Presunúť na hlavný obsah

Ako si viac veriť v práci: prezradíme ti, ako si zvýšiť sebavedomie

Lifestyle

Mnoho žien to pozná. Hoci sú skvelé odborníčky a svedomité pracantky, na ich životopise a plate to nevidno. Nenapredujú, pretože často nevedia, ako na to. A možno si ani dostatočne neveria, že by na to mali. Posilniť sebavedomie pritom pomôže jedna znalosť, ktorá nemá hranice a vyplatí sa v každej profesii.

Aj ty máš na to, aby si v kariére dosiahla omnoho viac. Neseď v kúte a začni sa čím skôr intenzívne venovať zveľaďovaniu dôležitej schopnosti, ktorá ti ako posledná chýba pri naštartovaní poriadnej kariéry.

To, čo nás globálne spája na celom svete

Je to znalosť cudzích jazykov. Odborné znalosti, prax a k tomu ovládanie aspoň dvoch cudzích jazykov ti nielen otvorí dvere do kariérneho sveta, ale najmä dvihne sebavedomie. Ak sa totiž vyznáš v tom, čo robíš, a navyše to dokážeš odkomunikovať zahraničným kolegom, klientom a obchodným partnerom, nebrzdí ťa už vôbec nič. Sebavedomie v schopnosti dohovoriť sa je priamo úmerné celkovej pracovnej sebadôvere.

Nemusíme azda detailne rozoberať, prečo je to dôležité. Trh sa globalizuje čoraz viac, angličtina je a ešte dlho bude jednotkou medzi cudzími jazykmi, a možno aj v tvojej firme pribúdajú cudzinci, s ktorými potrebuješ komunikovať. Čím viac preto vyjdeš zo svojej bubliny, tým lepšie pre teba. Ideálne je okrem angličtiny ovládať ešte aspoň jeden cudzí jazyk – či už ide o nemčinu, francúzštinu, španielčinu, a tak ďalej. Jazyk navyše sa jednoducho stáva tvojou konkurenčnou výhodou.

Toľko k dôvodom – a teraz sa pozrime, ako na to.

Never týmto mýtom, ktoré ťa brzdia v učení jazyka

Už si určite počula túto hlášku a možno si ju aj sama hovoríš: „Ja nemám talent na jazyky, nedokážem sa ich naučiť.“ Je to mýtus číslo jeden. Jazyky sa dokáže naučiť úplne každý, len musí zvoliť správnu taktiku. Základom totiž nie je bifľovanie sa slovíčok alebo gramatika, ale konverzácia. Spočiatku aj nedokonalá, s chybami, ale iba pri reálnom rozhovore v cudzom jazyku sa učíš zvládať situácie zo života.

Od toho prechádzame k mýtu číslo dva, ktorému ľahko podliehajú najmä milovníci internetu a technológií. Mnohí sú presvedčení, že bohatá ponuka aplikácií a kurzov pre samoukov stačí na to, aby sa človek naučil cudzí jazyk. Rizikom je tu však strata motivácie, opakovanie tých istých chýb, nedostatok usmernenia. Na to, aby si v jazyku napredovala, potrebuješ aspoň zo začiatku reálneho človeka, s ktorým budeš môcť komunikovať. Výhody jazykovej školy sú teda nezanedbateľné.

Napríklad v bratislavskej jazykovej škole Volis Academy môžeš mať lekcie online, aj priamo na mieste. S lektormi, ktorí sú Slováci, ale aj so zahraničnými spíkrami. Môžeš sa učiť v kolektíve, ale využiť aj individuálne kurzy, pri ktorých je s tebou len lektor. Lekcie angličtiny môžeš absolvovať v pohodlí svojho domova cez Skype, Teams alebo Zoom, takže táto škola je vhodná aj pre ľudí, ktorí nestíhajú, prípadne bývajú ďaleko od Bratislavy. Dôležité je to, že vždy s nimi komunikuje živý lektor, ktorý s nimi hovorí plynule iba v cudzom jazyku. Dáva spätnú väzbu, vysvetlí špecifické zvláštnosti jazyka a opraví chyby.

Keď máš kurz v jazykovej škole, ľahšie si splníš svoje ciele a nehrozí tak ľahko strata motivácie. K takýmto lekciám samozrejme môžeš pridať aj zábavné aplikácie pre samoukov, prípadne si dopomôcť aj pozeraním filmov v danom jazyku. Ideálne je venovať jazyku každý deň aspoň 10-20 minút a zvyknúť si na takúto rutinu.

V jazykovej škole Volis Academy si môžeš dať aj kurz Business English, prípravu na pohovor v konkrétnom jazyku, prípadne sa učiť angličtinu unikátnou Callanovou metódou. Pri tej s tebou profesionálny lektor hovorí tak, aby ťa viedol k rozmýšľaniu priamo v danom jazyku. A o to presne pri učení sa jazyka primárne ide.

-reklamná správa-