Presunúť na hlavný obsah

Jedinečná cesta ku kráse: Ako riešiť vrásky a vrátiť pleti mladistvý vzhľad

Móda a krása

Hovorí sa, že v tvári máme zapísaný príbeh nášho života. S pribúdajúcim vekom sa jej neodmysliteľnou súčasťou stávajú aj vrásky. Prečo sa vlastne tvoria? A čo je možné urobiť, aby sme ich tvorbu spomalili?

Prečo sa tvoria vrásky?

Starnutie pleti je spojené s mnohými zmenami, ktoré sa dejú pod jej povrchom. Koža sa stenčuje a stráca svoje stavebné štruktúry. Navonok sa tieto zmeny prejavia v tvorbe vrások. Svoju rolu pri ich vzniku však zohrávajú aj genetické faktory či vplyvy vonkajšieho prostredia. 

Niektorí ľudia sú na tvorbu vrások náchylnejší viac a iní menej. Medzi najčastejšie dôvody ich tvorby patria: 

  1. Strata kolagénu a elastínu - s pribúdajúcim vekom naša koža postupne stráca kolagén a elastín, dva dôležité proteíny, ktoré jej dodávajú pevnosť a elasticitu. Tento proces spomaľuje obnovovanie kože a vedie k vzniku vrások.
  2. Nadmerná expozícia slnku - slnečné žiarenie obsahuje škodlivé UV lúče, ktoré môžu poškodzovať kolagén a elastín v pokožke. Dlhodobá expozícia na slnku môže spôsobiť vznik vrások, najmä na tvári, krku a rukách.
  3. Fajčenie a nezdravá strava - vedú k tvorbe voľných radikálov v tele, ktoré poškodzujú bunky a zhoršujú kvalitu pokožky.
  4. Svalová aktivita - každodenné mimické pohyby tváre, ako je úsmev, mračenie sa alebo žmurkanie, môžu prispieť k tvorbe vrások, pretože sa opakujú dlhodobo.
  5. Nedostatok spánku – ponocovanie a nekvalitný spánok prispieva k nedostatočnej regenerácii tela počas noci. Pokožka tak časom môže pôsobiť unavene a ochabnuto.

Ako eliminovať tvorbu vrások?

Ako sme už spomenuli, vrásky sú prirodzenou súčasťou procesu starnutia.  Mnoho ľudí preto podstupuje viac či menej invazívne zákroky, aby si čo najdlhšie zachovali vzhľad mladistvej a zamatovo hladkej pokožky. 

Žiadna liečba vás ale vrások nezbaví nadobro. Správna starostlivosť o pokožku však môže pomôcť v boji proti ich predčasnému vzniku a spomaliť proces ich tvorby.

Nezanedbávajte ochranu pred slnkom

Používanie opaľovacích krémov s vysokým SPF faktorom je kľúčom k ochrane pokožky pred škodlivými UV lúčmi. Slnečné lúče poškodzujú stavebné štruktúry pleti – kolagén a elastín. Vekom sa ich prirodzene tvorí menej, preto práve zrelá pokožka rýchlejšie podlieha negatívnym vplyvom UV žiarenia. 

Skvelým pomocníkom v ochrane pred nepriaznivými vplyvmi slnečného žiarenia môže byť aj inovatívny krém Skeeneffect Ageless, ktorý obsahuje patentovanú zložku Nutroxsun®. Vďaka svojmu zloženiu chráni krém Skeeneffect Ageless pokožku pred vonkajšími vplyvmi, zlepšuje jej prirodzenú bariéru, čím podporuje aj hydratáciu a životaschopnosť buniek. Pri pravidelnom používaní sa pleť javí vitálnejšia, jasnejšia a zároveň je menej náchylná na tvorbu vrások a pigmentových škvŕn. Nutroxsun je aj účinnou zložkou vo výžvivových doplnkoch, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou podpory zdravia vznútra v rade prípravkoch Skeeneffect Ageless.

Kvalitná starostlivosť je kľúčom úspechu

Kvalitné kozmetické prípravky podporia prirodzenú regeneráciu pleti. Pri ich výbere je vhodné zamerať sa najmä na obsah zložiek, ktoré pleť hydratujú a spevňujú. Trendom v holistickej starostlivosti o zrelú pleť je krém Skeeneffect Age Miracle. Prepája v sebe účinky moderných patentovaných biomolekúl získaných z prírodných zdrojov s hydratačnými schopnosťami kyseliny hyaluronovej. Zlepšuje tak prirodzenú ochrannú bariéru pokožky, vďaka čomu pleť pôsobí vitálnejšie a mladšie.

Seknite s fajčením

Fajčenie vyvoláva tvorbu voľných radikálov v organizme. Tieto škodlivé látky môžu poškodzovať bunky pokožky a vedú k predčasnému starnutiu. Výsledkom sú hlbšie vrásky, najmä okolo úst a očí, a celkový stratený lesk pleti. Opakované pohyby pier pri fajčení môžu prispieť k predčasnej tvorbe vrások okolo úst. Tie môžu byť viditeľné už u mladých fajčiarov a často sú jednými z prvých vrások, ktoré sa na tvári objavia.

Tvárová joga

Rovnako ako posilňovanie tela, aj rôzne cviky na posilnenie a uvoľnenie svalov tváre môžu pomôcť zmierniť tvorbu mimických vrások. Podstatou je stimulácia prietoku krvi a lymfy v oblasti tváre. Cvičenia a masáže týchto svalov pomáhajú zlepšiť cirkuláciu, čo znamená, že koža dostáva viac kyslíka a živín, čo je dôležité pre jej regeneráciu a zdravý vzhľad. Nevýhodou je, že tvárová joga si vyžaduje pravidelnú a disciplinovanú prax. Výsledky nebudú okamžité a môžu sa líšiť medzi jednotlivými ľuďmi.

Je dôležité si uvedomiť, že vrásky sú prirodzenou súčasťou procesu starnutia a nie je možné ich úplne eliminovať. Avšak starostlivosť o pleť a zdravý životný štýl môžu výrazne zmierniť ich vzhľad a pomôcť nám cítiť sa sebavedomejšie bez ohľadu na vek. Nezabudnite, že každý vek má svoju krásu a vrásky sú svedkami nášho jedinečného životného príbehu.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/wrinkles/symptoms-causes/syc-20354927

https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-secrets/anti-aging/reduce-premature-aging-skin

-reklamná správa-