Presunúť na hlavný obsah

CHANEL jar/leto 2024 Haute Couture: Pocta baletu a tancu priamo na prehliadkovom móle v Paríži

Móda

V priestoroch Grand Palais Éphémère v Paríži sa uskutočnila jedinečná show CHANEL Spring-Summer 2024 Haute Couture, ktorá bola poctou baletu a tancu.

„Chanel vo mne vyvoláva emócie, ktoré ma inšpirujú, kolekciu za kolekciou. Mojím poslaním je nájsť nové spôsoby, ako rozprávať jeho najkrajšie príbehy.“

Gombík je okamžite rozpoznateľný kód CHANEL. Uľahčuje otváranie a zatváranie odevu. Ženy sa vďaka gombíkom mohli zbaviť všetkého, čo im bránilo vo voľnom pohybe. Gabrielle Chanel zaobchádzala s gombíkmi s maximálnou úctou. Ako drahokam dodáva nádych odvahy a iskru jedinečnému pôvabu, ktorého bola teoretičkou aj umelkyňou.

Svet baletu a tanca

Virginie Viard, symbol emancipácie, prenesie tento šperk do sveta baletu a tanca. Móda, hudba, divadlo a maľba sa tu spájajú ako fyzická poézia a umelci, dojatí milosťou alebo úžasom, nakrátko unikajú zákonom prírody. Okrem jemnosti tohto ľahkého a zaveseného sveta evokuje kolekcia Haute Couture jar-leto 2024 veľké mená tanca, od ktorých si požičiava ich mimoriadny štýl a potvrdenie víťazného tela.

„Často premýšľam o tanci, je to dôležitá téma v dome Chanel. Máme blízko k inštitúciám, choreografom a tanečníkom, tvoríme kostýmy pre balet. Snažila som sa spojiť silu a jemnosť tiel a odevov vo veľmi éterickej kolekcii zloženej z tylu, volánov, záhybov a čipky.“

Kolekcia krátkych rovných sukní, dlhých šiat, overalov a pelerínok zdobených výšivkami, mašličky, iluzórne tylové vrecká, čipkované opasky, flitre, vrkoče a malé kvietky. Charakteristickými znakmi sú biele baletné trikoty a pančucháče.

Kolekciu sprevádzal pár dní pred film The Button, ktorý napísal a režíroval Dave Free.V hlavnej úlohe sa tu predstavili Anna Mouglalis, Naomi Campbell a Margaret Qualley. Na pozvanie Virginie Viard navrhli couture scénu prehliadky v minimalistickom duchu a symbole gombíku Kendrick Lamar, Dave Free a Mike Carson.

„Tanec vo mne evokuje všetky tieto príbehy a emócie, ktoré sú môjmu srdcu blízke a ktoré mám z ich odovzdávania a rozprávania takú radosť,“ uzatvára Virginie Viard.