Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: Dokonalosť aristokratiek: Úchvatná fashion show korunovačných šiat cisárovnej Sissi v exkluzívnom Hoteli Lomnica

Lifestyle

Čo nosili dámy z najvyššej spoločnosti? Inšpirujte sa noblesou a eleganciou rakúsko-uhorskej monarchie.

V Tatrách pribudol nový klenot - korunovačné šaty cisárovnej Sissi. Odhalili ich v decembri na jedinečnej módnej prehliadke v päťhviezdičkovom Hoteli Lomnica spolu s ďalšími 12 modelmi výnimočných aristokratiek.

Fashion show v Hoteli Lomnica sa uskutočnila pri slávnostnej príležitosti získania piatej hviezdy. Najstarší tatranský hotel tým postúpil vo svojej 128-ročnej histórií na najvyššiu priečku kvality.

„Cisárovná Sissi je nezabudnuteľná osobnosť rakúsko-uhorskej monarchie. Je pre nás úžasným zážitkom, že sme sa opäť priblížili k jej veľkolepej minulosti, s ktorou je náš hotel úzko spätý. Príbeh cisárskeho páru Franza Jozefa a Sissi, ako aj história monarchie, sú pre nás veľkou inšpiráciou, ktorú prenášame do všetkých aspektov našich služieb a identity hotela,“ povedal Peter Mudrý, riaditeľ Hotela Lomnica*****.

Korunovačná róba z roku 1867 patrí medzi jedny z najikonickejších šiat cisárovnej. Ich replika je na Slovensku unikát. Hoci šlo o extrémne komplikovanú výrobu, šaty ušili za rekordných 7 týždňov. Na sukňu sa použil satén s dĺžkou 14 metrov a 8,5 metra čipky, oba materiály boli dovezené zo Španielska. Vlečka cisárovnej dosiahla dĺžku 3,2 metra. Pozrite si video:

Aké róby nosila krvavá grófka Báthoryčka, Levočská biela pani a vznešené dámy z rodu Esterházyovcov či Pálffyovcov?  Súčasťou dvorských rób z obdobia renesancie, baroka a „zlatého veku“ druhej polovice 19. storočia sú aj verné repliky šperkov z drahokamov a korunovačné klenoty.

Atmosféru výnimočného podujatia spolu s účastníkmi zažili aj mnohé známe osobnosti spoločenského života, medzi nimi aj známi slovenskí dizajnéri. „Takto špecificky postavená módna prehliadka nemá na Slovensku obdobu. Historické dekády sú často inšpiráciou pre súčasnú módu a v mojej tvorbe tieto prvky taktiež nájdete. Baroko a jeho okázalosť, extravagantnosť až teatrálnosť – to som ja. Z materiálov milujem tradičnú čipku, brokát, ozdobné detaily. Taktiež si potrpím na precíznosť krajčírskeho kumštu. Kvalitu spracovania možno odhaliť práve v jemných detailoch. Z prevedenia dobových odevov sa je čomu priučiť aj dnes,“ zhodnotil renomovaný módny dizajnér Fero Mikloško.

Prítomné dámy taktiež nepodcenili svoje outfity a bolo čo obdivovať aj v hľadisku. Saša Gachulincová, vychytená top modelka, nie náhodou zavítala na podujatie v modeli dizajnéra Marcela Holubca W., s ktorým ju spája dlhoročná spolupráca a priateľstvo. Úspešný dizajnér podujatie okomentoval a nešetril chválou. „Kolekcia dobových replík aj úžasná noblesná atmosféra a nádherné priestory Hotela Lomnica naplnila moje očakávania. Dejiny a najmä ženy z histórie sú pre mňa osobne často inšpiráciou, ktorú som pretavil do ucelenej kolekcie, akou bola napríklad tá s názvom Triomphe. Film „Marie Antoinette“ v réžii Sofie Coppoly a blízka spojitosť z francúzskym kráľom Ľudovítom XIV. a jeho prívlastkom „Kráľ Slnko“, bohato pozlátené detaily interiéru a exteriéru zámku Versailles – to všetko sa odzrkadlilo v modeloch kolekcie,“ s úsmevom dodal módny dizajnér Marcel Holubec W.

Príďte sa nimi pokochať

Všetky šaty z módnej prehliadky budú vystavené v priestoroch Hotela Lomnica a dostupné širokej verejnosti do 8.1. 2023. Súčasťou hotela je rozsiahla zbierka galerijných diel významných výtvarníkov. Korunovačné šaty cisárovnej Sissi sa stanú súčasťou tohto umeleckého zbierkového fondu a budú tak novým verejne dostupným klenotom Tatranskej Lomnice i celých Tatier. Viac informácií o výstave šiat nájdete na www.hotellomnica.sk

- reklamná správa -

- Najčítanejšie -