Presunúť na hlavný obsah

Práčky bez filtra na mikroplasty možno skončia

Lifestyle

Mikroplasty sú stále väčším problémom. Podľa odhadu Európskej únie sa do životného prostredia vypustí ročne 70 až 200-tisíc ton mikroplastov. Veľkým zdrojom mikroplastov je pranie, a preto Francúzsko zavádza zákaz predaja práčok bez filtrov na mikroplasty.

Čo sú mikroplasty?

Mikroplasty sú malé častice plastu menšie ako 5 milimetrov, ktoré sa stávajú vážnym celosvetovým environmentálnym problémom. Súčasná veda ešte nemá konečné odpovede na otázky, či tieto miniatúrne častice plastu majú priamy negatívny vplyv na ľudský organizmus.

Ale existuje viacero dôkazov, že majú devastujúci vplyv na vodné organizmy. Pre mnohé z nich predstavujú priame ohrozenie, keďže upchávajú ich tráviace systémy, čo môže viesť k ich smrti.

Veľkým zdrojom mikroplastov, ktoré sa uvoľňujú do prírody, je bežné pranie domácej bielizne, obzvlášť keď ide o výrobky z umelých materiálov, ako je polyester a akryl.

Koľko mikroplastov sa dostane do vody počas prania?

Pri testovaní jednotlivých druhov materiálov sa zistilo, že jedna práčka so sušičkou pri praní 6 kilogramov bielizne z polyesterových vlákien môže uvoľniť až 470-tisíc častíc mikroplastov. Ešte horšie je na tom bielizeň z akrylu, ktorá môžu uvolniť až 730-tisíc častíc.

Keď zoberieme do úvahy, že sa každý rok na svete vyperie odhadom až 50 miliárd kusov oblečenia, hovoríme o alarmujúcich číslach. Európska komisia odhaduje, že práčky pri praní vypustia do životného prostredia ročne 70 až 200-tisíc ton mikroplastov.

Nedávno realizovaný rozbor zo susednej Českej republiky odhalil, že rieky Labe a Vltava sú plné mikroplastov. Tieto malé plasty sa našli aj v slovenských riekach.

TIP: Ak chcete tiež prispieť k ochrane životného prostredia, tak pri kúpe zvážte energeticky úsporné LG práčky a samostatne dostupný filter na mikroplasty.  

Priekopníci Francúzi zakazujú predaj práčok bez filtrov na mikroplasty

Začiatkom roka 2025, Francúzsko zavádza zákaz predaja práčok bez účinných filtrov na mikroplasty. Tým sa stáva prvou krajinou v Európskej únii, ktorá sa rozhodla takto aktívne zasiahnuť proti tejto environmentálnej hrozbe.

Ako to už býva zvykom, francúzska iniciatíva by mohla inšpirovať aj ostatné krajiny Európskej únie k podobným krokom. Tento legislatívny krok môže viesť k významnému zníženiu množstva mikroplastov, ktoré sa každý deň dostávajú do vôd.

- reklamná správa -