Presunúť na hlavný obsah

Cvikla je doping na imunitu aj na dobrú náladu: A prospieva kráse

Zdravie a relax

Vysoký obsah vitamínu B sa stará o zdravú pokožku, nechty aj vlasy, céčko posilňuje imunitu, vitamín E spomalí starnutie, to je dosť dôvodov na to, aby ste tento červený zázrak zaradili do jedálnička. Začnite s tým čo najskôr, cviklu zo Slovenska kúpite v Kauflande.

Prospieva kráse, spomaľuje starnutie a má v sebe toľko vitamínov, vlákniny aj prospešných látok, že sa prepracovala až na  zoznam superpotravín. Poznali ju už starí Egypťania, ktorí približne 3 500 rokov pre Kristom jedávali nielen koreň, ale aj listy cvikle. Pravidelne sa objavovala aj v jedálničku starých Grékov, ktorí ju dokonca zaraďovali medzi obetné dary pre boha Apolóna, no skutočnú popularitu si naprieč Európou získala až v 19. storočí. Okrem starého kontinentu je obľúbená aj v Severnej Amerike, na blízkom Východe, v ázijských krajinách, ale  často ju jedávajú aj Indovia alebo obyvatelia severnej  Afriky. Prečo by táto superpotravina nemala chýbať vo vašej kuchyni?

Benefity pre zdravie aj krásu 

Vysoký obsah vitamínu B sa stará o zdravú pokožku, nechty aj vlasy, céčko  posilňuje imunitu, vitamín E spomaľuje starnutie  a zabezpečuje  vitalitu tkanív, zatiaľ čo červené farbivo betaín podporuje fungovanie metabolizmu či detoxikuje organizmus. Vďaka množstvu prospešných látok je  cvikla aj silnou bojovníčkou proti rakovine a znižuje hladinu cholesterolu v tele. Ale nie je lepšie namiesto vymenúvania  pozitívnych účinkov radšej cviklu zaradiť do svojho menu, nech sa jej benefity prejavia aj na vašom zdraví?

Čerstvú a slovenskú cviklu nájdete v reťazci

Netreba za  ňou chodiť ďaleko, pretože v predajniach Kauflandu sa predáva úroda od slovenských poľnohospodárov a čerstvú úrodu sem dodáva aj spoločnosť Zeleninovo. Naši pestovatelia z okresu Senec a Dunajská Streda vysádzajú viacero druhov.  Najskoršie odrody sa zberajú na prelome júna a júla, neskoré druhy vysiate v lete sa uskladňujú počas novembra, vysvetľuje Ivan Garay zo spoločnosti Zeleninovo a dodáva, že letná aj jesenná cvikla sa už na druhý deň po zbere zvyčajne ocitne na pultoch Kauflandu. V jesennom období majú spotrebitelia o cviklu väčší záujem, pretože ju často zavárajú. Pri skorších letných odrodách sú však na konzumáciu vhodné aj jej listy, z ktorých sa dá pripraviť výborný šalát alebo sa udusia na spôsob špenátu,“ odporúča konateľ spoločnosti Zeleninovo, ktorá na trh dodáva stovky ton cvikle  a budúci rok jej produkciu plánuje ešte zvyšovať. 

Populárna aj v našich kuchyniach 

Že cvikla  aj v našich domácnostiach naberá na popularite,  dokazujú aj čísla. „Kým v roku 2017 sa u nás pestovala len na ploche  87 hektárov, v roku 2021 sa výmery rozšírili na 346 hektárov a vlani narástli až na 600 hektárov,“ konštatuje predseda Zemiakarského a zeleninárskeho zväzu Jozef Šumichrast, podľa ktorého sa tejto zelenine  najviac darí na južnom Slovensku. Je síce nenáročná na pestovanie, potrebuje len dostatok závlahy, no nemá príliš rada kyslé či kamenisté pôdy. Obvykle sa vysieva od konca apríla, no pestovatelia sa spoliehajú aj na neskoršie júlové výsevy. Výhodou je, že o zasadenú cviklu sa už veľmi starať netreba a zberá sa celé leto až do jesene, najneskôr pred príchodom prvých mrazov. Po zbere však potrebuje zostať uskladnená na chladnom a vlhkom mieste, aby vydržala čerstvá.“  

Stala sa superpotravinou, posilní aj imunitu

Tak čo, ako si ju uvaríte  vy? Urobíte si z nej polievku, chutnú nátierku, chrumkavé hranolčeky, tradičný boršč, cviklové rizoto, zeleninový šalát alebo si ju zapečiete  so syrom? Možností je veľa, pokojne ju zjedzte aj v sladkokyslom náleve  s chrenom, prípadne   si z nej  pripravte čerstvú šťavu, na ktorú nedajú dopustiť  vrcholoví športovci, lebo vedia, že je nabitá silnými antioxidantmi  a plná vitamínov aj minerálov. Cvikla zo slovenských polí, ktorú nájdete v predajniach Kauflandu, si označenie super potravina naozaj zaslúži. Dá K.O. infekciám dýchacích ciest, posilní imunitu a  dokonca zlepšuje náladu, čo sa  počas sychravej jesene, keď na nás striehnu prechladnutia či chrípka, celkom hodí, však? 

- reklamná správa -