Presunúť na hlavný obsah

Odišla z práce a začala podnikať v tom, čo miluje: Jej šperky sú naozaj jedinečné

Móda

Hana Krištienová sa vždy zaujímala o drahé kamene. Pred piatimi rokmi chcela vyrobiť prívesok, ktorý by mohla sama nosiť alebo darovať. Vďaka macrame technike, ktorá sa vo svojej miniatúrnej verzii využíva aj v šperkárstve, skúsila vytvoriť svoj prvý kúsok. To ju povzbudilo do tvorby vlastných dizajnov.

Rôzne techniky, jedinečné poklady

Všetko sa začalo ako hobby a Hana sa venovala šperkom popri práci učiteľky matematiky. Tvorivá práca, ktorá pre ňu predstavovala relax, bola na začiatku spojená s drôtovaním. „Chcela som spojiť kameň s kovom, mala som pocit, že sa to k sebe lepšie hodí,“ vysvetľuje Hana.

Niečo tomu však chýbalo. Na festivale ju očarili cínované šperky a rozhodla sa naučiť túto techniku. „Rada do vecí prenikám sama. Asi pol roka som zháňala informácie o tom, ako na to, a skúšala to znova a znova, až kým sa mi to podarilo podľa predstáv. Niekde tu sa naplno rozvinula moja vášeň pre šperkárstvo,“ spomína.

Návrat do školských lavíc

Hana sa túžila naučiť pracovať s rôznymi drahými kovmi, a tak sa po rokoch vrátila do roly študentky so všetkým, čo k tomu patrí. „Návrat do školy bol jedným z mojich najlepších nápadov. Absolvovala som ročný kurz v odbore zlatník – klenotník na súkromnej strednej umeleckej škole v Hodruši-Hámroch. Nadväzovala naň aj skúška odbornej spôsobilosti,“ pripomína.

Z pani učiteľky sa tak na chvíľu stala opäť žiačka, no toto rozhodnutie neľutuje – zo školy si okrem vedomostí a zručností odniesla aj priateľstvá, ktoré trvajú dodnes.

Šperky s príbehom

Minulý rok sa po všetkých nadobudnutých skúsenostiach odhodlala odísť z práce a začať budovať vlastnú značku. HK šperky sú dnes zárukou toho, že každý kúsok je originál a tvorený s láskou. „Úplne najradšej tvorím šperk pre niekoho, koho poznám a môžem ho navrhnúť tak, aby bol osobný,“ potvrdzuje.

Vznikla tak napríklad strieborná záložka do knihy, kde boli použité symboly „darov smrti“ pre vášnivého čitateľa Harryho Pottera. Vytvorila aj štamperlík s motívom prírody a fotoaparátom pre fotografa. „Výroba takýchto kúskov mi trvá aj dva týždne.“

Najobľúbenejšie sú medené listy

Ľudia majú podľa Hany najradšej medené šperky vyrobené technikou galvanoplastiky. „Najobľúbenejšie z mojej tvorby sú pomedené listy a kvety skombinované s minerálmi. Medená farba je krásne teplá a listy s kvetmi prinášajú zákazníčkam dobrý pocit spojenia s prírodou.“

A práve vďaka medi ponúkla aj nový umelecký pohľad na čipku. „Veľmi som sa tešila, keď sa mi podarilo pomediť paličkovanú čipku. Moja mamka paličkuje, a preto som chcela uchovať krásu tejto techniky v medi. Je to celkom zložitý proces, ale napokon sa mi to podarilo,“ opisuje Hana, ktorej originálne kúsky boli aj na výstave v Banskej Štiavnici.

Vlastný online obchod za pár hodín

Hana začala tvoriť tesne pred pandémiou. V tomto období sa začali rozširovať najmä online obchody, aj preto si po predaji prostredníctvom handmade portálu založila vlastný e-shop. „Hľadala som rôzne možnosti a poskytovateľov, no na základe recenzií som sa rozhodla založiť svoj e-shop cez Shoptet, ktorý ponúka e-shopy na prenájom,“ prezrádza.

Už po chvíli bola pre Hanu údržba e-shopu jednoduchá a prehľadná, poľahky ju zvládla aj bez IT vzdelania a mohla sa venovať tvorbe svojho umenia.

„K dispozícii mám aj štatistické prehľady, čo veľmi oceňujem. Skvele funguje taktiež technická podpora, ktorá rýchlo reaguje na pripomienky,“ hovorí šperkárka o výhodách e-shopovej platformy.

A aké sú jej plány do budúcnosti? Okrem skúšania nových techník či tvorby šperkov na mieru s príbehom má aj jeden biznisový sen – previesť postupne e-shop do dvojjazyčnej verzie a preniknúť tak aj na zahraničný trh. Vďaka Shoptetu sa môže jednoducho dostať na český či maďarský trh.

VIAC O VLASTNOM E-SHOPE NA SHOPTETE

- reklamná správa -