Presunúť na hlavný obsah

Tereza Vu súčasťou Fest1valu v sekcii UNOS by VIRVAR: Unikátnosť mojej bielizne vidím v remeselnom spracovaní a ručnej práci

Móda

Je jedinou dizajnérkou v rámci CS módnej scény, ktorá sa venuje tvorbe spodnej bielizne na úrovni haute couture. My smu ju vyspovedali ohľadom toho, aká bola jej cesta do fashion sveta, ale prezradila aj to, čo ju inšpiruje a vďaka čomu neustále čerpá inšpiráciu.

 

Budete súčasťou multižánrového festivalu Fest1val (sekcia UNOS by VIRVAR) v strednej Európe, ktorý prepája architektúru, dizajn, film a módu. Ako Vy sama vnímate toto spojenie?

Ten koncept mi ​​príde celkovo veľmi zaujímavý a v českom prostredí netradičný. Zároveň je dobré, ale aj odvážne, že sa celá akcia odohrá mimo Prahu. Som za to, že móda sa prelína do všetkých oblastí nášho života a teda aj k tejto trojici disciplín, neodmysliteľne patrí a rovnako si myslím, že prílišný pragocentrizmus týmto umeleckým disciplínam škodí.

Čo podľa Vás definuje pojem umenie?

Umenie podľa mňa vznikne kombináciou toho, čo nás ovplyvňuje, extenzívne resersie a schopnosti spojiť toto všetko dohromady, v zmysluplný konceptuálny celok.

Ste jedinou dizajnérkou v rámci CS módnej scény, ktorá sa venuje tvorbe spodnej bielizne, na úrovni haute couture. Aká bola Vaša cesta, k danej skutočne špecifickej a unikátnej fashion oblasti?

Vyštudovala som návrhárstvo na London College of Fashion a už počas štúdií ma lákala pravé spodná bielizeň. Baví ma totiž práca na menších plochách, kde sa môžem realizovať ako na báze precíznej ručnej práce a koľkokrát veľmi zložitých, manipulatívnych techník s materiálmi, tak na báze nekonečnej inšpirácie, ktorú čerpám, či už zo svojho osobného života alebo okolitých vplyvov, ako je napríklad architektúra, dizajn, film a knihy, čím sa vlastne vraciam k tomu, prečo mi príde tento festival tak vydarený a prečo vidím zmysel v tom, byť jeho súčasťou.

Ako by ste charakterizovali konceptualitu svojej tvorby?

Za každú mojou kolekciu je príbeh, kedy jednotlivé modely zasadzujem priamo do deja. Koncept pre mňa vyjadruje predovšetkým nadväznosť a schopnosť rozvíjať danú inšpiráciu a dostať do nej svoj vlastný osobný twist a tým možno objaviť novú perspektívu.

V čom sú teda Vaše kúsky unikátne a jedinečné?

Unikátnosť mojej bielizne vidím predovšetkým v jej remeselnom spracovaní a vo výbere použitých materiálov. Väčšina kúskov je vyrábaná do najposlednejšieho detailu ručne a na mieru každej klientke. Razím teóriu, že dôležité je nielen to, ako vyzerá bielizeň navonok, ale aj to, ako je spracovaná zvnútra. Cieľom je vytvoriť luxusný kúsok vo všetkých ohľadoch.

Nosným elementom Vášho brandu je včela, prečo práve táto symbolika?

Včela pre mňa symbolizuje titernú a vysoko precíznu ručnú prácu. Tieto aspekty sa snažím dostať do všetkých svojich modelov a spôsobu tvorby ako takej. 

V Ostrave Vás v rámci sekcie UNOS čakajú výnimočné prehliadky. Čím ste sa pri realizácii zostavovania samotných kúskov na ne inšpirovali?

Táto kolekcia bude kombináciou niekoľkých faktorov, spoločným prvkom, ale bude akási temnota, temnota duše.  Prvýkrát potom vedľa bielizne predstavím tiež iné kúsky šatníka, ale to sa nechajte prekvapiť. 

Zohrávajú v tomto smere podstatnú úlohu napríklad aj priestory, v ktorých sa prehliadka realizuje? V akej miere Vás práve daný aspekt ovplyvňuje?

Priestory a architektúra vôbec mňa samotnú ovplyvňujú veľmi. Moja posledná kapsulová kolekcia bola dokonca kompletne inšpirovaná, práve priestorom môjho nového ateliéru na Parížskej ulici. Oblasť Dolných Vitkovic je pre mňa vyslovene až magická a Mlynice, teda priestor, v ktorom sa bude odohrávať moja prehliadka, na mňa od prvého momentu výrazne zapôsobila.

Čo Vás v móde najviac baví?

Najviac ma baví asi celý kreatívny proces, teda obdobie od prvej inšpirácie, kresieb a vytvárania strihu až po vytvorenie posledného modelu kolekcie.

Čo sa snažíte prostredníctvom fashion sveta ženám odovzdať a povedať?

Snažím sa o to, aby ženy dávali prednosť kvalite vo všetkých aspektoch. Nech už ide o kvalitu samotného dizajnu, kvalitu materiálu alebo kvalitu remeselného spracovania. Považujem za dôležité, aby módny kúsok vnímali ako umenie, ktoré ich svojím špecifickým spôsobom ovplyvňuje, rovnako ako to je s obrazmi, hudbou, či filmom... Verím, že aj móda má takúto silu.

 

UNOS by Virvar - fest1val - Dolní Vítkovice Ostrava 30.4. - 5.5. 2024

Bližšie informácie o festivale Fest1val a sekcii módy pod názvom UNOS.