Presunúť na hlavný obsah

Viete, ktoré potraviny by mali patriť do vášho jedálnička každý deň?

Zdravie

Slovenské príslovie hovorí: „Už jedno jablko denne nahradí lekára.“ Hoci na zdravie vplýva viacero faktorov, faktom je, že jablká patria medzi naše najvzácnejšie poklady.

Jedno väčšie jablko vám dodá pätinu z potrebného množstva vlákniny a približne desatinu z dennej dávky vitamínu C. Najviac živín sa nachádza v šupke. Pred konzumáciou ho preto dobre umyte, ale podľa možnosti nešúpte. Pokiaľ si chcete jablká uchovať čo najdlhšie, uložte ich na tmavé, vlhké a chladné miesto.

Za zdravú výživu

Aj keď preferujete iné druhy ovocia alebo zeleniny, dôležité je mať ich na tanieri čo najčastejšie. „V našej výžive sú málo zastúpené potraviny rastlinného pôvodu, pričom pozornosť treba upriamiť predovšetkým na ovocie a zeleninu. Ide o cenný zdroj vitamínov, minerálnych látok, vlákniny a zložiek s ochrannými účinkami pre ľudský organizmus, ako sú polyfenoly, flavonoidy či karotenotidy,“ hovorí odborníčka na výživu doc. MUDr. Katarína Babinská, PhD.

V Kauflande počas celého roka nájdete viac ako 320 druhov ovocia a zeleniny. Vďaka tomu nemusí byť zdravé stravovanie vôbec zložité. Inšpiráciou pre košických zákazníkov bolo aj prekvapenie, ktoré ich v posledný septembrový štvrtok čakalo na jednej z predajní reťazca. Namiesto obvyklých sladkostí a žuvačiek sa pri pokladniach nachádzali šťavnaté slovenské jablká. Projekt s názvom Kaufland za zdravú výživu aj touto cestou upozorňuje na jej dôležitosť.

Ovocie a zelenina pre deti a mládež

„Ovocie či zelenina by nemali chýbať v desiatových balíčkoch našich školákov. Je dôležité viesť deti k ich každodennej konzumácii,“ potvrdzuje MUDr. Babinská. 

  • S týmto cieľom Kaufland už štvrtý rok po sebe realizuje projekt Čerstvé hlavičky, do ktorého sa najnovšie okrem základných škôl zapojili aj škôlky. Deťom tak počas celého školského roka zadarmo venuje 130 000 kilogramov ovocia a zeleniny.

  • Spoločnosť tiež spolupracuje s občianskym združením Skutočne zdravá škola, ktoré podporuje vo viacerých aktivitách, zameraných na zmenu stravovacích návykov u detí.

  • Aby sa mladí opäť trochu rozhýbali, Kaufland v roku 2022 vybudoval 5 športovo-oddychových areálov K Park po celom Slovensku a ďalšie 2 ešte pribudnú v Dolnom Kubíne a Bratislave.

„Ako zodpovedná spoločnosť sa dlhodobo zaujímame a zasadzujeme za vyvážené stravovanie, preto našim zákazníkom ponúkame čoraz viac zdravých a čerstvých potravín. Zároveň podnikáme množstvo krokov vo vzdelávaní detí v tejto oblasti, aby si pozitívny vzťah k strave i pohybu budovali už od najútlejšieho veku,“ hovorí Samuel Machajdík, hovorca Kaufland Slovensko.

Miesto pre vaše zdravšie nákupy

Stravovať sa zdravo však neznamená konzumovať iba ovocie a zeleninu. Váš tanier by mal obsahovať čo najviac prirodzených potravín v podobe strukovín, orechov, kvalitných mliečnych výrobkov i mäsa, ktoré nájdete v rámci širokej ponuky v Kauflande.

  • Aby ste si ľahšie vyskladali svoj jedálniček tak, aby v ňom nechýbali žiadne dôležité zložky, pomôže vám označenie Nutri-Score

  • Ako jeden z prvých na Slovensku používa toto označenie Kaufland, ktorý ho umiestňuje na výrobky svojich privátnych značiek. 

  • Pokiaľ vás navyše zaujíma budúcnosť našej planéty, uprednostňujte pri nákupoch širokú ponuku kvalitných potravín s označením BIO, ktoré vypestované alebo vyrobené v súlade s podmienkami ekologického poľnohospodárstva, a pritom nemusia byť vôbec drahé. 

  • Na výber máte až 455 výrobkov s týmto označením, pričom viac ako tretina sa predáva pod privátnou značkou K-Bio.

- reklamná správa -

- Najčítanejšie -