Presunúť na hlavný obsah

Jednoduché spôsoby, ako si uchovať potrebné hladiny kolagénu v tele čo najdlhšie

Zdravie a relax

Naše telo je zložené z množstva špeciálnych prvkov a buniek, ktoré, ak sú v správnom množstve, zaisťujú organizmu plnohodnotné fungovanie a dokonalý vzhľad. S pribúdajúcim vekom sa však obsah týchto životne dôležitých živín znižuje, čo sa automaticky odzrkadľuje na našom zdravotnom stave, fyzickej i psychickej kondícii. Platí to aj v prípade kolagénu, ktorý sa po 40. roku života nenachádza v našom tele takmer vôbec, čím nielen proces starnutia pleti, ale aj opotrebovanie pohybového aparátu naberá na obrátkach.

Kolagén je jedným z kľúčových proteínov v tele, ktorý zohráva dôležitú úlohu vo výstavbe a udržiavaní štruktúry jeho tkaniva. Predstavuje najhojnejší proteín a nachádza sa v rôznych formách v koži, kostiach, šľachách, väzoch, chrupavkách a iných spojivových tkanivách. Jeho význam spočíva nielen v podporenej štruktúre tkanív, ale aj v podpore ich elasticity, pevnosti a hydratácie.

Z toho všetkého vyplýva, že tak, ako sa vďaka výkonnej klimatizácii Midea môžeme cítiť v lete v interiéri príjemne, rovnako aj kolagén dokáže priniesť do nášho života nový vánok sviežosti v podobe krajšej pleti, zdravých kostí, vlasov, kĺbov a nechtov.

Dobrou správou pre vás je, že aj keď sa v tele po určitom veku tento proteín stráca, je možné jeho chýbajúce hladiny organizmu určitými opatreniami zachovať alebo opäť doplniť. Než sa ale k týmto jednoduchým spôsobom  dostaneme, je dôležité o kolagéne vedieť niekoľko dôležitých vecí.

Ako na nedostatok kolagénu reaguje naše telo?

Naše telo si do určitého veku so zásobami kolagénu vystačí bez akejkoľvek ďalšej podpory. S pribúdajúcim vekom sa to ale zhoršuje. Konkrétne po 40. roku života je obsah tohto proteínu v organizme minimálny, čo sa prejavuje rôznymi spôsobmi.

Takáto degradácia má pre naše telo rôzne negatívne dôsledky. Veľmi nízka hladina kolagénu spôsobuje straty pevnosti a elasticity kože, zvyšuje krehkosť kostí a kĺbov, zhoršuje stav vlasov, nechtov a chrupaviek, a tiež spomaľuje hojenia rán. Rovnako môže viesť aj k vzniku bolesti kĺbov a problémov s pohyblivosťou.

Absencia kolagénu tak môže ohroziť aj vaše plánované najkrajšie túry v Tatrách, pretože bez tohto proteínu nie sú chrupavky, kĺby ani kosti na aktívny pohyb pripravené, čo sa prejavuje nielen ich únavou, ale aj bolesťou.

Jednoduché spôsoby, ako môžete hladiny kolagénu zvýšiť

Ak sa s pribúdajúcim vekom necítite práve ideálne a nie je dôvodom stavu žiadne vážne ochorenie, možnou príčinou vie byť práve nedostatok kolagénu, ktorého obsah v tele sa dá niektorými z nasledujúcich a jednoduchých spôsobov zvýšiť.

Dôležitá je správna a zdravá strava

Konzumácia potravín bohatých na kolagén môže pomôcť zvýšiť jeho hladinu v tele. K takýmto potravinám patria napríklad ryby, hydina, červené mäso, vaječný bielok a mliečne výrobky. Aj rôzne doplnky stravy obsahujú kolagén, ktorý si môžete zahrnúť do svojho jedálnička.

DuoLife Collagen 750ml

Špeciálny Duolife Collagen 750ml je jedným z dostupných produktov na trhu, ktorý sa zameriava na plnenie hladiny kolagénu v tele pomerne jednoduchou cestou. Ide o doplnok stravy navrhnutý tak, aby pomáhal podporovať zdravie kože, kostí, kĺbov a iných spojivových tkanív.

Duolife Collagen je formulovaný s vysokým obsahom rybieho kolagénu, ktorý sa ľahko absorbuje a dodáva telu potrebnú „výbavu“. Ryby sú vo všeobecnosti jedným z najlepších zdrojov kvalitného proteínu, ktorý je vhodný aj pre vegánov.

Produkt je tiež obohatený o ďalšie dôležité zložky, ako napríklad vitamín C, ktorý prispieva k tvorbe kolagénu pre normálnu funkciu kože, chrupaviek a kostí. Obsahuje zinok, so schopnosťou udržiavať zdravú pokožku a nechty, vitamín E, ktorý má antioxidačné vlastnosti a pomáha chrániť pred oxidačným stresom. Nielen ako darček pod krásny vianočný stromček môže preto tento výživový doplnok (s množstvom dôležitých látok) urobiť radosť každému dospelému členovi rodiny.

Pomôcť môže aj šálka gurmánskej kávy

Existuje niekoľko štúdií a vedeckých výskumov, ktoré tvrdia, že aj káva môže mať určité pozitívne účinky na tvorbu kolagénu v tele.

Dôvodom je, že skutočne kvalitná káva obsahuje vysoké množstvo antioxidantov, ako je napríklad kyselina chlorogénová. A práve tieto antioxidanty pomáhajú bojovať proti voľným radikálom v tele, ktoré spôsobujú poškodenie dôležitých buniek a tkanív. Ak si teda v primeranom množstve doprajete počas dňa šálku chutnej gurmánskej kávy, tvorba a ochrana kolagénu môže byť zvýšená.

Kofeín tiež môže podporiť zvýšenie cirkulácie krvi v tele, čo môže mať na distribúciu nových a ochranu tých aktuálnych tkanív veľmi priaznivý vplyv. Správna cirkulácia krvi dokáže tiež podporiť zdravie a regeneráciu tkanív vrátane kože, kostí a kĺbov. Samozrejme, kávu netreba brať v tomto smere ako odborné riešenie. Doplnenie chýbajúcich hladín kolagénu je najlepšie konzultovať vždy s lekárom alebo výživovým poradcom.

Minimalizujte faktory, ktoré prítomnosť kolagénu v tele degradujú

Na záver najlepším spôsobom, ako sa strate kolagénu vyhnúť, je snažiť sa minimalizovať faktory, ktoré k degradácii tohto proteínu v tele prispievajú.

Patrí medzi ne napríklad časté opaľovanie,fajčenie, stres a nezdravá strava. Ak sa budete snažiť tieto faktory eliminovať a zavediete režim zdravého životného štýlu v podobe vyváženej stravy, dostatočného spánku, príjmu tekutín a pravidelnej fyzickej aktivity, mali by sa hladiny kolagénu vo vašom tele udržať na optimálnej úrovni a bez potreby ďalších komplikovaných riešení.

- reklamná správa -

- Najčítanejšie -