Presunúť na hlavný obsah

Odborník radí: 5 overených tipov na chudnutie

Chudnutie a diéty

Aj vy sa po niekoľkých neúspešných pokusoch opäť snažíte schudnúť? Predtým, ako začnete, je dôležité poučiť sa z predchádzajúcich zlyhaní. Mnoho ľudí sa snaží schudnúť rýchlo, a tak sa rozhodnú pre drastické diéty, ktoré síce zabezpečia úbytok na váhe, ale zvyčajne sa objaví aj neželaný jojo efekt, a všetky kilogramy sú tak v krátkom čase späť. Pripravili sme preto pre vás zoznam najlepších tipov na chudnutie, ktoré vám pomôžu na ceste k zdravému a trvalému zníženiu hmotnosti.

Pri chudnutí je azda najdôležitejším faktorom samotné odhodlanie. Kým niekto ho má od narodenia, iný si ho musí pracovito vypestovať. Ak však prekonáte prvých pár týždňov nového režimu a zmeníte svoje nevhodné návyky, viditeľných výsledkov sa dočkáte čo nevidieť.

Práve počas chudnutia je potrebné si určiť ciele a pravidlá, ktoré sa budú dodržiavať, osvojiť si správne návyky. Veľa ľudí sa snaží ísť najľahšou a najjednoduchšou cestou, a tak pátrajú po najlepších tabletkách na chudnutie, a v konečnom dôsledku sa ich rýchle chudnutie prejaví ako jojo efekt. Ľudia totiž neustále vyhľadávajú informácie o chudnutí, stravovaní, diétnych plánoch z rôznych neoverených zdrojov, ktoré môžu poskytovať mylné informácie. 

Veľmi častým problémom pri chudnutí bývajú tiež rýchle diéty, striedanie rôznych druhov diét, nepravidelné stravovanie alebo prejedanie sa v kombinácii s nedostatočnou pohybovou aktivitou. V niektorých prípadoch problémom môže byť tiež strata motivácie alebo slabá výdrž pri zmene životného štýlu.

Schudnúť môže byť náročné, ale so správnym prístupom a odhodlaním je  dosiahnuteľné. Tu je niekoľko praktických tipov, ktoré vám môžu pomôcť na ceste k dosiahnutiu štíhlej línie.

1.    Stanovte si ciele, ktoré sú reálne

Predtým, ako začnete chudnúť je dôležité si určiť ciele, ktoré chcete dosiahnuť a pravidlá, ktoré budete dodržiavať. Každý isto dobre pozná vyjadrenie „krása nie je zadarmo", a platí to aj pri chudnutí. Zvážte však, koľko chcete schudnúť a v akom časovom rámci. Pamätajte, že chudnutie by malo byť postupné a udržateľné. Držte sa reality a neurčujte si ciele, ktoré nie je reálne dosiahnuť.

2.    Prijímajte zdravú a vyváženú stravu

Pri redukcii hmotnosti patrí prijatá strava z hľadiska doplnenia makronutrientov a mikronutrientov k najdôležitejším faktorom. Prostredníctvom prijatej potravy si vytvárate vlastný kalorický príjem. Kalórie sú ukryté ako v jedlách, tak aj v tekutinách, ktoré denne prijímate. Určite však neexistujú žiadne zázračné potraviny či jedlá, ktoré by chudnutie urýchlili. Jediný výrazný rozdiel v potravinách sú ich hodnoty makroživín (bielkoviny, sacharidy, tuky) a z nich vyplývajúci počet kalórií.

Chudnutie závisí od vytvorenia kalorického deficitu, čo znamená, že musíte spaľovať viac kalórií, než prijímate. Jednoducho povedané, ak prijímate viac kalórií ako spálite, budete priberať, pretože nadbytočná energia sa bude ukladať vo forme tuku. Ak prijmete menej kalórií ako spálite, budete chudnúť, pretože telo bude potrebovať energiu na fungovanie a siahne po tukových zásobách. Sledovanie kalórií vám pomôže lepšie kontrolovať váš príjem a zabezpečí, že budete v kalorickom deficite.

Taktiež je dôležité prihliadať nielen na kalorickú hodnotu prijatej stravy, ale aj na jej zloženie. Je nutné, aby bol váš jedálniček vyvážený, pestrý a zdravý, a aby obsahoval všetky potrebné zložky, a to bielkoviny, sacharidy aj zdravé tuky. 

V prvom rade je potrebné nastaviť príjem bielkovín. Ak chcete schudnúť a v jedálničku nebudete mať dostatok bielkovín, nie len že budete hladný, ale týmto spôsobom neochránite svalovú hmotu a telo bude získavať energiu práve z nej, a tak o svalovú hmotu prídete.

Počas chudnutia sa preto odporúča siahnuť po kvalitných výživových doplnkoch, a to proteínových nápojoch, ktoré doplnia potrebné množstvo bielkovín, zasýtia, no zároveň sú lahodnou maškrtou. Na trhu sú dostupné rôzne proteínové nápoje, ktoré boli vyvinuté špeciálne podľa potrieb žien, ktoré sa snažia získať štíhlu líniu. Takýmto proteínom je Lady Fit Protein od Kompavy, ktorý okrem toho, že má nízky kalorický index, obsahuje biotín pre krásne vlasy a nechty a tiež l-lyzín, ktorý účinne podporí imunitu v období diéty, kedy je výrazne oslabená. Môžete si tak dopriať skutočne lahodnú, no výživnú maškrtu za málo kalórií.

