Presunúť na hlavný obsah

Bolesť hlavy pozná každý druhý z nás. Viac však ženy

Zdravie

Bolesti môžu byť komplikovanejšie, ako si väčšina z nás uvedomuje. Vyskytujú sa z rôznych dôvodov, a preto potrebujú aj rôzne spôsoby liečby. Bolesť hlavy je subjektívne vnímaný pocit a podľa novej štúdie publikovanej v časopise The Journal of Headache and Pain viac ako polovica svetovej populácie (52 %) trpí jedným z týchto stavov – migréna alebo tenzná bolesť hlavy. Viac však trápi ženy.

Ženy trpia viac ako muži

Štúdie jasne hovoria, že bolesť hlavy postihuje najmä ženy, a to v takmer dvojnásobnom pomere. Súhlasí aj psychiater, doktor Pavel Palkovič, ktorý čerpá zo svojich dlhoročných skúseností. „Hormonálne zmeny sú jedným z hlavných dôvodov, prečo ženy trpia bolesťou hlavy častejšie ako muži, a to hlavne vo veku 40 až 50 rokov. S hormonálnymi zmenami súvisia aj zmeny nálad, úzkosti, ktoré môžu viesť až k depresii. Ale akokoľvek frustrujúce a oslabujúce môžu byť tieto poruchy, vždy existujú spôsoby, ako zvládnuť ich symptómy.“ Jednou z osvedčených metód, ktorú do praxe zavádzajú aj veľké nadnárodné spoločnosti, ktoré sa starajú nielen o fyzické zdravie svojich zamestnancov, ale i o to psychické, je metóda „well – being“. Touto skratkou sa označuje výskum dobrého života vďaka nastaveniu pozitívnej psychológie. V centre pozornosti teda nestoja psychické problémy, ale hľadajú sa také vzory,  ktoré ľuďom pomáhajú dosiahnuť spokojnosť a pohodu. „K ľudskej psychike sa viac oplatí priblížiť cez jej schopnosti byť šťastný ako cez problémy a ochorenia,“ hovorí doktor Palkovič.

„Tak ako sa staráme o svoje telo, musíme sa starať aj o svoju dušu. Negatívne myšlienky nám nezabezpečia pozitívny život. Preto treba denne pracovať na pozitívnom myslení, na odstránení našich strachov, ktoré spôsobujú úzkosti alebo intrapsychické napätie. Nie vždy treba hneď siahnuť po tabletkách proti bolesti hlavy alebo na zmiernenie úzkosti,“ hovorí doktor Palkovič, ktorý ponúka návod na to, ako udržať naše pocity a emócie v rovnováhe. „Kvalitný spánok, rýchla chôdza, šport, príroda, masáž, relaxácia, dobré a kvalitné jedlo, príjemná spoločnosť, dostatočný pitný režim a celkovo psychohygiena sú pre naše telo i dušu potrebné, a to v denno- dennom režime. Každý si musí nájsť vhodný spôsob, ktorý mu dopomôže dostať myseľ do rovnováhy,“ dodáva psychiater Pavol Palkovič a prízvukuje, že vyhľadať odbornú pomoc nie je hanba, naopak, dá sa ňou predchádzať ďalším zdravotným komplikáciám.   

Pozitívnou psychológiou proti bolesti

Teda ak vás často bolí hlava, v prvom rade skúste zmeniť svoje myslenie a začnite bojovať proti bolesti aktívnym a pozitívnym prístupom myslenia. Vďaka pozitívnej mysli sa vám môže podariť vymaniť sa z bludného kruhu bolesti. Ak nás niečo trápi, našu myseľ zameriavame len na ten konkrétny problém. Ak však dokážeme našu myseľ upriamiť na to, čo nás v živote okrem tohto problému teší, bude sa nám žiť ľahšie. Začnite maličkosťami. Ráno sa na seba usmejte v zrkadle. Do práce choďte peši. Rýchla chôdza vás správne naštartuje do nového dňa. Vymeňte štyri kávy v práci za liter vody. Spôsobov je množstvo. Stačí s nimi vedome začať.

Keď bolesť pretrváva

V prípade, že sme vyskúšali všetky možnosti, ako svoju dušu potešiť a zmierniť symptómy bolesti,  je načase so svojím lekárom nájsť vhodnú liečbu, ktorá bolesť potlačí alebo jej dokáže predchádzať. Príčin je veľa a odhaliť ich nie je ľahké. „Bolesť hlavy by sme mohli rozdeliť na primárnu a sekundárnu. Primárna vzniká bez poškodenia mozgu – mozog je zdravý a narušená je len jeho funkcia. Ide o nerovnováhu mediátorov v mozgu, napríklad hladina serotonínu, ktorá pri bolesti hlavy klesá, dôsledkom hormonálnych zmien alebo pri depresii. Sekundárna bolesť hlavy vzniká na základe fyziologického ochorenia, ktorého výsledkom môže byť aj bolesť hlavy. Môže ísť o ochorenie chrbtice, zubov, brucha...,“ vysvetľuje doktor Palkovič, ktorý  dodáva, že pri bolestiach hlavy treba vyhľadať odbornú pomoc v prípade, ak akútna bolesť pretrváva viac ako 72 hodín alebo ak sa bolesť hlavy často vracia a sami nedokážeme zistiť jej príčinu.

Bez bolesti je svet ružovejší

Prevencia je vždy ľahšie riešenie ako liečba. Sledujte príčiny vzniku bolesti hlavy a pracujte na tom, ako im predchádzať. Ale ak vás občas prepadne bolesť hlavy, buďte pripravení. Prvú pomoc môžete mať vždy pri sebe. Napríklad Ibalgin 400 obsahuje liečivú látku ibuprofén, ktorá patrí do skupiny analgetických protizápalových látok. Preto liek dokáže zmierniť bolesť a zápal rôzneho pôvodu. Taktiež tlmí horúčku a pomáha pri liečbe bolesti chrbtice, kĺbov a iného pohybového ústrojenstva. Bez bolesti je predsa svet ružovejší. O použití lieku sa poraďte s vaším lekárom alebo lekárnikom a pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa.

Ibalgin® 400, 24/48x400 mg, je liek na vnútorné použitie. Obsahuje ibuprofén. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa s lekárom alebo s lekárnikom.

- reklamná správa - 

- Najčítanejšie -