Presunúť na hlavný obsah

Hľadáte riasenku na citlivé oči? Vyhnite sa týmto látkam

Móda a krása

Oči slzia, svrbia a opúchajú. A očné okolie tak isto. K predstave „oslnivého looku“ má vaša vizáž ďaleko. Vinníkmi sú chemické látky v riasenkách, ktoré dávajú citlivým očiam nepekne zabrať. Radšej sa im vyhnite a špeciálnu starostlivosť venujte svojim očiam aj pri odličovaní. Ako na to?

Každá riasenka musí mať na svojom obale uvedené chemické zloženie, výrobcu a stanovenú dobu spotreby. Ak tieto údaje chýbajú, riasenku nekupujte. Predtým než sa rozhodnete pre nákupu kozmetiky, venujte zvláštnu pozornosť bezpečnostnej nálepke. Uistite sa, že je neporušená. Nikdy nekupujte produkty, ktoré mohol niekto otvoriť už pred vami.

Látky, ktoré v riasenke na citlivé oči nechcete

Riasenky môžu mať vo svojom zložení 20 a viac chemických položiek a vyznať sa v nich nie je jednoduché. Vybrali sme 5 najčastejších látok, ktoré spôsobujú nepríjemnosti citlivým očiam.

1.Parabény

Konzervačné látky, ktoré zaisťujú kozmetickým prípravkom dlhú trvanlivosť, sa nazývajú parabény. Poznáte ich podľa predpôn metyl-, etyl-, propyl-, butyl-. Pre citlivé oči sú parabény skrytým nebezpečenstvom. Môžu spôsobovať alergické reakcie, podráždenie očí a opuchy očného okolia.

2.Silikóny

Ďalšími spornými látkami v kozmetike sú silikóny. Bránia prirodzenému „dýchaniu“ pleti a môžu sa prejaviť začervenaním a svrbením očného okolia. V riasenkách zaisťujú dobrú roztierateľnosť aj priľnavosť k riasam. Najdiskutovanejším silikónom je cyklopentasiloxán (D5), ktorý narúša hormonálny systém.

3.Hliníkový prášok

O škodlivosti hliníka, predovšetkým v spojení s antiperspirantmi, má povedomie skoro každý. Málokto by ale čakal, že sa hliníkový prášok pridáva aj do riaseniek a ďalších produktov dekoratívnej kozmetiky. Silne sa podieľa na celkovej intoxikácii tela. Je preukázaná jeho toxicita pre orgánové systémy a považuje sa za oveľa nebezpečnejší ako ortuť. V zložení kozmetiky ho nájdete pod názvom Aluminium powder alebo LB Pigment 5.

4.Propylénglykol

Vážne podráždenie očí, kontaktnú dermatitídu a alergické reakcie so svrbivými vyrážkami spôsobuje propylénglykol. Môžete ho nájsť nielen v riasenke, ale aj vo svojom aute. Bežne sa totiž pridáva aj do nemrznúcich zmesí. V kozmetike sa používa ako zvlhčovacie činidlo a pomáha rovnomerne „rozložiť“ ďalšie ingrediencie.

5.Parfumácia

Nepriateľa citlivých očí predstavujú aj syntetické parfumácie. Patrí medzi 20 najčastejších alergénov. Môžu spôsobovať citlivosť na slnečný svit. Akonáhle je na obale vybraného produktu uvedený výraz parfém, fragrance alebo aróma, radšej sa mu vyhnite.

Vodeodolnosť radšej oželte

U naozaj veľmi citlivých očí sa vyvarujte vodeodolných riaseniek. Ich schopnosť odolať vode zaisťuje chemický koktail, ktorý nie je k citlivým očiam priateľský. Navyše sa taká riasenka veľmi zle odličuje. Musíte použiť silný odličovač, ktorý môže nielen podráždiť oči, ale aj narušiť riasovú štruktúru aj citlivé očné okolie.

Sledujte expiráciu

Pri používaní riasenky neprekračujte jej použiteľnosť danú výrobcom. Všeobecné odporúčanie však znie: dajte riasenke „zbohom“ už po 3 mesiacoch. Pri jej používaní totiž nemožno zabrániť prenosu baktérií, ktoré môžu byť (nielen) pre citlivé oče spúšťačom problémov.

Podporte svoje citlivé oči aj šetrným odličovaním

Hneď za kvalitnou riasenkou na citlivé oči stojí v dôležitosti aj správny postup odličovania. Začnite výberom kvalitných vatových tampónov zo 100% bavlny. Odličovacie vody a emulzie voľte hypoalergénne, ideálne prírodné, na olejovej báze. Vyhnite sa tiež treniu očí polosuchým tampónom – nechajte ho riadne nasiaknuť odličovacím prípravkom a priložte ho na chvíľu na oči. Potom riasenku stierajte v smere rastu rias zhora nadol, nikdy nie zo strany na stranu. Takýmto postupom by ste oči zbytočne dráždili.

- reklamná správa -