmä na brušku . A hlavne matky, majú s týmto problém po pôrode. 

Tak tak. Potom sú niektoré, ktoré chcú spevniť prsné svalstvo, ale tam sú už obmedzené limity. Cvičenie môže spevniť to svalstvo, ale pod tým prsníkom. Čiže zdvihne možno tak jeden centimeter. Veľmi sa s tým nedá pohnúť. Dojčenie je v tomto prípade tiež väčšie obmedzenie.

Ak sa rozhodnú ženy cvičiť doma, tak vieš poradiť nejaké efektívne cviky? Ako často by mali cvičiť?

To je taký zádrhel toho cvičenia, že všetky cviky na bruško posilnia svaly, ale nespaľuje sa tuk. To znamená, že môžeme urobiť tisícdvesto pohybov, rôznych rotačných, sklapovačiek, všetko možné, ale bruchu to nepomôže. Najlepší cvik na brucho neexistuje. Treba sa mu venovať, ale v rámci celého tela. Keď človek posilňuje celé telo, posilňuje svaly, zvyšuje sa tým aj metabolizmus a samozrejme viac spáli. To ale nezaručí, že sa hneď začne zmenšovať z bruška. Často sa objem zníži z tej časti, z ktorej by človek nechcel. Napríklad u žien sú to prsia, tie idú veľmi rýchlo dole. 

Ako dlho u teba trvá tréning?

Je to vždy individuálne. Záleží od toho, aké má klient časové a finančné možnosti . Ale ja sa snažím vždy nájsť najvhodnejší spôsob. Nejde o najväčší počet, ale čo najviac sa naučiť samostatnosti. Okolo pol roka nech tréningový plán aspoň dodržuje. Ale potom by sa malo stať pravidelné cvičenie aj jeho súčasťou života. Pretože čo potom? Prestane cvičiť, prestane sa stravovať a všetko sa vráti späť.

Ako jesť všetko, čo vám chutí a mať zároveň dobrú postavu? 

A ako sa vôbec prinútiť cvičiť? 

Viac si vypočujte vo Feminity podcaste s fitnes trénerom Michaelom Achbergerom. 

Podcast si môžete vypočuť aj na Spotify a iných podcastových platformách.