Presunúť na hlavný obsah

Lenka dáva nábytku druhú šancu: Renovácia vyjde oveľa lacnejšie ako nový kúsok

Lifestyle

Lenka Madlenová je slovenská influencerka, ktorá sa venuje okrem módy aj interiérovému dizajnu. Tentokrát sa rozhodla ukázať, ako za pár eur prerobiť staré dvere na originálny kúsok.

Staré dvere sú často prehliadaným prvkom, no ich prerábka môže výrazne ovplyvniť celkový vzhľad a atmosféru vášho domova. A viete, čo je najlepšie? Za novými dverami sa nemusíte ponáhľať do obchodu. Zamyslite sa skôr nad prerábkou starých dverí, čo môže byť ekologická a zároveň štýlová voľba. Dvere je ideálne prerobiť tak, aby zodpovedali ako súčasným trendom, tak vášmu individuálnemu vkusu.

LENKA A JEJ ORIGINÁLNE DVERE

Slovenská influencerka sa rozhodla prerobiť si typické staré dvere na originálny kúsok. Keďže je pre ňu typická pestrofarebnosť, rozhodla sa pre výraznú žltú kľučku, ktorá je výrazným doplnkom už sama o sebe. Ku kľučke vybrala bledomodrú farbu a vytvorila tak nevídanú, no príjemnú farebnú kombináciu. Na dvere tiež nalepila drevený dekor, ktorý celý kúsok ozvláštnil. Takáto prerábka je veľmi jednoduchá, vyskúšať si ju môžete aj vy u seba doma. Ako sa k Lenka dostala k renovácii a pestrým farbám sa dozviete v rozhovore pod videom.

Vaše zaľúbenie v pestrých farbách ste mali vždy, alebo prišlo až neskôr? 

Myslím, že k farbám som mala blízko odjakživa. Už od detstva som napríklad veľmi rada maľovala veselé farebné obrazy. Ale až v 20-ke som zistila, ako negatívne na mňa vplývajú tmavé a neutrálne farby a zase naopak, ako super sa cítim obklopená sýtym farbami. Dodávajú mi energiu a radosť do života.

Občas sa venujete aj renováciám. Prečo? Čo vás na nich baví, prípadne aký vám dáva zmysel prerobiť starú vec a nekupovať novú, čo by bolo možno jednoduchšie a časovo šetrnejšie?

Prerábanie nábytku alebo rôznych časti bytu vlastnoručne ma nesmierne baví, asi som to zdedila, máme to v rodine. Rada dávam veciam druhú šancu, druhý život, ďalšie pokračovanie. Predsa len, vyhodiť ho je najľahšie a robí to tak veľa z nás. Častokrát ale tieto staršie veci bývajú kvalitné, s dušou a históriou, nehovoriac o skvelom netradičnom retro dizajne. Ďalší aspekt je tiež cena - menšie opravy, farby a poprípade nejaké iné vylepšenia a detaily vyjdú oveľa lacnejšie ako nový kúsok. Je to snúbenie mnohých pozitívnych aspektov, a to ma na tom veľmi baví.

Chce sa vám do takejto renovácie vždy, alebo sa musíte premáhať?

Práveže sa musím premáhať, aby som niečo nerenovovala, keď práve dostanem nejaký super nápad, no mám napríklad inú dôležitejšiu prácu, ktorú je potrebné spraviť.

Ako by mal vyzerať váš ideálny domov, keby ste mali nekonečne veľa možností a peňazí?

To je super otázka a takto som sa vlastne nikdy nezamýšľala. Asi by to bol taký mix všetkého - aj nové aj staré, aj lacné aj drahšie, do toho nejaké dizajnérske veci, ale zároveň aj bláznivé veci napríklad z blšieho trhu. A ak by som mala nekonečne veľa peňazí, určite by som tam mala veľa vecí od umelcov, keďže na Slovensku a v Česku ich máme veľa šikovných a veľmi rada ich podporujem. Bol by to taký mix všetkého a zároveň rovnováha, ktorá by mala odzrkadľovať moju osobnosť. To totiž podľa mňa presne to, čo by domov mal robiť.

Vybrali ste si farebné kľučky z MP kovania. Čo sa vám na kľučkách páči? Okrem dizajnu viete popísať aj aké sú z užívateľského hľadiska? Nie všetko pekné je vždy aj praktické - na to narážam.

Úplne súhlasím, že nie všetko pekné je vždy aj praktické - napríklad som to zistila na momentálne veľmi trendových kreslách, ktoré sú pekné asi len na fotku, inak sa na nich nedá pohodlne sedieť a už vôbec nie oprieť sa o ne. To sa ale o MP kovania kľučkách určite povedať nedá. Okrem farby sa mi totiž veľmi páči ich kvalita a pekný kovový materiál. Sú to určite kľučky na celý život a nemenila by som.

Som veľmi zvedavá, ako si poradíte s ďalšími dverami. Prezradíte nám, aké kombinácie farieb opäť plánujete? Ja osobne som nečakala, že k žltej kľučke dáte bledomodrú farbu. Akú farbu dverí plánujete dať k modrej, zelenej a oranžovej kľučke?

Bude to možno prekvapivé, ale ďalšie farby dverí už neplánujem. Chceme, aby naprieč celým bytom mali dvere jednotnú farbu a líšiť sa budúci farbou kľučiek a malými drobnosťami. Kľučky budú ladiť s interiérom v daných miestnostiach a chystám sa aj na detaily podobné dreveným latkám na prvých dverách. Takže dvere budú síce všetky farebne rovnaké, ale zároveň maličkými detailami rozdielne.

Aké nástroje potrebuje čitateľ, ktorý by si chcel tiež takéto dvere prerobiť? 

Len klasiku, ktorú má asi každý doma - nástroje na odmontovanie starej kľučky a namontovanie novej, brúsny papier alebo elektrickú brúsku na jemné obrúsenie dverí a potom len veci na maľovanie. Ak chcete pridať napríklad nejaké ozdobné latky, tak ako ja, tie sa dajú ľahko kúpiť v klasických stavebninách napílené pílkou na požadovanú veľkosť. Nič špeciálne alebo zložité.

Ako dlho taká renovácia trvá?

Mne trvala dva dni, pretože je potrebné dodržiavať časové rozostupy medzi maľovaním jednotlivých vrstiev. Inak príprava dverí trvá pár desiatok minút.

Na čo je potrebné myslieť pred renováciou?

Podľa mňa treba brať do úvahy viacero aspektov. Účel, na ktorý bude daná vec používaná, dizajn, ktorý chceme dosiahnuť, rozpočet a v neposlednom rade sa treba pozrieť na stav danej veci a či niečo netreba opraviť alebo vymeniť.

A nakoniec - čo by ste odporučili každému, kto nenabral ešte na farby v interiéri sebavedomie, no páčia sa mu? 

Stačí podľa mňa začať v malom - odporúčam kúpiť napríklad farebné vankúše, dekorácie či malý farebný koberec alebo stolíček. A pozorujte, čo to spraví nielen s vašim interiérom, ale najmä s vašou náladou, keď do miestnosti vojdete. Mnoho ľudí sa farieb v interiéri bojí aj kvôli okoliu alebo zvykom a stereotypom. Treba sa ale samého seba opýtať, čo najhoršie sa stane, keď budem mať doma niečo výrazne farebné? Veru nič a nakoniec si váš farebný kúsok ešte aj zamilujete, uvidíte!

- reklamná správa -