Presunúť na hlavný obsah

Och, tie lupiny – vyriešte svoj vlasatý problém!

Elementy zdravia

Potrápili už asi každého z nás, často sa objavia znenazdania a ostávajú bez povolenia. O lupinách neradi hovoríme, často sa za ne hanbíme. Kazia nielen dojem z nášho účesu, môžu znamenať aj vážnejší zdravotný problém. Ako sa ich zbaviť, čo nám signalizuje suchá pokožka na hlave a prečo si na prípravkoch všímať, či obsahujú látku piroktón olamín?

Najskôr vás však upokojíme: lupiny má každý. Je to preto, že naša pokožka hlavy sa každých mesiac obnovuje a denne sa zbavuje odumretých kožných buniek. Sú však také malé, že si ich ani nevšimneme. Ak tento proces ale prebieha príliš rýchlo, kožné bunky sa môžu zlepiť a sú viditeľné ako lupiny. Suchú a šupinatú pokožku hlavy však môže spôsobovať viacero faktorov. Pozrime sa na ne!

Vaša pokožka hlavy je suchá

Zima a sucho často potrápia aj pokožku hlavy. Počas nasledujúcich mesiacov by sme si teda o čosi viac mali všímať, či naša koruna krásy netrpí. Suchá pokožka na hlave je nielen suchá, ale obyčajne aj poškodená. Inými slovami, kožná bariéra pokožky je narušená, a preto nedokáže udržať potrebnú vlhkosť. Ak je pokožka na hlave príliš suchá, môžu na tento stav zareagovať mazové žľazy zvýšenou produkciou mazu. Tým sa však živí aj nevítaný hosť – kvasinková huba Malassezia. Tá síce prirodzene žije na pokožke hlavy, ale šarapatu spôsobuje až 50 % populácie, narúša pokožku, ktorá potom funguje rovnako ako prasknutá váza – potrebná vlhkosť z nej uniká, čo vedie nielen k svrbeniu, suchosti a lupinám ale aj k poškodeným vlasom.

  • Pomôže vám účinná hydratácia a správny výber vlasovej kozmetiky! Rad DERMAxPRO od Head & Shoulders obsahuje aktívnu a účinnú látku piroktón olamín, ktorá pomáha eliminovať hubu Malasseziu a zároveň dodáva dlhodobú hydratáciu. Ide o protiplesňovú a antimikrobiálnu prísadu, využívanú na ošetrenie a liečbu hubových infekcií na koži, vrátane infekcií vlasovej pokožky spôsobujúcich lupiny.

Spôsob stravovania

Vedeli ste, že nesprávne zostavený jedálny lístok môže byť tiež príčinou šupinatej pokožky hlavy? Jedlá s vysokým obsahom cukru môžu vyvolať prudký nárast inzulínu, čo vedie k nadprodukcii mazu, ktorý (možno paradoxne) spôsobuje suchú šupinatú pokožku hlavy.

  • Stravujte sa vyvážene, obmedzte konzumáciu polotovarov, sladkostí a mastných, jedál. Z minerálov sa zamerajte najmä na selén, ktorý prispieva k udržaniu normálneho stavu vlasov, zinok a vitamín B, ktorý podporuje normálny stav vlasov, nechtov i pokožky. Tie nájdete v semenách a orechoch, v červenom mäse, rybách, ale aj vo vajciach. 

Kožné ochorenie – psoriáza, ekzém, pityriáza

Niektoré kožné ochorenia môžu spôsobiť alebo dokonca zhoršiť suchú šupinatú pokožku hlavy – za pityriázou sa ukrýva premnoženie už spomínanej huby Malassezie. Mastnú pokožku hlavy môže spôsobovať mnoho ďalších faktorov vrátane génov, hormonálnej nerovnováhy, tehotenstva či menopauzy.

  • Ak máte podozrenie, že máte kožné ochorenie, poraďte sa s dermatológom alebo trichológom. Výsledkom trichologického vyšetrenia je odporúčanie vhodnej vlasovej kozmetiky a úpravy jedálnička pre zdravie vašich vlasov.

Náš tip: Rada vlasovej kozmetiky DERMAxPRO od Head & Shoulders

Keď vás trápi suchá, šupinatá pokožka na hlave, len klasické hydratačné prípravky vám nepomôžu. Šampón DERMAxPRO od Head & Shoulders čistí pokožku hlavy a jeho aktívna zložka piroktón olamín pomáha eliminovať hubu Malasseziu, čím zabezpečuje trvalú vlhkosť. Neposkytuje len dočasnú, povrchovú nápravu, dopĺňa vlhkosť prirodzeným spôsobom. Na rozdiel od bežných kondicionérov obsahujú kondicionéry DERMAxPRO Head & Shoulders bohatý vyživujúci krém a dodávajú pokožke až dvojnásobné množstvo zložiek bojujúcich proti vysušovaniu v porovnaní so samotným šampónom. Rad produktov dopĺňa výživný balzam, ktorý hydratáciu posúva na vyššiu úroveň! Balzamy sú totiž obohatené o zložky, ktoré pokožku zbavujú suchosti a lupín – tými zložkami sú kyselina hyalurónová, vitamín E a aktívne aloe. Rad vlasovej kozmetiky DERMAxPRO do Head & Shoulders ponúka sieť predajní dm drogerie markt alebo online obchod www.mojadm.sk.

- reklamná správa -