Presunúť na hlavný obsah

Nebezpečenstvo aj bez príznakov: Pohlavne prenosné ochorenia môžu trápiť každého

Sex a vzťahy

HIV, syfilis, hepatitída B a C, chlamýdie, kvapavka, ureaplasmy, mykoplazmy, trichomoniáza či HPV. To sú ochorenia, ktoré patria k najčastejším pohlavne prenosným chorobám. Čo robiť pri podozrení, že ste sa nakazili aj vy?

Pohlavne prenosné choroby sa prenášajú najmä pohlavným stykom, ale môžu sa šíriť aj inými cestami. Prenos z matky na plod, transfúzia krvi alebo aj používanie spoločných ihiel užívateľmi drog patria k ďalším možnostiam, ako sa nakaziť.

Často sa však prenos viaže aj na ľudské aktivity. Častejší výskyt pohlavne prenosných ochorení zaznamenávame v čase vianočných a novoročných osláv a počas dovolenkového obdobia.

Hrozbou je aj bezpríznakovosť

Zákernosťou týchto ochorení je, že sa príznaky nemusia prejaviť u každého nakazeného. Niektoré ochorenia, ako je napríklad vírus HIV, sa v začiatočných štádiách prejavujú podobne ako chrípka. Ak sa príznaky prejavia, najčastejšie sa u infikovaných objavujú bolesti pohlavných orgánov, svrbenie, výtok alebo kožné defekty.

Pri podozrení, že ste sa mohli infikovať, je nevyhnutné podstúpiť testy na pohlavne prenosné ochorenia. HIV, syfilis, hepatitída B a C, chlamýdie, kvapavka, ureaplasmy, mykoplazmy aj HPV totiž môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

Po pohlavnom styku s rizikovým partnerom treba zahodiť ostych a siahnuť po vyšetrení. Okrem návštevy lekára máte možnosť vybrať si niektorý zo samoplatcovských balíkov spoločnosti Medirex, ktoré sú zamerané na vyšetrenie pohlavne prenosných chorôb. V ponuke nájdete zvlášť vyšetrenia určené pre ženy, ako aj testy navrhnuté špeciálne pre mužov. Vyšetrenia sú dostupné v rôznych verziách – od základnej až po komplexnú. Tá obsahuje vyšetrenie 12 najčastejších pohlavne prenosných ochorení. K metódam, ktoré pomáhajú spoľahlivo identifikovať dané choroby, patria kultivačné vyšetrenie, sérologické metódy dôkazu antigénov a protilátok a PCR vyšetrenie.

Včasnou diagnostikou je možné predísť komplikovanej a dlhej liečbe, prípadne vážnym zdravotným problémom. Neodkladajte starostlivosť o svoje zdravie a zistite, či niektoré z pohlavne prenosných ochorení trápi aj vás.

- reklamná správa -