Proteínový nápoj môžete využiť aj ako náhradu desiaty alebo olovrantu. Doplníte tak potrebné bielkoviny, ktoré vás zasýtia, no zároveň podporíte chudnutie. Proteínový nápoj BodyFit obsahuje unikátnu kombináciu látok špeciálne pre ženy. Obsahuje kvalitné bielkoviny a vysokú dávku vápnika, ktorý je nevyhnutný pre zdravé kosti. Body Fit má nízku kalorickú hodnotu, obsahuje l-karnitín, ktorý napomáha chudnutiu a tiež chróm, ktorý brzdí chute na sladké.

Odborníci radia, že pre dlhodobo udržateľné stravovanie má veľký význam dodržiavanie pravidla 80/20, a teda 80% z toho čo zjete, by mala byť nutrične vyvážená strava a zvyšných 20% by malo byť niečo menej nutričné, ale za to niečo, čo naozaj milujete a niečo, čo poteší nie len vaše chuťové poháriky, ale aj myseľ.

Jedálniček musí z hľadiska udržateľnosti zdravia obsahovať aj tuky a v diéte tomu nie je inak. Mnoho ľudí sa ich konzumácie obáva, avšak tuky v potravinách nie sú nepriateľom, iba je dôležité vedieť si vybrať tie správne zdroje zdravých tukov. Tuky majú zároveň vplyv na množstvo funkcií v ľudskom organizme. Tuky vplývajú na správne fungovanie hormonálnej sústavy a mozgu, sú súčasťou buniek, a preto je dôležité denne prijímať dostatok tukov, najmä tých prospešných.

Zvyšok potrebnej dennej energie sa po nastavení dostatočného množstva bielkovín a tukov doplní sacharidmi. Sacharidy sú zložkou potravy, ktoré sú potrebné pre bežné denné aktivity, no slúžia aj ako zdroj energie pri športovaní. Množstvo potrebných sacharidov závisí od dennej aktivity, to znamená, od toho koľko minút denne sa venujete pohybovej aktivite, ale aj od typu zamestnania, či skôr sedíte alebo sa v práci pravidelne hýbete. Ak sa snažíte schudnúť, mali by ste do svojho jedálnička zaradiť skôr komplexné sacharidy. To znamená celozrnné cestoviny, vločky, celozrnné pečivo, kuskus a podobne. 

3.    Jedzte pravidelne

Väčšina ľudí, ktorí sa rozhodnú schudnúť, chcú vidieť výsledky okamžite. Neverte však diétam, ktoré vám sľubujú rýchly úbytok váhy za krátku dobu, ani diétam pri ktorých extrémne obmedzíte príjem kalórií. Nezabúdajte jesť v pravidelných intervaloch a v priebehu dňa nehladujte. Vyhnete sa tak výkyvom hladiny cukru v krvi, ktoré majú za následok neodolateľnú chuť na sladké a večerné prejedanie. 

4.    Cvičte a hýbte sa

Aj keď stravovanie je „alfou a omegou“, k efektívnemu chudnutiu prispieva aj pohyb. Ak ste sa rozhodli do svojho denného plánu zaradiť beh, rýchlu chôdzu alebo posilňovanie ako aktivitu, ktorá vám má pomôcť v boji proti nadbytočným kilogramom, vybrali ste si správne.

Športovaním zahrejete celé telo, rozprúdite metabolizmus, spravíte niečo pre svoje psychické aj fyzické zdravie a to hlavné, spálite prebytočné kalórie, vybudujete si svalovú hmotu a chudnutie vám pôjde ľahšie. Aby ste dosiahli vytúžený efekt, je dobré si stanoviť pravidelný režim.  

Pri chudnutí si však dávajte pozor na vysoko intenzívny krátkodobý tréning, pretože pri vysokej a zároveň krátkodobej intenzite je spaľovanie tukov minimálne až nulové. 

Pre ešte efektívnejšie chudnutie siahnite po skvelom pomocníkovi, ktorým je spaľovač tukov. ThermoFit od Kompavy podporuje termogenézu, to znamená, že vaše telo bude po užití produkovať viac tepla, na čo je potrebné viac energie, takže sa počas športového výkonu viac spotíte a spálite viac kalórií. Vďaka tomu, že vás nabudí pred každým tréningom, podáte lepší výkon. Zároveň ThermoFit znižuje chuť do jedla, takže nebudete mať počas dňa potrebu siahnuť po rôznych maškrtách a vaše chudnutie pôjde hladko a efektívne.

Tip: Účinný spaľovač tukov ThermoFit spolu s proteínovými nápojmi LadyFit, BodyFit ideálnymi do diéty môžete teraz na www.kompava.sk získať s výnimočnou zľavou pre čitateľov. Pri nákupe zadajte kód 17CQZ2 a začnite na sebe pracovať už dnes.

5.    Doprajte si dostatok spánku

Dostatočný spánok je dôležitý pre správne riadenie hladu a udržiavanie energie. Starajte sa o svoj spánkový režim a cvičte relaxačné techniky, medzi ktoré patrí napríklad meditácia. Alebo skúste sa denne venovať pár minút joge. 

Chudnutie predstavuje náročnú cestu a nie je žiadnym jednoduchým procesom. Avšak s trpezlivosťou, odhodlaním a správnym prístupom môžete dosiahnuť svoje ciele a získať štíhlu líniu. Preto začnite svoju cestu k lepšiemu a zdravšiemu ja ešte dnes. 

- reklamná správa - 

- Najčítanejšie -